koskaan ei ollut näin kylmää kuin talvella välimerellä. asun pohjois suomessa ja täällä enemmän kyllä lämpöä sanon. tuuli oli niin voimakas ja kaikki oli kiinni ja extrakallista. luomutavarat ylittivat suomen hintoja. ihmiset kylmiä eivät auta kun kysyy ja taxi sai ryöstää minut kun luotin liikaa. rautatieasema auki läpi yön - hyvä ja paikallisilla on tapana nukkua suoraan lattialla eikä väliä onko rikas ta köyhä. joskus sattuu niinkin. triesten juna-aseman lattia on hienointa marmoria, mutta niin pirun kylmää, että munat jäätyy. mukana oli toppahousut ja toppatakki, yö kului. aamulla kylmissäni astuin heti aukenevaan lehtikioskiin, mutta minut ajettiin kuin koiraa ulos, sillä toppapuku ei ole paikallisten listalla! ehkä luulivat että pummailen. aamulla kuin mustat rotat, sellainen vertauskuva tuli mieleen, porukat salkut käsissään joka kolosta ryömivät ja pysähtyivät istumatta expressolle ja jollekin makeapullalle..älytöntä. kun ajattelee sitä niin vatsa kääntyy.
oli joukossa enkelimäinen pelastaja. kävelin etsien sopivaa yöpymispaikkaa ja taisin kävellä pitkälle, kun auto pysähtyi ja tarjosi kyytiä. Kuski oli nuori lyhytvalkohiuksinen nainen, joka kysyin että olenko sloveniasta. ei hänkään ehkä ollut italialainen. mutta yön vietin juna-asemalla. tapojensa orjat ovat italialaiset. en ole koskaan elämässäni nähnyt näin isoa nenää, mitä olen nähnyt triesten juna-aseman konduktöörillä! käsittämätön. epärealistinen. suomalaisilla ei oo kyl nenää yhtään ton jälkeen.
toisen kerran triesten juna-asemalla kärsivällisyyteni loppui ja kävelin suoraan bussiasemalle ja ticketti ja pois vain. Coperissa aurinkoista ja ihmiset jotenkin turvallisemman oloisia.
ekan kerran triestessä kysyimme, missä on juna-asema. kohtelias mies näytti rakennusta. menimme katsomaan ja ihmettelimme että miksi juna-aseman takana onkin meri vaikka pitäisi olla rautatie. huono englannin kielen taito ei ole hyväksi kenellekään.
trieste
kirottu trieste
2
204
Vastaukset
- one sunny day
Oot näemmä ollut Italiassa ;) Kiva tarina, tommoista se on jos luuleevat vaikka venäläiseksi. Kannattaa ens kerraks opetella jokunen sana italiaa. Ainakin sen verran, että "En puhu italiaa, olen suomalainen." Jopa paranee kohtelu.
Minulle paikalliset kertoivat, että pohj - Italiassa on tänä talvena satanut joka päivä lokakuulta maaliskuulle. Liekkö totta.
Matkoilla on kivaa, siellä on erilaista kuin kotona!- freddi kruger
afrikassa synnyin, joten kontrasti sinuun melkoinen, jos muuten sinun suomalaista sydäntä lämmittä edes mitään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem943156HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat732435Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601424Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901402Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184885Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.12880Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309863Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10787- 49785
Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142758