koskaan ei ollut näin kylmää kuin talvella välimerellä. asun pohjois suomessa ja täällä enemmän kyllä lämpöä sanon. tuuli oli niin voimakas ja kaikki oli kiinni ja extrakallista. luomutavarat ylittivat suomen hintoja. ihmiset kylmiä eivät auta kun kysyy ja taxi sai ryöstää minut kun luotin liikaa. rautatieasema auki läpi yön - hyvä ja paikallisilla on tapana nukkua suoraan lattialla eikä väliä onko rikas ta köyhä. joskus sattuu niinkin. triesten juna-aseman lattia on hienointa marmoria, mutta niin pirun kylmää, että munat jäätyy. mukana oli toppahousut ja toppatakki, yö kului. aamulla kylmissäni astuin heti aukenevaan lehtikioskiin, mutta minut ajettiin kuin koiraa ulos, sillä toppapuku ei ole paikallisten listalla! ehkä luulivat että pummailen. aamulla kuin mustat rotat, sellainen vertauskuva tuli mieleen, porukat salkut käsissään joka kolosta ryömivät ja pysähtyivät istumatta expressolle ja jollekin makeapullalle..älytöntä. kun ajattelee sitä niin vatsa kääntyy.
oli joukossa enkelimäinen pelastaja. kävelin etsien sopivaa yöpymispaikkaa ja taisin kävellä pitkälle, kun auto pysähtyi ja tarjosi kyytiä. Kuski oli nuori lyhytvalkohiuksinen nainen, joka kysyin että olenko sloveniasta. ei hänkään ehkä ollut italialainen. mutta yön vietin juna-asemalla. tapojensa orjat ovat italialaiset. en ole koskaan elämässäni nähnyt näin isoa nenää, mitä olen nähnyt triesten juna-aseman konduktöörillä! käsittämätön. epärealistinen. suomalaisilla ei oo kyl nenää yhtään ton jälkeen.
toisen kerran triesten juna-asemalla kärsivällisyyteni loppui ja kävelin suoraan bussiasemalle ja ticketti ja pois vain. Coperissa aurinkoista ja ihmiset jotenkin turvallisemman oloisia.
ekan kerran triestessä kysyimme, missä on juna-asema. kohtelias mies näytti rakennusta. menimme katsomaan ja ihmettelimme että miksi juna-aseman takana onkin meri vaikka pitäisi olla rautatie. huono englannin kielen taito ei ole hyväksi kenellekään.
trieste
kirottu trieste
2
212
Vastaukset
- one sunny day
Oot näemmä ollut Italiassa ;) Kiva tarina, tommoista se on jos luuleevat vaikka venäläiseksi. Kannattaa ens kerraks opetella jokunen sana italiaa. Ainakin sen verran, että "En puhu italiaa, olen suomalainen." Jopa paranee kohtelu.
Minulle paikalliset kertoivat, että pohj - Italiassa on tänä talvena satanut joka päivä lokakuulta maaliskuulle. Liekkö totta.
Matkoilla on kivaa, siellä on erilaista kuin kotona!- freddi kruger
afrikassa synnyin, joten kontrasti sinuun melkoinen, jos muuten sinun suomalaista sydäntä lämmittä edes mitään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark3098551Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1994676Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy313170Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1952634Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171182213Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1011769- 511766
- 581678
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3501368- 1701354