Ensi kesänä 20. heinäkuuta tulee kuluneeksi 100 vuotta Masa Niemen syntymästä. Mahdetaankohan tätä muistaa millään tavalla, vai joko tämä pieni suuri näyttelijä on painunut unhon yöhön. Mielestäni ehdottomasti ansaitsisi jonkinlaisen muistamisen. ilman häntä olisi jäänyt välistä monta hauskaa hetkeä suomalaisissa elokuvissa. Hän on tarjonnut meille paljon hyvää, mutta hänen omassa elämässä ei tainnut olla paljonkaan hyvää, ainakaa viimeisinä vuosina. Tästä kertovat hyvin hänen viimeiset sanansa jotka hän oli kirjoittanut paperilapulle ; hyvä on olla kun on nolla. hyvästi T:masa
Masa Niemi
6
1092
Vastaukset
- teethus
Erilaista voisi olla 60-70 luvun tarjonta ja vielä 80 lukukuin jos Niemi , Jokela esim olisivat jaksaneet pidempään ?
- heksari
Niinpä. Satutko muuten tietämään, osasivatko esim. Niemi, Pakarinen, Angerkoski ja Jokela puhua vieraita kieliä? Kiinnostaisi tietää. Eihän se tietenkään kumoa sitä faktaa, että olivat loistavia näyttelijöitä. Mutta heidän lapsuudessaan ja nuoruudessaan ei ihan kuka tahansa voinut opiskella kieliä.
- martti1
niin se aina menee että parhaat lähtevät aivan liian aikaisin.
- tietoja......
Niinpä...Masa Niemi tappoi itsensä Tampereella Pyynikin matkustajakodissa v.1960 lääkkeillä ja viinalla. Lapulla oli tosiaan tuo lause ja Esa Pakarinen hänet sieltä löysi ekana.
Luin aikoinaan Masa Niemen elämäkerran, miehellä ehti olla värikäs elämä. Perhekin hänellä oli, mutta Kuningas Alkoholi vei mukanaan. Oli jatkuvissa velkarästeissä ja ei koskaan varakoitunut. Kun yhtä Pekka ja Pätkä-leffaa oltiin kuvaamassa Lapissa Kilpisjärvellä, Masa ja Esa karkasivat kesken kuvausten ryyppäämään viikoksi Rovaniemelle. Masa Niemi oli yksityiselämässään masentunut ja itsetuhoinen loppuvuosinaan.
Leo Jokela kuoli myös liian nuorena, 1975. Hänellä oli autossaan takakontissa aina viinapullo Helsingin Kaupunginteatterin harjoituksissa, ja otti sieltä siivuja. Alko toi Jokelalle maksakirroosin johon tämä kuoli huhtikuussa 1975, alta 5-kymppisenä.
Hyvät tunneherkät ihmiset lähtevät aikaisin, takanaan todella eletty elämä. - hyvä on olla
kuten arvelinkin, ei tunnu kukaan muistavan enää masaa. tänään 20. heinäkuuta on tasan 100 vuotta masan syntymästä enkä ole huomannut missään mitään mainintaa asiasta, paitsi iltalehdessä taisi olla joku juttu masasta. taidanpa katsoa nauhalta muutaman puupää-elokuvan masan kunniaksi!
- Anonyymi
Pätkä veti itsensä naruun oikeaan aikaan, kun ei elämä ei suju, niin the end, siinä on kuolemisen mallia jokaiselle, Pätkä oli pieni , suuri mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2867923Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1724178Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1752470Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy292228Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17892080- 471590
- 491565
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s111496Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421284- 1661225