Kilometri korvaus verottajalta

nopee kyssäri

Hei
Onko niin että verottaja maksaa kilometrit työpaikalta kotio 0,25e per kilometri? Entinen työnantaja maksoi minulle aluettain kilometrikorvaksia kodista töihin.
esim 50km oli jotain 10e ja risat.

2

424

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikavastaus

      Ei maksa verottaja mitään, mutta ansiotuloistasi voit koittaa saada vähennyksiä verotuksessa tuon mukaan (jossain lienee laskuri josta selviää oikea kilometrivähennys).

      Eli tuloistasi vähennetään matkakulut jonka perusteella lasketaan verotus. Omavastuu on se reilu 600/750e(mikä lie hallituksen korotustilanne??) ja maksimi kai sitten joku tuhatta euroa.

      Raksa-tessissä on päivittäinen kotimatka joka perustuu linnuntietä kotoa työmaalle olevaan yhdensuuntaiseen matkaan ja sen taulukon löydät liiton sivuilta.

    • Verot

      Työnantaja maksaa sulle km korvaukset jos työmatka yli 5km yhteen suuntaan. Verottaja ei maksa sinulle suoraan mitään vaan voit verotettavista ansiotuloistasi vähennyksinä saada kokonaisverotus arvon summasta vähennyksen kilometrien mukaan. Kilometrille on verottaja laskenut jonkun arvon ja sinä voit vuosittaiset kilometrisi laskea matka * korvaus ja vähentää tämän tulon sitten verotettavasta ansiotuloistasi näin maksat siis vähemmän veroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      95
      1596
    2. 72
      1254
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1222
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      1005
    5. 95
      929
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      40
      904
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      777
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      80
      775
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      753
    10. 45
      695
    Aihe