Pyyhkeen taittaminen wc:n pesussa.

Terve!

Opiskelen laitoshuoltajaksi ja meille on tulossa näyttötutkinto. Ongelmia tuottaa erityisesti vessan pesu.
Vessan pesussa järjestys on selvää: ensin ovi, sitten paperiteline, peili, lavuaari, wc-pytyn eriosat: kansi, säiliö, rinkula, sekä sitten wc.n jalka.

Minulle tuotta vaikeuksia muistaa se mitä puolta kahdeksaan osaan täytetystä pyyhkeestä on jo käytetty ja mikä on vielä "puhdas" puoli.

Onko jollakulla muistisääntöjä?

17

3507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittäjä,.

      Se mitä on käytetty on paskainen

      • huumormiehii?

        "Yrittäjä" on varmasti suorittanut laitoshuoltajan opintonsa päätellen jo ammattitermistöstään. Kotikasvatuskin lienee kohdillaan.


    • Siivooooja

      Taittele se vain nelinkerroin, niin on helpompi pitää ajatukset kasassa. Tämä oli ainakin meille ihan opettajan neuvo. Ja jos silti hermostuksissasi sekoat pinnoista (kuten minä), niin laita pyyhe pois ja ota uusi. Varaa niitä siis näyttöön ihan reilusti, mieluummin niin että jää yli, kuin että joutuisit siinä tilanteessa uutta hakemaan tai jopa kostuttelemaan. Tsemppiä!

    • yrittäjä,.,

      Puhdasta wc:tä ei tuolaisissa tutkinnoissa puhdisteta

      • Jess1

        Ja taas on joku "fiksu" ostanut "rätin ja ämpärin", laittanut siivousfirman pystyyn ajatuksella, että jokainenhan osaa siivota!


    • 1+3

      Opettelemalla sen oppii. Pyyhe vain käteen ja taittelemaan. Siitä tulee nopeasti rutiini jota ei huomaakaan, että niitä kääntelee. Kiva, että sinäkin vihdoin uskaltauduit tekemään tutkinnon :-)

      • Moi!

        Olisinhan minä jo kauan sitten uskaltautunut, mutta pyrin etsimään mahdollisimman kannattavan tavan opiskella. Yritin pariin otteeseen opiskelemaan työkkärin kautta ja olisin päässytkin, mutta löysin työnantajan joka suostui antamaan palkallisen koulutuksen joten tottakai opiskelen sillä tavalla.
        Ja tietääkseni työnantajat pitävät enemmän oppisopimuksella koulutetuista työntekijöistä kuin työkkärin kautta koulutuksen saaneista.


    • vkosiivous

      Oppisopimus sopii mielestäni todella hyvin siivousalan opiskeluun. Hyvä kun pääsit oppisopimukseen! Voi tienata samalla ja soveltaa oppimaansa käytäntöön. Ja kun saat paperin, palkkakin nousee.
      Mulla on ollut noita Viledan pyyhkeitä jossa kuvien ja viivojen kera neuvotaan se taittelu ja siivousjärjestys, en oo koskaan jaksanu opetella tota tapaa, nelinkerroin vaan..

    • Suit sait sukkelaan

      Ainakin itse näytössä vaihdoin sitä pyyhkeen taiteltua puolta melkein enemmän kuin laki sallii, enkä usko että näytön valvojatkaan siitä muuta lukua pystyivät pitämään, kuin että ahkerasti puolta vaihdettiin. Pääasia lienee, että oppilas tiedostaa, ettei samalla likaisella pyyhkeen puolella vedetä koko vessan pintoja, vaan vaihdellaan pyyhkimispuolta järkevästi muistaen puhtaasta-likaiseen työjärjestyksen ja työergonomian. Itse taittelin neljään osaan, en kahdeksaan.

    • kevättuuli

      Muuta muistisääntöä ei oikein ole, kuin että niin kauan kuin löydät puhtaan puolen koko taitosta kääntelemättä, toimit niin. Eli, kun käytät päällimmäisen puolen, käännät sen pois alle, ja jatkat samaa rataa- ja kun et o enää varma onko puolet puhtaita, vaihdat liinaa.
      Itse kentäl toimin noin,ja esim. yritysten rivissä olevien vessojen peilit otan ensin, samalla liinalla ovenkahvat, liina pesuun, toinen tilalle- sarjatyö ei ehkä nopeuta aina, mutta on järjestelmällistä.
      Neljään osaan niin helpottaa. Vain isommat liinat joita harvemmin on, taitan 8 osaan, jos on tarpeen.

      Kotisiivoukset 1 tekijä, liinalla aletaan keittiöstä, ja sillä voi edetä likaiseen päin vessaan. Pölyille oma liina, jolla otan kosketuspintojakin(puhdas syrjä, paitti vessankosketuspinnat, kuten valokatkaisin ja ovenkahva). Muista että kosketuspinnat on niitä likasia, kuten vessan vetonuppi.
      Toimistotilat, ensin muu ja viimeksi vessat. Semmoinen kuin kiire on alalla oleellinen... mutta tietyt hygieniasäännöt kun opettelee, niin ei ne ota niin aikaa- tai, ajasta kannattaa satsata niihin oikeesti likasiin pintoihin, ja muu tarpeettomampi hinkutus jättää suurpiirteisemmäksi. yrityksissä on kussakin ne omat juttunsa. Missä kolloidinen hankala pöly, ja ei lattiakonetta. Missä taas elintarvikepuolen juttuja, ja koneet käy, työntekijät liikkuu.
      Kun hahmottaa kohteen jutut oikein vaikka kysyen asiat, on aina helpompi.

    • Suuri Kurpitsa

      >Kotisiivoukset 1 tekijä, liinalla aletaan keittiöstä, ja sillä voi edetä likaiseen päin vessaan....>Pölyille oma liina, jolla otan kosketuspintojakin(puhdas syrjä, paitti vessankosketuspinnat, kuten valokatkaisin ja ovenkahva)>

      -Samalla siivousliinalla ei pyyhitä vessoja ja keittiötä. Vessan puhdistukseen käytettävällä liinalla ei pyyhitä myöskään muiden tilojen pölyjä.

    • Mitäihmettä

      ^ Miksi ei?

      • bakteetit leviää

        olen laitoshuoltaja ja kotona ehdottomasti keittiö ja pölyliina on erikseen sekä wc liina puhtaalla pesen lavuarin ja peilin lopuksi pyyhin wc pöntön ja laitan pesuun.


    • separattor wilkman

      Et kauan jaksanut maitoa separoida. Oletko siellä palmiassa, palmeinia:ssa työssä eikö ne yt-neuvottele? Siellä koululla ne tuon asian neuvoo tuon. Tervetuloa takaisin palstalle työnsankari

    • No kävi hyvin nopeasti selväksi se että siivousalalla ollut ei saanut opiskelijanakaan töitä elintarvikealalta edes kesäksi joten oli aika loogista otaksua että mikäli ei kesätyöntekijänäkään saa töitä niin miksi hitossa saisin elintarvikealalta töitä sitten valmistuttuani.
      Näin loogisesti mä päätin palata siivousalalle koska tämä on ainoa ala joka työllistää kokenutta siivoojaa. Tämä on myös toisaalta ainoa ala jossa saa työskennellä melko itseänisesti omaa vauhtia.
      Suurin pettymys on ollut se että siirtymäajat ovat jääneet yksityisellä puolella pois. Tilalle tullut käytäntö ottaa siirtymäaika kohteen lasketusta työajasta on aivan perseestä. Siinä missä päivän ensimmäisessä kohteeessa on työaikaa hyvin. Se siis sisältää mahdollisen siirtymäajan sekä varsinaisen lasketun työajan. Kun taas kohteessa jonne on pitkä matka siirtymäaika lohkaisee aika ison osan työajasta joten sitten taas on puolestaan perkeleen kova kiire.

      Toiseksi siirtymäajan poistuminen näkyy palkassa siten että siinä missä aikanaan tienasin 800-900 e kahdelta viikolta siirtymäajan kanssa on johtanut siihen että vaikka palkka on noussut 2-3 euroa muutamassa vuodessa kahden viikon palkka on vain 600-700 euroa.
      Haluaisin siis siirtymäajat takaisin ja nämä mobilog puhelimet vittuun.

    • vkosiivous

      Siirtymäaikoja ei laskettu ennenkään erikseen, kun kohde myytiin. Jos oli pieni kohde, jonne ei todennäköisesti saanut tekijää kun sillä, että siivooja siirtyi sinne jostain toisesta kohteesta, myyjä koetti saada työaikaa lisää myytyä, että siirtymä voitiin maksaa JA jäi työntekoon aikaan. Yleisesti ottaen asiakkaat ovat entistä haluttomampia maksamaan siivouksesta sitäkään,mitä maksoivat vaikkapa viisi vuotta sitten.

      • Juu se on huomattu.. aina kun tulee tämä tasa-arvokorotus niin kohde vaatii vastaavasti enemmän työtä tästä korvauksesta..
        Kuinka mahtaisikaan käydä mikäli nämä kohteet annettaisi ilmi tasa-arvoeriä vastustavina kohteina.. ai jai jai..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      297
      6096
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      56
      3967
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3322
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3234
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      83
      3158
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      180
      3079
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2857
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2546
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      205
      2190
    10. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      50
      2189
    Aihe