Perunan keittäminen

stupidd

Tämä nyt varmaan kuulostaa aika tyhmältä kysymykseltä, mutta miksi vauvan soseeseen perunat pitäisi keittää kuorineen? Ei kai siitä mitään haittaa ole jos kuorii ja keittää sitten? En omista juuresharjaa.

4

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ravintoaineet..

      Olettaisin, että samasta syystä kuin aikuistenkin perunat. Ravintoaineet pysyvät tallessa paremmin.
      Kuori kuorimaveitsellä tai tavallisella veitsellä.

    • Diparo

      Voit tehdä miten vaan, peruna on silti peruna. Hitusen verran on kuoriperunassa enemmän tärkeitä aineita, mutta pitkässä juoksussa on ihan sama. Pääasia on se että lapsi saa pottua.

      • Potuista...

        Mihinkäs se lapsi sitä pottua tarvitsee? Kun se pottu ei ole mitenkään erityisen ravinnerikas ruoka ja on kaiken lisäksi suuren tärkkelyspitoisuutensa takia huonosti sulavaa. Tiesitkö, että joissakin maissa perunaa tuosta syystä suositellaan antamaan vasta vuoden iästä eteenpäin? Suomessa tämä perunainnostus on sota-ajan peruja, mutta kyllä voi itsekin vähän miettiä ja etsiä tietoa ravitsemuksesta.


    • Jep, jep

      Itse en ole koskaan antanut vauvalle perunaa, kun ei se kuorittunakaan ole ravintoa, vain pelkkää vatsantäytettä. Pientä vatsaa ei kannata turhalla tärkkelyksellä täyttää.

      Kauppa on pullollaan muita juureksia ja kasviksia, joita voi höyrykypsentää vauvalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe