Kylläpä oli pettymys, ja lähinnä luonnon kannalta. Eikö säänöissäkin jo sanota ettei kätköä saisi kaivaa maahan??? Reitin pientareet oli täysin myllätty ja sinivuokkorinteet poljettu mutakasaksi. Ei tainut ihan fiksu veto tekijältä olla.
Nuuksio trail
5
373
Vastaukset
- Juu ei mikään hyvä
Jokusen purkin hain heti julkaisun jälkeen. Silloin jo mietin miltähän maisema näyttää syksyllä. Kunpa olis hoksannut ottaa kuvat, olis sitten syksyllä voinut ottaa vertailu kuvat kesän jäljiltä.
Viikonloppuna haettiin Nuuksion trailia noin kahdeksankymmenen kätkön verran ja en mä kyllä sanoisi että koko reitillä pientaretta olisi myllätty. Noistahan suurin osa on tien vieressä joten mihinkään sinivuokkorinteille ei pitäisi olla edes tarvetta mennä.
Mä en oo kuulllut että kätkön kaivaminen maahan olisi kiellettyä.- Ei saa haudata
"Mä en oo kuulllut että kätkön kaivaminen maahan olisi kiellettyä."
On se.
"Geokätköjä ei koskaan haudata maahan. Kätkö ei ole sallittu jos sen löytääkseen tai piilottaakseen täytyy kaivaa tai rikkoa maan pintaa."
http://www.xn--geoktkt-8wa8n.fi/geokatkoily/piilottaminen/piilottamisen_saannot/piilottamisen_ohjesaannot.html
- gc+1000
Tarkastajat ovat hyväksyneet kätköt julkaisuun, joten siltä osin ne ovat ok! Kätköntekijällä on ollut velvoite hyväksyttää kätköjen asettaminen luonnonsuojelualueelle, jopa alue missä ja miten!.
Kätköä ei todellakaan saa "piilottaa" maanalle, se ei edes edusta mitään kätköilyn ideaa!
Geokätköilyn idea perustuu merkittävästi erilaisen ideaan kun totaaliseen piilottamiseen! Niin, siis ei saa haudata maahan mutta nuuksion kätköt ovat maassa ja kivi päällä. Ei tarvii kaivaa tai rikkoa maan pintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193883Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972669SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot202604"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita322334Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202322Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642276Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132036Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611790- 901621