Kumpi

juu1

on kestävämpi moottori 1.8 vaiko 2.2?

11

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhtä huonoja ovat

      Ei kumpikaan !

    • Veccula

      1.8 on hyvä.

      • "autoinsinööri"

        Yleensä suurempi moottori on kestävämpi siis kone.
        Tilavuuden kokoa on pidetty suoraan verannollisena ajettuihin kilometriin.
        Karke vertaus 1,8 voi olla 360 tkm ja 2,2 l voisi olla 440 000 km
        Mutta suuremmasta koneesta voi olla muita ongelmia polttoaineenkulutuksen nousu ?


      • KolmasOpel
        "autoinsinööri" kirjoitti:

        Yleensä suurempi moottori on kestävämpi siis kone.
        Tilavuuden kokoa on pidetty suoraan verannollisena ajettuihin kilometriin.
        Karke vertaus 1,8 voi olla 360 tkm ja 2,2 l voisi olla 440 000 km
        Mutta suuremmasta koneesta voi olla muita ongelmia polttoaineenkulutuksen nousu ?

        Tossa Opelin 2.2 moottorissa on paljon ollut jakoketju ongelmia ja muutkin, lisää tietoja saa Opel Club Finlandin sivuilta jos jaksaa ja haluaa lueskell, 1.8 on varmempi ns. perushyvä moottori.


      • Pulvester
        KolmasOpel kirjoitti:

        Tossa Opelin 2.2 moottorissa on paljon ollut jakoketju ongelmia ja muutkin, lisää tietoja saa Opel Club Finlandin sivuilta jos jaksaa ja haluaa lueskell, 1.8 on varmempi ns. perushyvä moottori.

        Alkupään koneissa huonosti voiteleva ketjun kiristin oli syypää, ei jakopää muuten, sehän on nimenomaan ketjukone. Kiristintä on sittemmin muutettu paremmaksi, ja kannattaa vaihtaa jos käynnistettäessä ääntää. Pirteä kone ja antaa ajaa monta sataa tkm. Kaikki bensakin kyllä palaa mitä tankkiin kaataa...


    • opelmieskö

      C-Vectra kannattaa ilman muuta ostaa 1.8-litraisella koneella. Facelift-Vectrojen 1.8 tarjoaa 140 hv, mikä riittää Suomessa kaikkiin liikennetilanteisiin mainiosti. 2.2 on aiheuttanut kosolti ongelmia ja kalliita korjauksia.

      • 1818

        1.8!!


    • Opelnisti

      1.6L 8-venttiilinen yksipisteruisku ja 2.0L 8-venttiilinen yksipisteruisku ovat Opelin parhaat tekeleet. On niissäkin niksinsä niinkuin kaikissa moottoreissa, mutta luotettavimmasta päästä auton moottoreita. Vikavaloon tarvitsee tutustua harvoin tai ei koskaan, jakoremmin katkeaminen katkaisee vain matkan, ei riko moottoria (vapaasti pyörivä). 500tkm näille moteille vakiosuoritus ja jopa 1000tkm eli miljoona kilometria mahdollinen tarkoilla huolloilla. Yleisesti ottaen kori pettää yleensä ensin. Poislukien täyssinkitty g-astra, jos sellaisen saa haalittua 8-venttiilisellä yksipisteruiskulla niin bueno. Nettiautoa kun katsotte niin huomaatte, että nuita ei ole juurikaan myytävänä syy ei suinkaan ole siinä, että ne olisivat paalissa vaan omistajansa eivät halua niistä luopua.

      Muita Opelin tekeleitä ei kannata miettiä, jos ei 8-venttiilinen (vanhempi auto) muuten mielytä niin kannattaa katsella muita merkkejä.

    • Nacewa

      Kyllä 1.8 ehdottomasti parempi moottori ja huimasti taloudellisempi.

    • Vecculi

      Miksiköhän meidän Vectrassa C, 2.2 vuodelta 2003, ei ole ollut mitään vikoja? Ehkä siitä johtuen, että huollot teetetty ajoissa ja ruostesuojattu viikon sisällä siitä, kun auto ajettiin kaupasta.

    • opel18

      Ilman muuta 1.8!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1699
    Aihe