Kumpi

juu1

on kestävämpi moottori 1.8 vaiko 2.2?

11

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhtä huonoja ovat

      Ei kumpikaan !

    • Veccula

      1.8 on hyvä.

      • "autoinsinööri"

        Yleensä suurempi moottori on kestävämpi siis kone.
        Tilavuuden kokoa on pidetty suoraan verannollisena ajettuihin kilometriin.
        Karke vertaus 1,8 voi olla 360 tkm ja 2,2 l voisi olla 440 000 km
        Mutta suuremmasta koneesta voi olla muita ongelmia polttoaineenkulutuksen nousu ?


      • KolmasOpel
        "autoinsinööri" kirjoitti:

        Yleensä suurempi moottori on kestävämpi siis kone.
        Tilavuuden kokoa on pidetty suoraan verannollisena ajettuihin kilometriin.
        Karke vertaus 1,8 voi olla 360 tkm ja 2,2 l voisi olla 440 000 km
        Mutta suuremmasta koneesta voi olla muita ongelmia polttoaineenkulutuksen nousu ?

        Tossa Opelin 2.2 moottorissa on paljon ollut jakoketju ongelmia ja muutkin, lisää tietoja saa Opel Club Finlandin sivuilta jos jaksaa ja haluaa lueskell, 1.8 on varmempi ns. perushyvä moottori.


      • Pulvester
        KolmasOpel kirjoitti:

        Tossa Opelin 2.2 moottorissa on paljon ollut jakoketju ongelmia ja muutkin, lisää tietoja saa Opel Club Finlandin sivuilta jos jaksaa ja haluaa lueskell, 1.8 on varmempi ns. perushyvä moottori.

        Alkupään koneissa huonosti voiteleva ketjun kiristin oli syypää, ei jakopää muuten, sehän on nimenomaan ketjukone. Kiristintä on sittemmin muutettu paremmaksi, ja kannattaa vaihtaa jos käynnistettäessä ääntää. Pirteä kone ja antaa ajaa monta sataa tkm. Kaikki bensakin kyllä palaa mitä tankkiin kaataa...


    • opelmieskö

      C-Vectra kannattaa ilman muuta ostaa 1.8-litraisella koneella. Facelift-Vectrojen 1.8 tarjoaa 140 hv, mikä riittää Suomessa kaikkiin liikennetilanteisiin mainiosti. 2.2 on aiheuttanut kosolti ongelmia ja kalliita korjauksia.

      • 1818

        1.8!!


    • Opelnisti

      1.6L 8-venttiilinen yksipisteruisku ja 2.0L 8-venttiilinen yksipisteruisku ovat Opelin parhaat tekeleet. On niissäkin niksinsä niinkuin kaikissa moottoreissa, mutta luotettavimmasta päästä auton moottoreita. Vikavaloon tarvitsee tutustua harvoin tai ei koskaan, jakoremmin katkeaminen katkaisee vain matkan, ei riko moottoria (vapaasti pyörivä). 500tkm näille moteille vakiosuoritus ja jopa 1000tkm eli miljoona kilometria mahdollinen tarkoilla huolloilla. Yleisesti ottaen kori pettää yleensä ensin. Poislukien täyssinkitty g-astra, jos sellaisen saa haalittua 8-venttiilisellä yksipisteruiskulla niin bueno. Nettiautoa kun katsotte niin huomaatte, että nuita ei ole juurikaan myytävänä syy ei suinkaan ole siinä, että ne olisivat paalissa vaan omistajansa eivät halua niistä luopua.

      Muita Opelin tekeleitä ei kannata miettiä, jos ei 8-venttiilinen (vanhempi auto) muuten mielytä niin kannattaa katsella muita merkkejä.

    • Nacewa

      Kyllä 1.8 ehdottomasti parempi moottori ja huimasti taloudellisempi.

    • Vecculi

      Miksiköhän meidän Vectrassa C, 2.2 vuodelta 2003, ei ole ollut mitään vikoja? Ehkä siitä johtuen, että huollot teetetty ajoissa ja ruostesuojattu viikon sisällä siitä, kun auto ajettiin kaupasta.

    • opel18

      Ilman muuta 1.8!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      372
      4090
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      252
      3101
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2543
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      4
      2063
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1630
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      182
      1570
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1565
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1180
    9. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      49
      1090
    10. Vältelläänkö me molemmat toisiamme??

      😘
      Ikävä
      61
      1042
    Aihe