on kestävämpi moottori 1.8 vaiko 2.2?
Kumpi
11
513
Vastaukset
- Yhtä huonoja ovat
Ei kumpikaan !
- Veccula
1.8 on hyvä.
- "autoinsinööri"
Yleensä suurempi moottori on kestävämpi siis kone.
Tilavuuden kokoa on pidetty suoraan verannollisena ajettuihin kilometriin.
Karke vertaus 1,8 voi olla 360 tkm ja 2,2 l voisi olla 440 000 km
Mutta suuremmasta koneesta voi olla muita ongelmia polttoaineenkulutuksen nousu ? - KolmasOpel
"autoinsinööri" kirjoitti:
Yleensä suurempi moottori on kestävämpi siis kone.
Tilavuuden kokoa on pidetty suoraan verannollisena ajettuihin kilometriin.
Karke vertaus 1,8 voi olla 360 tkm ja 2,2 l voisi olla 440 000 km
Mutta suuremmasta koneesta voi olla muita ongelmia polttoaineenkulutuksen nousu ?Tossa Opelin 2.2 moottorissa on paljon ollut jakoketju ongelmia ja muutkin, lisää tietoja saa Opel Club Finlandin sivuilta jos jaksaa ja haluaa lueskell, 1.8 on varmempi ns. perushyvä moottori.
- Pulvester
KolmasOpel kirjoitti:
Tossa Opelin 2.2 moottorissa on paljon ollut jakoketju ongelmia ja muutkin, lisää tietoja saa Opel Club Finlandin sivuilta jos jaksaa ja haluaa lueskell, 1.8 on varmempi ns. perushyvä moottori.
Alkupään koneissa huonosti voiteleva ketjun kiristin oli syypää, ei jakopää muuten, sehän on nimenomaan ketjukone. Kiristintä on sittemmin muutettu paremmaksi, ja kannattaa vaihtaa jos käynnistettäessä ääntää. Pirteä kone ja antaa ajaa monta sataa tkm. Kaikki bensakin kyllä palaa mitä tankkiin kaataa...
- opelmieskö
C-Vectra kannattaa ilman muuta ostaa 1.8-litraisella koneella. Facelift-Vectrojen 1.8 tarjoaa 140 hv, mikä riittää Suomessa kaikkiin liikennetilanteisiin mainiosti. 2.2 on aiheuttanut kosolti ongelmia ja kalliita korjauksia.
- 1818
1.8!!
- Opelnisti
1.6L 8-venttiilinen yksipisteruisku ja 2.0L 8-venttiilinen yksipisteruisku ovat Opelin parhaat tekeleet. On niissäkin niksinsä niinkuin kaikissa moottoreissa, mutta luotettavimmasta päästä auton moottoreita. Vikavaloon tarvitsee tutustua harvoin tai ei koskaan, jakoremmin katkeaminen katkaisee vain matkan, ei riko moottoria (vapaasti pyörivä). 500tkm näille moteille vakiosuoritus ja jopa 1000tkm eli miljoona kilometria mahdollinen tarkoilla huolloilla. Yleisesti ottaen kori pettää yleensä ensin. Poislukien täyssinkitty g-astra, jos sellaisen saa haalittua 8-venttiilisellä yksipisteruiskulla niin bueno. Nettiautoa kun katsotte niin huomaatte, että nuita ei ole juurikaan myytävänä syy ei suinkaan ole siinä, että ne olisivat paalissa vaan omistajansa eivät halua niistä luopua.
Muita Opelin tekeleitä ei kannata miettiä, jos ei 8-venttiilinen (vanhempi auto) muuten mielytä niin kannattaa katsella muita merkkejä. - Nacewa
Kyllä 1.8 ehdottomasti parempi moottori ja huimasti taloudellisempi.
- Vecculi
Miksiköhän meidän Vectrassa C, 2.2 vuodelta 2003, ei ole ollut mitään vikoja? Ehkä siitä johtuen, että huollot teetetty ajoissa ja ruostesuojattu viikon sisällä siitä, kun auto ajettiin kaupasta.
- opel18
Ilman muuta 1.8!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1792675Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222294kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001075Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!155999- 67898
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä392891- 63878
- 102767
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure48724Euroviisuhuitelua
En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka34682