Kumpi

juu1

on kestävämpi moottori 1.8 vaiko 2.2?

11

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhtä huonoja ovat

      Ei kumpikaan !

    • Veccula

      1.8 on hyvä.

      • "autoinsinööri"

        Yleensä suurempi moottori on kestävämpi siis kone.
        Tilavuuden kokoa on pidetty suoraan verannollisena ajettuihin kilometriin.
        Karke vertaus 1,8 voi olla 360 tkm ja 2,2 l voisi olla 440 000 km
        Mutta suuremmasta koneesta voi olla muita ongelmia polttoaineenkulutuksen nousu ?


      • KolmasOpel
        "autoinsinööri" kirjoitti:

        Yleensä suurempi moottori on kestävämpi siis kone.
        Tilavuuden kokoa on pidetty suoraan verannollisena ajettuihin kilometriin.
        Karke vertaus 1,8 voi olla 360 tkm ja 2,2 l voisi olla 440 000 km
        Mutta suuremmasta koneesta voi olla muita ongelmia polttoaineenkulutuksen nousu ?

        Tossa Opelin 2.2 moottorissa on paljon ollut jakoketju ongelmia ja muutkin, lisää tietoja saa Opel Club Finlandin sivuilta jos jaksaa ja haluaa lueskell, 1.8 on varmempi ns. perushyvä moottori.


      • Pulvester
        KolmasOpel kirjoitti:

        Tossa Opelin 2.2 moottorissa on paljon ollut jakoketju ongelmia ja muutkin, lisää tietoja saa Opel Club Finlandin sivuilta jos jaksaa ja haluaa lueskell, 1.8 on varmempi ns. perushyvä moottori.

        Alkupään koneissa huonosti voiteleva ketjun kiristin oli syypää, ei jakopää muuten, sehän on nimenomaan ketjukone. Kiristintä on sittemmin muutettu paremmaksi, ja kannattaa vaihtaa jos käynnistettäessä ääntää. Pirteä kone ja antaa ajaa monta sataa tkm. Kaikki bensakin kyllä palaa mitä tankkiin kaataa...


    • opelmieskö

      C-Vectra kannattaa ilman muuta ostaa 1.8-litraisella koneella. Facelift-Vectrojen 1.8 tarjoaa 140 hv, mikä riittää Suomessa kaikkiin liikennetilanteisiin mainiosti. 2.2 on aiheuttanut kosolti ongelmia ja kalliita korjauksia.

      • 1818

        1.8!!


    • Opelnisti

      1.6L 8-venttiilinen yksipisteruisku ja 2.0L 8-venttiilinen yksipisteruisku ovat Opelin parhaat tekeleet. On niissäkin niksinsä niinkuin kaikissa moottoreissa, mutta luotettavimmasta päästä auton moottoreita. Vikavaloon tarvitsee tutustua harvoin tai ei koskaan, jakoremmin katkeaminen katkaisee vain matkan, ei riko moottoria (vapaasti pyörivä). 500tkm näille moteille vakiosuoritus ja jopa 1000tkm eli miljoona kilometria mahdollinen tarkoilla huolloilla. Yleisesti ottaen kori pettää yleensä ensin. Poislukien täyssinkitty g-astra, jos sellaisen saa haalittua 8-venttiilisellä yksipisteruiskulla niin bueno. Nettiautoa kun katsotte niin huomaatte, että nuita ei ole juurikaan myytävänä syy ei suinkaan ole siinä, että ne olisivat paalissa vaan omistajansa eivät halua niistä luopua.

      Muita Opelin tekeleitä ei kannata miettiä, jos ei 8-venttiilinen (vanhempi auto) muuten mielytä niin kannattaa katsella muita merkkejä.

    • Nacewa

      Kyllä 1.8 ehdottomasti parempi moottori ja huimasti taloudellisempi.

    • Vecculi

      Miksiköhän meidän Vectrassa C, 2.2 vuodelta 2003, ei ole ollut mitään vikoja? Ehkä siitä johtuen, että huollot teetetty ajoissa ja ruostesuojattu viikon sisällä siitä, kun auto ajettiin kaupasta.

    • opel18

      Ilman muuta 1.8!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      211
      5285
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      33
      2847
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      129
      2359
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      210
      1973
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      63
      1520
    6. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      270
      1331
    7. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      87
      1179
    8. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      79
      1039
    9. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      299
      989
    10. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      41
      972
    Aihe