miksi?

sivusta seuraaja

sitä olen tässä vain tätä palstaa tutkiessani huomannut että kun jotain on kiusattu joskus ja hän pääsee tästä kiusatusta eroon, niin vähän ajan päästä joku toinen alkaa kiusata tätä. mistä tämä johtuu? onko joskus kiusatuissa jokin merkki minkä kiusaajat näkee tai jotain? nimittäin kerrankin joku selitti että oli kolme kertaa vaihanu koulua mutta aina on joutunut kiusatuksi. pitäisikö tätä asiaa tutkia tieteellisesti?

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiger

      Mulla ainakin kävi niin et pääsin koulukiusaajista eroon kun vaihdoin koulua mut sitku siell uudes koulus oli vanhan koulun tuttuja niin juorut levis ja se siiiiitä. Alko taaaaaas kiusaaminen. Nojoo, ala-aste on historiaa ja ylä-aste kans.

    • sheeta

      Silloin kun itse olen ollut yläasteella, kouluumme tuli uusi tyttö. Samanikäinen mutta eri luokalla. En tiedä miksi, mutta vaistosin että hän on ollut kiusattu. Sen vain näki hänen käytöksestään.

      Minua itseänikin oli kiusattu tai pikemminkin yritetty kiusata tietyn porukan taholta (muu koulu antoi olla rauhassa maineeni takia) joten päätin tehdä asialle jotain.

      Eräällä välitunnilla menin hänen juttusille kun hän oli yksin. Juttelimme jne. ja hän todellakin kertoi olevansa koulukiusattu jonka takia hän vaihtoi koulua. Otin hänet siipieni suojaan ja hänestä tuli osa porukkaamme. (Minä 2 ystävääni) Eikä häntä enää kiusattu.

      Tiemme erosivat yläasteen jälkeen, enkä tiedä mitä hänelle kuuluu, muuta kuin että hän keskeytti koulunkäynnin pariinkin otteeseen. Toivottavasti hän on löytänyt oman alansa.

      Tulipas harhauduttua aiheesta, mutta kyllä kiusaamisen ainakin joistakin ihmisistä vaistoaa heidän arkuutensa takia. Se on erilaista arkuutta kuin luonnostaan ujojen arkuus.

      Joten tsemppiä kaikki koulukiusatut, ei se ikuisuutta kestä. Ja muut oppilaat, tutustukaa kiusattuihin ennakkoluulottomasti, heistä saattaa saada hyviä ystäviä. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7916
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      452
      2201
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2105
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1680
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1226
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1211
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1084
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      831
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      733
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      721
    Aihe