Doom3 on mahtava peli,osstin juuri uuden näytönohjaimen 6800GT,kyllä kelpaa pelata.Vaikka en ollu pelannu Doom 1&2 niin pakko sanoa että Doom3 pieksee FarCryn 100-0
Doom3 awesome
Tommi
3582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mullakin ollut FarCry puolivuotta koneella. Mitä nyt muutaman checkpointin jaksanu pelata eteenpäin. Kuolettavan tylsä peli(tai ainakin siltä vaikuttaa).
Mutta kun hommasin doom3:sen pelihimot heräs taas(sama tunnelma kun pelas half-life:a ekaa kertaa joskus vuosia sitten). Alku on vaikuttava. Mitä nyt puolessa välissä alko jo vähän kyllästyttään. Mutta sen jälkeen kun on päässyt helvettiin(ja takaisin) juoni todella vie mukanaan. Viimeset tunnit menee ahmimalla. Todella hyvä pelikokemus.
No, mielipide ja mieltymys kysymys tämä vain on, mutta kyllä Farcry on paljon parempi.
Doom voittaa hieman grafiikassa ja siinä on kiva klaustrofobinen tunnelma, mutta se on kuitenkin sitä samaa putkimaista käytävien ravaamista ja tykittämistä munattomilla pyssyillä. Hirviöt ovat tosin moninkertaisesti parempia kuin Farcryissa, jossa ne eivät säväyttäneet millään tavalla.
Mutta se missä Farcry pesee Doomin, on vapaus. Ei ole pakko kulkea aina niitä samoja reittejä ja tappaa samat viholliset samassa paikassa. Pyssytkin on parempia.
No mun mielestä se oli taas vaihteeksi mukava pelata semmosta(hyvää,uutta ja kaunista) aivotonta räiskintäpeliä kuten Doom3. En ole myöskään ennen havainnut tietokonepelin aiheuttavan vastaavia kylmiä väreitä, ja välillä sai säikähtää oikeen kunnolla. Doom3 iltayöllä hämärässä huoneessa on oikeasti aika jännittävä kokemus.
FarCry taas yrittää olla jotenkin vakavasti otettava, mikä mielestäni tekee siitä tylsän.
Kyseiset pelit on oikeastaan eri "genreä", joten vaikea niistä on sanoa kumpi on parempi.