Ahvenanmaa on muukalaisvihamielinen kun se vierastaa suomenkielisiä Suomen kansalaisia? Eikö Ahvenanmaa olekkaan osa Suomea? Onko näin, että Ahvenanmaalla, Suomen lainsäädännön turvaamana, enemmän tai vähemmän sorretaan ja syrjitään Suomenkielistä kansalaista eli oman maan väestöä.
Saavutus tämäkin
15
277
Vastaukset
- ålänningen
Skriv på svenska för här på Åland förstår vi inte finska :D
- Suomalaisille
Tollo tämä palsta on suomenkielisille mene sinä kurakinttu sinne svedarien palstoille.
- Stadi rules
Suomalaisille kirjoitti:
Tollo tämä palsta on suomenkielisille mene sinä kurakinttu sinne svedarien palstoille.
Veda kateen "suomalaisille," vittu sa sita paata paskahousu ja vittu ruotinkielinen oo yhtaan vahemman suomaainen ku muutkaan. Paitsi ehkä siella vitun vitun landella.
- On mainiota
ettette ymmärrä suomea. Ette sitten ymmärrä kauppakirjan ehtojakaan, joilla Suomi myi teidät tarpeettomina Venäjälle vähän yli kahdella eurolla. Tähän saakka kait 2 euroa on ollut korkein tarjous.
- garmishpartenkirchen
Kun et itsekkään ymmärrä suomen kieltä niin lakkaa meuhkaamasta
- Histohemmo
Historian vääristelyä.
Lue poika historian kirjat uudestaan. Tää on sitä historian vääristelyä parhaimmillaan. Tuntisit edes oman maasi historian ennenkuin päästät mielipiteesi julkisuuteen.
- Åland=Suomi
oikein hyvin ahvenanmaalla pärjää suomen kielellä.
ainakin itse haastan suomea joka päivä.
turha länkyttää jos ei ole edes käynyt täällä. - Åland
Höh.
Kuinka typerää puhetta. Oletko käynyt kansakoulun?
Miten sinua on sorrettu, vai oletko vain humalassa?
Itse olet muukalaisvihamielinen ja kouluja käymätön kansalainen, kun katsot kansanosan vieraaksi. Opettele historiaa, käy paskalla (ursekta).
Loukkaat mielestäni meitä koulutettuja suomalaisia, jotka tunnemme historiaa. Me emme koskaan voi ymmärtää alkeellista paska/shit puhetta ystävistämme Ahvenanmaalaisista.
Pakko jatkaa, opettele ruotsia, se helpottaa sun elämää, ei tarvitse olla tietämätön. - 5555555555555
Pitääkö oikeastaan mennä paikkaan missä ihmisiä sorretaan ja syrjitään?
- tewtwet
Aloittaja-mulkku, kerropa esimerkkejä, miten nyt sitten syrjitaan ja sorretaan. Vai olisko niin, että oot joku natsipelle, joka on tyypillisesti ensin paattanyt mielipiteensä ja koettaa hankkia perusteluita ottamalla huomioon jotkin tosiasiat ja sivuuttamalla toiset? Vittu veda kannyyn, mulkku
- Åland on rasistinen
Hurreilla on oikeus olla röyhkeitä kun kyseessä on suomalaiset.
- Ålandi on rasistinen
Suomi ylläpitää Ålandilaisten hyvinvointia ja palkaksi tulee pelkkää rasismia omille kansalaisillemme.
- Neuvo aloittajalle
Pysy poissa sieltä. Ja mene muualle valittamaan.
- lobo
Ålandinhaukkuja se vasta rasisti onkin. Mutta ei ymmärrä sitäkään itse.
- skärdgårdsbo, finsk
Hmm, näyttää ylläpito siivonneen häirikön törkeimmät (rivoimmat, kirosanoin höystetyt) viestit. Kiitos siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1525663Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1643720"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1373425Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383235Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.612343- 242280
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2362263Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk941862Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51342