Ahvenanmaa on muukalaisvihamielinen kun se vierastaa suomenkielisiä Suomen kansalaisia? Eikö Ahvenanmaa olekkaan osa Suomea? Onko näin, että Ahvenanmaalla, Suomen lainsäädännön turvaamana, enemmän tai vähemmän sorretaan ja syrjitään Suomenkielistä kansalaista eli oman maan väestöä.
Saavutus tämäkin
15
242
Vastaukset
- ålänningen
Skriv på svenska för här på Åland förstår vi inte finska :D
- Suomalaisille
Tollo tämä palsta on suomenkielisille mene sinä kurakinttu sinne svedarien palstoille.
- Stadi rules
Suomalaisille kirjoitti:
Tollo tämä palsta on suomenkielisille mene sinä kurakinttu sinne svedarien palstoille.
Veda kateen "suomalaisille," vittu sa sita paata paskahousu ja vittu ruotinkielinen oo yhtaan vahemman suomaainen ku muutkaan. Paitsi ehkä siella vitun vitun landella.
- On mainiota
ettette ymmärrä suomea. Ette sitten ymmärrä kauppakirjan ehtojakaan, joilla Suomi myi teidät tarpeettomina Venäjälle vähän yli kahdella eurolla. Tähän saakka kait 2 euroa on ollut korkein tarjous.
- garmishpartenkirchen
Kun et itsekkään ymmärrä suomen kieltä niin lakkaa meuhkaamasta
- Histohemmo
Historian vääristelyä.
Lue poika historian kirjat uudestaan. Tää on sitä historian vääristelyä parhaimmillaan. Tuntisit edes oman maasi historian ennenkuin päästät mielipiteesi julkisuuteen.
- Åland=Suomi
oikein hyvin ahvenanmaalla pärjää suomen kielellä.
ainakin itse haastan suomea joka päivä.
turha länkyttää jos ei ole edes käynyt täällä. - Åland
Höh.
Kuinka typerää puhetta. Oletko käynyt kansakoulun?
Miten sinua on sorrettu, vai oletko vain humalassa?
Itse olet muukalaisvihamielinen ja kouluja käymätön kansalainen, kun katsot kansanosan vieraaksi. Opettele historiaa, käy paskalla (ursekta).
Loukkaat mielestäni meitä koulutettuja suomalaisia, jotka tunnemme historiaa. Me emme koskaan voi ymmärtää alkeellista paska/shit puhetta ystävistämme Ahvenanmaalaisista.
Pakko jatkaa, opettele ruotsia, se helpottaa sun elämää, ei tarvitse olla tietämätön. - 5555555555555
Pitääkö oikeastaan mennä paikkaan missä ihmisiä sorretaan ja syrjitään?
- tewtwet
Aloittaja-mulkku, kerropa esimerkkejä, miten nyt sitten syrjitaan ja sorretaan. Vai olisko niin, että oot joku natsipelle, joka on tyypillisesti ensin paattanyt mielipiteensä ja koettaa hankkia perusteluita ottamalla huomioon jotkin tosiasiat ja sivuuttamalla toiset? Vittu veda kannyyn, mulkku
- Åland on rasistinen
Hurreilla on oikeus olla röyhkeitä kun kyseessä on suomalaiset.
- Ålandi on rasistinen
Suomi ylläpitää Ålandilaisten hyvinvointia ja palkaksi tulee pelkkää rasismia omille kansalaisillemme.
- Neuvo aloittajalle
Pysy poissa sieltä. Ja mene muualle valittamaan.
- lobo
Ålandinhaukkuja se vasta rasisti onkin. Mutta ei ymmärrä sitäkään itse.
- skärdgårdsbo, finsk
Hmm, näyttää ylläpito siivonneen häirikön törkeimmät (rivoimmat, kirosanoin höystetyt) viestit. Kiitos siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on978973- 928776
- 167840
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756213Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585288En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234315Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54230- 384153
- 373919
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..803813