Ahvenanmaa on muukalaisvihamielinen kun se vierastaa suomenkielisiä Suomen kansalaisia? Eikö Ahvenanmaa olekkaan osa Suomea? Onko näin, että Ahvenanmaalla, Suomen lainsäädännön turvaamana, enemmän tai vähemmän sorretaan ja syrjitään Suomenkielistä kansalaista eli oman maan väestöä.
Saavutus tämäkin
15
252
Vastaukset
- ålänningen
Skriv på svenska för här på Åland förstår vi inte finska :D
- Suomalaisille
Tollo tämä palsta on suomenkielisille mene sinä kurakinttu sinne svedarien palstoille.
- Stadi rules
Suomalaisille kirjoitti:
Tollo tämä palsta on suomenkielisille mene sinä kurakinttu sinne svedarien palstoille.
Veda kateen "suomalaisille," vittu sa sita paata paskahousu ja vittu ruotinkielinen oo yhtaan vahemman suomaainen ku muutkaan. Paitsi ehkä siella vitun vitun landella.
- On mainiota
ettette ymmärrä suomea. Ette sitten ymmärrä kauppakirjan ehtojakaan, joilla Suomi myi teidät tarpeettomina Venäjälle vähän yli kahdella eurolla. Tähän saakka kait 2 euroa on ollut korkein tarjous.
- garmishpartenkirchen
Kun et itsekkään ymmärrä suomen kieltä niin lakkaa meuhkaamasta
- Histohemmo
Historian vääristelyä.
Lue poika historian kirjat uudestaan. Tää on sitä historian vääristelyä parhaimmillaan. Tuntisit edes oman maasi historian ennenkuin päästät mielipiteesi julkisuuteen.
- Åland=Suomi
oikein hyvin ahvenanmaalla pärjää suomen kielellä.
ainakin itse haastan suomea joka päivä.
turha länkyttää jos ei ole edes käynyt täällä. - Åland
Höh.
Kuinka typerää puhetta. Oletko käynyt kansakoulun?
Miten sinua on sorrettu, vai oletko vain humalassa?
Itse olet muukalaisvihamielinen ja kouluja käymätön kansalainen, kun katsot kansanosan vieraaksi. Opettele historiaa, käy paskalla (ursekta).
Loukkaat mielestäni meitä koulutettuja suomalaisia, jotka tunnemme historiaa. Me emme koskaan voi ymmärtää alkeellista paska/shit puhetta ystävistämme Ahvenanmaalaisista.
Pakko jatkaa, opettele ruotsia, se helpottaa sun elämää, ei tarvitse olla tietämätön. - 5555555555555
Pitääkö oikeastaan mennä paikkaan missä ihmisiä sorretaan ja syrjitään?
- tewtwet
Aloittaja-mulkku, kerropa esimerkkejä, miten nyt sitten syrjitaan ja sorretaan. Vai olisko niin, että oot joku natsipelle, joka on tyypillisesti ensin paattanyt mielipiteensä ja koettaa hankkia perusteluita ottamalla huomioon jotkin tosiasiat ja sivuuttamalla toiset? Vittu veda kannyyn, mulkku
- Åland on rasistinen
Hurreilla on oikeus olla röyhkeitä kun kyseessä on suomalaiset.
- Ålandi on rasistinen
Suomi ylläpitää Ålandilaisten hyvinvointia ja palkaksi tulee pelkkää rasismia omille kansalaisillemme.
- Neuvo aloittajalle
Pysy poissa sieltä. Ja mene muualle valittamaan.
- lobo
Ålandinhaukkuja se vasta rasisti onkin. Mutta ei ymmärrä sitäkään itse.
- skärdgårdsbo, finsk
Hmm, näyttää ylläpito siivonneen häirikön törkeimmät (rivoimmat, kirosanoin höystetyt) viestit. Kiitos siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1913507Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123100Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632489Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92125Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411910Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61858Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391682- 901571
- 721123
- 741110