ajokortti ja Gambia

Onko kellään kokemuksia autolla ajamisesta gambiassa ja seuraako ne siellä ajokorttia tai valvotaanko sitä ollenkaan siellä.Mites auton vuokraus myös.
Neljän viikon reissu kohta ja olis mukava kierrellä siellä.
3277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä käy meikäläisten kortti siellä, ja ainakin turistialueiden lähistöllä tarkistellaan autoja siellä täällä. Itsellä on täällä kotimaassa vankka ajokokemus, mutta siellä en lähtisi itse liikenteeseen. Ei todellakaan voi edes yrittää arvata minkä siirron liikenteessä kukakin tekee.

Äänestä
  • Kyllä siellä voi ajella. Jonkin verran on leväperäisyyttä liikennesäännöissä mutta pääasiassa liikenne on ok. Poliisejakin on mutta turisteja ja parempia autoja ei ratsioissa edes pysäytetä, viitataan vaan jatkamaan matkaa.

    Äänestä

Se on aika vitsi se liikennekulttuuri Gambiassa. Liikennesääntöjä ei ole muuta kuin se että pienempi väistää. Jos onnettomuuden vastapuolena on valkoinen se on syypää ja maksaa. Totean tosin ettei ole ainoa maa mailmassa missä on samat säännöt. Mutta kyllähän tuolla laittaa aina itsensä aikamoiselle vaaralle alttiiksi liikenteessä. Kun on tarkkana niin se auttaa.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liput ostettu kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia autolla ajamisesta gambiassa ja seuraako ne siellä ajokorttia tai valvotaanko sitä ollenkaan siellä.Mites auton vuokraus myös.
Neljän viikon reissu kohta ja olis mukava kierrellä siellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu