Jaar EI Guggikselle. Suomalaiset RASISTEJA.

Caisa SivelliN

Kuvataiteilija Alfredo Jaar arvostaa Suomen kulttuuritarjontaa, mutta ihmettelee maahanmuuttopolitiikkaa

Alfredo Jaar sytyi Chilessä 1956, mutta vietti lapsuutensa Martiniquen saarella. Perhe palasi Chileen juuri ennen kuin Augusto Pinochet ja tämän sotilasjuntta kaappasivat vallan. Nuori Jaar opiskeli elokuvaohjausta ja arkkitehtuuria. New Yorkiin hän muutti 1980-luvulla.


- Vuonna 1995 Suomessa oli viisi miljoonaa asukasta. Jos Suomella olisi ollut normaali maahanmuuttopolitiikka, kuten muulla Euroopassa, täällä olisi asunut miljoona maahanmuuttajaa. Nämä ovat puuttuvien maahanmuuttajien passit.

Vaikka Alfredo Jaar on merkittävä kansainvälinen tekijä, hän pitää enemmän arvossaan taiteen kansallisia virtauksia ja paikallista luomisvoimaa. Guggenheim-museota hän ei mielellään näkisi Helsingissä


YLE UUTISET 8.4.2014

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeremiah

      Ulkomaalaisena sanon, että minä en pääse mihinkään vittu taidepiireihin juuri suomalaisten uppiniskaisuuden vuoksi. Taiteilijan pitää auttaa toisiaan, mutta ne vain kilpailevat apurahasta, näyttelystä. Kaikki jäsenhakemusportaikot ovat vittumaisia sisäpiiripaskoja. Lisäksi Suomessa taide on yksitoikkoista eikä mene kaupaksi.

      Tänään muuten oli ilo päivä kun pizzeria Auringossa Pasilassa näin, ja näin mä toki kauan sitten sen, taideseinämaalauksen, jota teki kenties turkkilainen - ei väliä, mutta se seinämaalaus oli niin hieno siinä, että näin.

      Kukaan ei tarjoa minulle mitään taidetilausta vaikka kuinka kysyy. Eivät ottaneet edes johonkin peräkylätaiteilijaseuraan. Syynä ulkomaalaistaustaisuus.

      Välillä ei edes jaksa hakea kunnolla juuri sen takia että tietää että ei ne ota. Mitä taidetta teen? Enemmän tai vähemmän rauhallista, sillä tyyliini ei kuulu pyssyllä ampuminen. Ketään ei kiinnosta. Suomessa on vitusti, anteeksi kielen käytöni, töitä taiteilijalle, tyyliin kahvilaseinämaalaus, mutta vitut, kukaan saatana edes vilkaise taiteilijan suuntaan. Palkkaavat mieluummin paikallisen pöllön. Minne ulkomaalaisena taiteilijana menisin?

      Mitä järkeä jäsenvalinnassa? Taidetta ei voi arvota. Jos ei ole näyttelykokemusta ei pääse jäseneksi, jos ei pääse jäseneksi ei saa apurahaa, jos ei saa apurahaa, niin ei ole rahaa väreihin, jos ei ole materiaaleja, niin ryöstän suomalaisen, jos ryöstän suomalaisen, niin pääsen vankilaan, jos pääsen vankilaan....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6507
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      47
      4565
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      94
      4396
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4196
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3692
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe