Ongelma on siis seuraava: kaiuttimeni liitetään laitteisiin tavallisella audio-johdolla. Kännyykkään liitättäessä toimii hienosta, mutta tietokoneeseen liitettäessä ottaa häriötä. Molemmilta liitännöiltä edestä ja takaa. Mistä ihmeestä voi johtua? Kuuluu vain epämääräistä surinaa...
Kaiuttimen johdossa ongelmia?
4
156
Vastaukset
- UHCPG
Olisko se paremminkin hurinaa? Siis matalampi taajuus. Siinä tapauksessa varmista, että laitteet ovat samassa maadoitetussa sähköjohdossa kiinni. Kännykässä ei ole ongelmaa, koska sitä ei ole maadoitettu.
Tietokone tekee ääneen joka tapauksessa enemmän häiriötä, jos ei käytetä digitaalista liitäntää. Kokeile säädellä tietokoneen ja kaiuttimen volyymi sopivaksi, esim. molemmat puoleen väliin. Onhan tietokoneesta valittu liitännälle line-out-tila? - opastusvinkittäjä
Onko tietokone maadoitetussa pistoraiassa?? Sen pitäisi olla. Jos ei ole, voi tulla laiterikkoja, jos yhdistät tietokoneen RCA-liittimillä audiovahvistimeen. Tietokoneen rungossa voi olla 115V jännite, jos se ei ole maadoitettu. En osaa selittää tarkemmin, mutta jostain löydät tietoa tästä lisää. Selvitä ennenkuin kytket!
50:n hertzin hurina äänessä yleensä kielii maadoitusongelmasta jossain. Maayhteys on siis poikki jossain. - termos
Mikä vittu näissä audio ulostuloissa on tässä koneessa, kun ei tunnu toimivan ollenkaan. Hyvällä tuurilla useiden uudelleen käynnistys kertojen jälkeen. Ei kajarit eikä kuulokkeet. Mistä toi line-out-tila laitetaan?
- skä
Huomasin vielä sen, että jos liitän kännyn usbilla koneeseen ja kännykässä on noitten kaiuttimien johto kiinni, niin humina kuuluu. Luonnollisesti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596839Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3545933Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543284Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill292969Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901532Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171258Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps18996- 55917
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1900Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1867