Kaiuttimen johdossa ongelmia?

ghd

Ongelma on siis seuraava: kaiuttimeni liitetään laitteisiin tavallisella audio-johdolla. Kännyykkään liitättäessä toimii hienosta, mutta tietokoneeseen liitettäessä ottaa häriötä. Molemmilta liitännöiltä edestä ja takaa. Mistä ihmeestä voi johtua? Kuuluu vain epämääräistä surinaa...

4

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UHCPG

      Olisko se paremminkin hurinaa? Siis matalampi taajuus. Siinä tapauksessa varmista, että laitteet ovat samassa maadoitetussa sähköjohdossa kiinni. Kännykässä ei ole ongelmaa, koska sitä ei ole maadoitettu.

      Tietokone tekee ääneen joka tapauksessa enemmän häiriötä, jos ei käytetä digitaalista liitäntää. Kokeile säädellä tietokoneen ja kaiuttimen volyymi sopivaksi, esim. molemmat puoleen väliin. Onhan tietokoneesta valittu liitännälle line-out-tila?

    • opastusvinkittäjä

      Onko tietokone maadoitetussa pistoraiassa?? Sen pitäisi olla. Jos ei ole, voi tulla laiterikkoja, jos yhdistät tietokoneen RCA-liittimillä audiovahvistimeen. Tietokoneen rungossa voi olla 115V jännite, jos se ei ole maadoitettu. En osaa selittää tarkemmin, mutta jostain löydät tietoa tästä lisää. Selvitä ennenkuin kytket!

      50:n hertzin hurina äänessä yleensä kielii maadoitusongelmasta jossain. Maayhteys on siis poikki jossain.

    • termos

      Mikä vittu näissä audio ulostuloissa on tässä koneessa, kun ei tunnu toimivan ollenkaan. Hyvällä tuurilla useiden uudelleen käynnistys kertojen jälkeen. Ei kajarit eikä kuulokkeet. Mistä toi line-out-tila laitetaan?

    • skä

      Huomasin vielä sen, että jos liitän kännyn usbilla koneeseen ja kännykässä on noitten kaiuttimien johto kiinni, niin humina kuuluu. Luonnollisesti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe