Mitä niitä on? Saako sijainen määrätä jälki-istuntoa? Jos tulee paikalle pystymetsästä, ilman ohjeita, ilman mitään. Saako poistaa luokasta oppilaan lopputunniksi? Tai siihen kunnes rauhoittuu?
Vastaukset 5
- jälkkää vaan
No, missä/miksi se olisi kielletty?
- 11+6
Minusta sijaiset eivät vaan yleensä käytä noita keinoja. Paitsi opettajan aloitteesta. Siis jos ope on neuvonut ottamaan nimiä ylös. Mutta muutoin sijaiset yrittävät vaan jotenkin selviytyä hälinän keskellä. Ehkä juuri siksi, etteivät tiedä valtuuksiaan eikä niitä kukaan heille kerro?
- Opetartar
Sijainenhan on määrätty väliaikaisesti virkamieheksi, niillä vastuilla ja oikeuksilla joita siihen liittyy. Eli saa antaa jälki-istuntoa ja poistaa luokasta.
Toinen kysymys onkin, että onko se aina tarkoituksenmukaista. Täytyy tietää koulun käytänteet ja huomioida myös se, että oppilasta ei saa jättää luokasta poistamisen jälkeen valvomatta. Meillä ainakin jälki-istuntojen kirjoittamiseen vaaditaan tunnukset, jolloin asia kannattaa ehkä jättää jollekin vakkarille.
Perehdytys, lyhytkin tyyliin "olen viereisessä luokassa, tule kysymään" olisi kyllä aina paikallaan.... - opex
Sijaisella on samat oikeudet ja velvollisuudet kuin vakituisellakin opettajalla. Toinen asia sitten on, onko jälkän määräämisessä yhtään mitään järkeä. Kenties jos olet sijaisena pitempään, mutta päivän tai parin sijaisuuden aikana on ihan turha yrittää ryhtyä merkittäviin kasvatusyrityksiin. Sitä paitsi jälkällä uhkaaminen tuskin ratkaisee mitään työrauhaongelmaa. Ehdottaisin, että tarpeen vaatiessa jätät häirikön välitunniksi kasvatuskeskusteluun. Kun seuraus on välitön, saattaa seuraava tunti mennä paremmin. Mikään huuto ja räyhääminen ei kyllä sitten auta, se nostattaa vain uhmaa.
Oppilasta ei periaatteessa saa poistaa luokasta ilman valvontaa. Jos hänelle tapahtuu jotain tai hän tekee jotain, vastuu on sinun. Tiedustele etukäteen, voitko passittaa oppilaan jonkun toisen open luokkaan. - ustasta örkistä
Sijaiset ovat kouluyhteisön paineenpoistoventtiilejä. Opettajat voivat purkaa v-kerrointaan sijaisia simputtamalla, oppilaat samoin. Ja näin saamme taas loistavat pissis-tulokset kansainvälisissä laatuvertailuissa. Sijaistuttakaa vain kunnat kaikki opet sairaslomalle, yyteelle tai ennenaikaiseen hautaan ja epäpätevät sijaiset tilalle. Kyllä se on kauppa joka kannattaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011613
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä391165Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23930Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita164771Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13740Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja200695- 46679
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39588- 33580