Mitä niitä on? Saako sijainen määrätä jälki-istuntoa? Jos tulee paikalle pystymetsästä, ilman ohjeita, ilman mitään. Saako poistaa luokasta oppilaan lopputunniksi? Tai siihen kunnes rauhoittuu?
Sijaisen kurinpitokeinot?
5
351
Vastaukset
- jälkkää vaan
No, missä/miksi se olisi kielletty?
- 11+6
Minusta sijaiset eivät vaan yleensä käytä noita keinoja. Paitsi opettajan aloitteesta. Siis jos ope on neuvonut ottamaan nimiä ylös. Mutta muutoin sijaiset yrittävät vaan jotenkin selviytyä hälinän keskellä. Ehkä juuri siksi, etteivät tiedä valtuuksiaan eikä niitä kukaan heille kerro?
- Opetartar
Sijainenhan on määrätty väliaikaisesti virkamieheksi, niillä vastuilla ja oikeuksilla joita siihen liittyy. Eli saa antaa jälki-istuntoa ja poistaa luokasta.
Toinen kysymys onkin, että onko se aina tarkoituksenmukaista. Täytyy tietää koulun käytänteet ja huomioida myös se, että oppilasta ei saa jättää luokasta poistamisen jälkeen valvomatta. Meillä ainakin jälki-istuntojen kirjoittamiseen vaaditaan tunnukset, jolloin asia kannattaa ehkä jättää jollekin vakkarille.
Perehdytys, lyhytkin tyyliin "olen viereisessä luokassa, tule kysymään" olisi kyllä aina paikallaan.... - opex
Sijaisella on samat oikeudet ja velvollisuudet kuin vakituisellakin opettajalla. Toinen asia sitten on, onko jälkän määräämisessä yhtään mitään järkeä. Kenties jos olet sijaisena pitempään, mutta päivän tai parin sijaisuuden aikana on ihan turha yrittää ryhtyä merkittäviin kasvatusyrityksiin. Sitä paitsi jälkällä uhkaaminen tuskin ratkaisee mitään työrauhaongelmaa. Ehdottaisin, että tarpeen vaatiessa jätät häirikön välitunniksi kasvatuskeskusteluun. Kun seuraus on välitön, saattaa seuraava tunti mennä paremmin. Mikään huuto ja räyhääminen ei kyllä sitten auta, se nostattaa vain uhmaa.
Oppilasta ei periaatteessa saa poistaa luokasta ilman valvontaa. Jos hänelle tapahtuu jotain tai hän tekee jotain, vastuu on sinun. Tiedustele etukäteen, voitko passittaa oppilaan jonkun toisen open luokkaan. - ustasta örkistä
Sijaiset ovat kouluyhteisön paineenpoistoventtiilejä. Opettajat voivat purkaa v-kerrointaan sijaisia simputtamalla, oppilaat samoin. Ja näin saamme taas loistavat pissis-tulokset kansainvälisissä laatuvertailuissa. Sijaistuttakaa vain kunnat kaikki opet sairaslomalle, yyteelle tai ennenaikaiseen hautaan ja epäpätevät sijaiset tilalle. Kyllä se on kauppa joka kannattaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191682
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991508Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37963Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38841Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50806Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37750Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37720