Passivisubbarin virrat

Miten passiivisubbari saa virrat jos sitä ei käytetä autossa vaan stereokaiuttiminen kanssa. Saako subbari virrat vahvistimesta vai jostain muusta,mistä?
1150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Passiivinen subwoofer ei tarvitse virtaa. Sen tarkoitus on ainoastaan toistaa matalat bassot ja suodattaa signaalista ne taajuudet, joita sen ei tule toistaa. Sisällä on todennäköisesti suodin, jossa on kela ja suuri elektrolyyttikondensaattori. Tämä on passiivinen jakosuodin.

Passiivinen subwoofer suodattaa siis sisääntuloista tulevaa signaalia ja ulostuloliittimistä siirtyy pääkaiuttimille sama signaali. Passiivinen subwoofer on siis teknisesti samanlainen kuin mikä tahansa passiivikaiutin.

Passiivinen subwoofer ei tarvitse virtaa myös siksi, että sen sisällä ei ole mitään virtaa vaativia komponentteja (vahvistin).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Need help fast kirjoitti:

Miten passiivisubbari saa virrat jos sitä ei käytetä autossa vaan stereokaiuttiminen kanssa. Saako subbari virrat vahvistimesta vai jostain muusta,mistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu