Missä selitykset viipyvät

Mitä jos joku joskus näyttäisi sinulle että painovoima on voitettavissa? Niinku leijjuisi ilmassa lautane :)
5178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pystyisiköhän Alex Collier vastaamaan ?
Hänen arvostettuja kommenttejaan palstalla ainakin usein julkaistaan.

Äänestä

Painovoima on toki voitettavissa. Satelliitit vähintääkin todistavat sen.

Ilmeisesti nimimerkkisi "mielen hallintaa" tarkoittaa tässä yhteydessä, että tarkoitit kysyä, että voisiko painovoima olla voitettavissa meditoimalla tai muulla vastaavalla "mielenhallintakeinolla".

Aiheesta on olemassa mielenkiintoinen dokkarileffa: http://www.youtube.com/watch?v=Fw8BV4VFOwM.

Mutta mitä kysymykseesi tulee ja näyttäisit minulle keinon leijua menemään niin tottakai ajattelin kykysi kaupallisia mahdollisuuksia. Paikallaan leijuminen ei hyötyä juuri toisi, mutta jos kykenisit liikkumaan leijumalla, säästäisit omaisuuksia jo lentolippujen hinnoissa.

Siis esiintyisit leijujana pitkin maailmaa ja matkustaisit omatoimisesti leijumalla. Jos agenttia tarvitset niin...

Äänestä

Monet oppilaistani hallitsevat levitoinnin jalon taidon.
Parhaimmat yltäneet 4,5 metrin korkeuteen.

Äänestä

Tuota on erittäin haastavaa näyttää, sillä kun meditaatiossa on samadhissa kausaalitasolla, niin toisinaan keho nousee sentin pari maanpinnalta leijumaan. Toisinaan ei. Tuossa mielentilassa ei tiedosta kehoa eikä maailmaa, eikä mitään mikä liittyisi muotoihin. Ei voi myöskään puhua tai ajatella.

Ei voi näyttää levitointia, koska levitoija ei tiedosta levitointia itse. Mutta mukanaseuraaja joskus harvoin voi sanoa: nyt hän levitoi. Tapausta ei voi toistaa jonain tiettynä hetkenä, koska leijuminen on spontaania.

Toistettavuus puuttuu.

Pitäisi kaapata tuollainen huippumeditaattori labraan, ja odottaa että joskus nousee. Ehkä kerran vuodessa. Mutta suostuuko tällainen huippu kokeeseen. Tuskin, koska meditaatio ei ole taidon näyttämistä vaan henkistä harjoitusta yksinäisyydessä.
Saatte odottaa todennäköisesti elämänne loppuun tuloksetta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mielen hallintaa kirjoitti:

Mitä jos joku joskus näyttäisi sinulle että painovoima on voitettavissa? Niinku leijjuisi ilmassa lautane :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu