Ajattelin kysyä että voiko pilkkiä,virhelöidä ilman kalastus lupaa?Kun minua puraisi kalastuskärpänen kun osallistuin kesällä onkikilpailuun ja saaliiksi sain 14cm ahvenen tulin kisassa 8:neksi ens kesänä osallistun kyllä uudestaa.kiitos etukäteen!!
aattelin kysyä
Anki743
4525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pilkkiä saat ihan ilman lupaa, se kuuluu jokamiehen oikeuksiin. Virvelöintiin tarvitset valtion kalastuskortin ja sen lisäksi aina vesialueen omistajan luvan.
Jos olet alle 16v, et tarvi lupia ko. toimintaan.
Virtavedet/lupakosket on sitten jo toinen juttu..
kiitos tiedoista että jos virvelöin niin hankin luvat ja en ole alle 16v.onnea kalastajille ja kala onnea=´)
Jotta tällä keskustelupalstalla ei levitettäisi väärää tietoa, korjaus tuohon ikärajaan. Suomessa kalastuksenhoitomaksu vaaditaan 18-64 vuotiailta. Alaikäraja ei siis ole 16, kuten eräs vastaaja on kirjoittanut. Jos virvelöit, niin kireitä Anki74.