kuollut isä

jokuiharandom

Isäni kuoli tänään. Isä oli minulle todella rakas. Joudumme ehkä muuttamaan ja kouluun meno pelottaa. Saatan alkaa itkemään koulussa ja koko luokka alkaisi kiusaamaan minua. Minä olen todella kauhuissani ja surullinen. Kaverini eivät välittäneet että heidän kaverin isä kuoli.

6

183

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Akseli272

      Kyllä sun kaveris välittää. Ne ei vaan uskalla sanoo sulle mitään ku ne pelkää et ne loukkaa sua jotenki. Koita keskittyä koulussa, äläkä ala miettimään asiaa. Juttele jollekki, itke, sure. Se menee ohi.

    • Don't tell

      ei tarvii sanoo Suomi24 et isäs kuoli mut silti onnea teille :)

    • voimahalit sinulle

      Otan osaa. Kaverisi eivät osaa samaistua tilanteeseen ja on se vaikea heillekin tietää miten suhtautua. Kun läheinen ja rakas ihminen kuolee, on typerää alkaa nauramaan asialle. Tyhmyys on silloin naurajassa, ei itkijässä.
      Nyt olisi tärkeää, että sinulla olisi kuuntelija. Kuitenkin elämän jatkuminen koulussa ja harrastuksissa auttaa jaksamaan mentyksen keskellä.
      Seuraava tärkeä tapahtuma on nyt isäsi hautajaiset.

    • Hei "jokuihanrandom"!

      Olen pahoillani menetyksesi vuoksi. Vanhemman kuolema pysäyttää aina ja on aivan selvää, että olet kauhuissasi ja peloissasi.

      Jos kouluun meno pelottaa, niin kannattaa kertoa siitä äidillesi ja ottaa koulussa yhteyttä terveydenhoitajaan tai kuraattoriin. Heidän kanssaan voit pohtia, miten kouluun palaaminen kohdallasi järjestyisi ja saat mahdollisuuden keskustella pelostasi ja surusta.

      Toivon sinulle voimia surusi keskelle.

      Terveisin,

      Nettisaapas/ Toni

    • Vinkkejä...

      Vaimoni eli 3 lapseni äiti kuoli 10 vuotta sitten.
      Lapset olivat 10, 6, 18.

      Koulun rehtori antoi lapsilleni vapaat kädet päättää tulevatko kouluun toukokuun lopulla, tärkeät kokeet oli jo käytännössä kaikki pidetty.

      Lapseni päättivät kuitenkin jo muutaman päivän jälkeen mennä kouluun kun siellä oli tuttu ympäsristö ja elämä palasi nopeammin vanhaan tuttuun.
      Eli koulukavereista ja rutiineista oli heille hyötyä.

      Koulussa myös ymmärretään jos olet vain osan päivästä koulussa.

    • Antti itku kurkussa

      Minun äitini kuoli 2 viikkoa sitten. On pakko tunnustaa, etten ennen tätä ole ollenkaan osannut suhtautua kun joku kertoo vanhempansa kuolleen. Ehkä olen antanut välinpitämöttömän kuvan (ymmärtämättömyyttäni) ja sillä loukannut ystävää.

      Pyydän anteeksi. Vasta kun on kokenut tämän, voi _oikeasti_ ymmärtää, miten kova paikka se on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      275
      3868
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      73
      3466
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      145
      2476
    4. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      56
      2266
    5. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1862
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1687
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      30
      1258
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      20
      1188
    9. Uskotko että vielä

      Kohtaisimme?
      Ikävä
      23
      1136
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      36
      1102
    Aihe