Parketti + laminaatti

Vanhassa omakotitalossa (rakennettu 1963) on eteistilassa ja olkkarissa parkettia, mikä on nyt todella huonossa kunnossa ja sitä on jo hiottukin useaan kertaan. En usko että sen alla on mitään mattoja. Se on liimattu kiinni alustaansa, mikä sitten lie. Nyt siis ajattelinkin laittaa siihen päälle laminaatin, voinko niin tehdä ja laitetaanko sinne väliin sellainen pehmuste/äänieristematto?
7362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jaa niin ja unohtu kysyä, että komerossa on vanha liimattu muovimatto ja se on ihan hapertunu. Se kai revitään pois ja sitten siihen laitettaan se eriste ja laminaatti päälle? Siellä taitaa alustana olla betoni. Ja makuuhuoneessa on kanssa muovimatto, mutta se on hyvin kiinni, siihen voi suoraan laittaa laminaatin?

Äänestä
  • Voi laittaa. Itse valitsisin puupohjaisen vaimennusmaton parketin ja laminaatin väliin. Jos muovimatto on vähäänkään kiinni niin ei tarvi repiä irti ellet halua tarkistaa mitä maton alla on. Päälle solumuovi ja laminaatti.

    Äänestä

Pakko ei ole poistaa mitään, mutta suositeltavaa on poistaa kaikki vanha sieltä välistä haisemasta.

Äänestä

Morjens! kävisikö kerrostalon lattian kaksi kerrosta muovimattoa
äänieristeeksi laminaatin alle? Ei jaksa repiä vanhoja pois,
ja eikö ole hassua pistää vielä solumuovia kolmanneksi kerrokseksi?
Terv.Jarse

Äänestä
  • Tavallinen muovimatto ei riitä koska se on liian kovaa jonka takia se johtaa ääntä liikaa. Rakenne vaatii kolmanneksi kerrokseksi solumuovin tai muun askeläänieristeen.

    Äänestä

  • Ja kerrostalossa sun pitää todentaa se yhtiölle kun asennat parketin tai laminaatin, että siellä välissä on sitten tosiaan se äänieriste. Jos kopisee etkä ole ilmoittanut remontista, saat purkaa koko lattian :)

    Äänestä

  • kopinahelvetissä kirjoitti:

    Ja kerrostalossa sun pitää todentaa se yhtiölle kun asennat parketin tai laminaatin, että siellä välissä on sitten tosiaan se äänieriste. Jos kopisee etkä ole ilmoittanut remontista, saat purkaa koko lattian :)

    Ok. Onko laminaatissa myös mitä kalliimpi sen parempi?
    Ja onko paksumpi aina parempi kuin ohut?
    Onko joku merkki muita parempi?
    Kysyy koti "nikkari"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Däämn kirjoitti:

Vanhassa omakotitalossa (rakennettu 1963) on eteistilassa ja olkkarissa parkettia, mikä on nyt todella huonossa kunnossa ja sitä on jo hiottukin useaan kertaan. En usko että sen alla on mitään mattoja. Se on liimattu kiinni alustaansa, mikä sitten lie. Nyt siis ajattelinkin laittaa siihen päälle laminaatin, voinko niin tehdä ja laitetaanko sinne väliin sellainen pehmuste/äänieristematto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu