Tilasin Ebay:sta uuden näppäimistön läppäriini siinä ei ole kylläkään Ä/Ö näppäintä tai on mutta ei merkittynä, eräs asentaja sanoi että kyllä ne siellä silti on vaikka ei olekkaan merkittynä onko näin? rupes mietityttämään. muuten samallainen kylläkin.
Miten on onko jollain tuosta kokemusta? Ei ollut kovin tyyris 13€ rahteineen.
Miten on onko jollain tuosta kokemusta? Ei ollut kovin tyyris 13€ rahteineen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on ne siinä. Jos vaan koneelta näppäimistön kieli on suomi. Se uus näppäimistö on ihan samanlainen kuin vanhakin. siihen on vaan maalattu erit merkit
Nonii, asiahan on vissiin sitten ok, kone on Suomenkielinen, ja tuo tuleva näppäimistö pitäisi olla alkuperäinen.
Sitä mä en kyllä ymmärrä mitä järkeä on metsästää alkuperäinen näppäimistöä ebaystä?
http://stores.ebay.com.au/Logitech-Australia/Products.html
http://www.ebay.co.uk/sch/Keyboards-Mice-Pointing-/3676/i.html
Luulis tuolta löytyvän ihan oikeasti laatutuotteitakin.
Jos oikeasti haet laatua niin sitten tilaat täältä tai etsit suomesta vastaavan esimerkiksi jimmsiltä löytyy hyvä valikoima ns mekaanisia näppäimistöjä. Ne kyllä sopii myös ihan normi kirjoittamiseen.
http://www.razerzone.com/gaming-keyboards-keypads/razer-blackwidow
http://www.jimms.fi/listaa/220/order/price
Joo, pistäppäs noi läppäriin.
Ongelma voi sitten tulla muistakin merkeistä ku skandeista. Jos kyseessä on jenkkinäppis, niin kutakuinkin kaikki erikoismerkit ovat lisäksi eri paikoissa.
Mutta siis kyllä kaikki toimii kuten suomnäppiksessäkin, jos vaan näppäimistön kieleksi laittaa suomen. Sun pitää vaan opetella merkkien paikat.