Haluaisin antaa tyttärellemme nimen, joka on jo veljeni lasten serkulla. Nimi löytyy kalenterista, muttei ole mikään kovin suosittu. Emme ole tekemisissä kyseisen perheen kanssa, mutta mietityttää, onko hölmöä jos veljeni lapsilla on kaksi samannimistä serkkua?
Missä teidän mielestä menee raja, kenen lapsen nimen voi antaa omalleen? Sisaruksen/ serkun/ ystävän/ työkaverin vai naapurin lapsessa? Vai ei samaa nimeä kuin kellään tutulla lapsella?
Sama nimi
3
266
Vastaukset
- siitä vaan...
Minkä tahansa nimen saa ja voi antaa, jos siitä pitää. Useinhan ennen vanhaa annettin pojalle isän nimi jne. Teidän yhteytenne on niin löyhä tuohon kummin kaiman serkuun, etten asiaa edes miettisi.
- posti
Ei enää anneta isän, isänisän, isänisänisän nimeä.
On julmaa siirtää suvun syntejä isältä pojalle ja äidiltä tyttärelle.
Jos sukunimi on eri, niin sitten postit ei ainaskaan mene väärään osoitteeseen, myöhemmässä vaiheessa. - älä emmi turhaan!
"On julmaa siirtää suvun syntejä isältä pojalle ja äidiltä tyttärelle."
Nimimerkki "postin" kommennttiin viitaten: Ei synnit nimen mukana periydy!
Etkö ole kuullut koskaan sananlaskua: "Ei nimi miestä pahenna, ellei mies nimeä"?
Kaikki nimet ovat "vapaata riistaa". Jos pidätte ko. nimestä, niin siitä vaan. Ei ole yhtään tavatonta, että lapsilla on samannimisiä serkkuja. Teidän tapauksessanne sukunimi on kuitenin eri (kai?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o1943781Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812066Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin751984Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva481916Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.721833Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b611597Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421046Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem276956- 67884
Oikea mies ei katoa elämästä silloin
Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi98826