Haluaisin antaa tyttärellemme nimen, joka on jo veljeni lasten serkulla. Nimi löytyy kalenterista, muttei ole mikään kovin suosittu. Emme ole tekemisissä kyseisen perheen kanssa, mutta mietityttää, onko hölmöä jos veljeni lapsilla on kaksi samannimistä serkkua?
Missä teidän mielestä menee raja, kenen lapsen nimen voi antaa omalleen? Sisaruksen/ serkun/ ystävän/ työkaverin vai naapurin lapsessa? Vai ei samaa nimeä kuin kellään tutulla lapsella?
Sama nimi
3
246
Vastaukset
- siitä vaan...
Minkä tahansa nimen saa ja voi antaa, jos siitä pitää. Useinhan ennen vanhaa annettin pojalle isän nimi jne. Teidän yhteytenne on niin löyhä tuohon kummin kaiman serkuun, etten asiaa edes miettisi.
- posti
Ei enää anneta isän, isänisän, isänisänisän nimeä.
On julmaa siirtää suvun syntejä isältä pojalle ja äidiltä tyttärelle.
Jos sukunimi on eri, niin sitten postit ei ainaskaan mene väärään osoitteeseen, myöhemmässä vaiheessa. - älä emmi turhaan!
"On julmaa siirtää suvun syntejä isältä pojalle ja äidiltä tyttärelle."
Nimimerkki "postin" kommennttiin viitaten: Ei synnit nimen mukana periydy!
Etkö ole kuullut koskaan sananlaskua: "Ei nimi miestä pahenna, ellei mies nimeä"?
Kaikki nimet ovat "vapaata riistaa". Jos pidätte ko. nimestä, niin siitä vaan. Ei ole yhtään tavatonta, että lapsilla on samannimisiä serkkuja. Teidän tapauksessanne sukunimi on kuitenin eri (kai?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit595581KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2013658Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182448Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222385Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91288Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671088- 1021069
- 891061
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181042Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975