NCC

Nyt on sitten sekin ihme nähty että NCC:llä oli Suomea puhuva inssi tai mestari.
Saattoi olla jopa syntyperäinen Suomalainen.Varmaan ilmoittanut olevansa venäläinen työhaastattelussa. Ei sinne muuten pääse töihin.
Laatu jyrää pentele.
9576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä ne suomea puhuvat kaikki ainakin tossa helsingin konttorilla. Ovat jopa suomalaisia. Taidat olla jokseenkin asenne vammainen. Ainahan firman pääkieli voidaan muuttaa vaikka miksi ja sinä et saa töitä/palvelua muulla kielellä, onko se sitten parempi.
Miksi suomalaisten pitäisi ymmärtää/puhua ruotsia? Kieltä mitä ei juuri pohjoismaiden ulkopuolella ymmärrä kukaan.

Äänestä
  • Et sitten ole ollutkaan lähivuosina rakennuksilla töissä jos tollaisia puhut.
    Työmaalla tänäpäivänä henkilökunta ja duunarit ovat 85%ulkomaalaisia lähinnä venäjältä tai virosta.
    Minä olen Suomalainen ja töissä joka päivä rakennuksilla joten tiedän mistä puhun.

    Äänestä

Joo en lähivuosina, vaan 35 vuotta vastaavana.

Äänestä
  • Itse olen reilut 30 vuotta ollut rakennuksilla.
    Eikös siellä NCC :llä lopetettu ja irtisanottu suomalaista ammattiporukkaa ja tilalle otettiin "mestareiksi" koulupoikia.Puolalaisia sekä Venäläisiä tilalle.
    Senverran olen seurannut tätä touhua että ihmettelen että kukas nyt korjaa Venäläisten ja Puolalaisten sudet kun ei ole suomalaisia paikkaamassa?

    Senverran olen Virolaisten ja Venäläisten kanssa työskennellyt että tiedän niiden työmoraalin kyllä.Aina kun silmä välttää tehdään paskaa ..
    Voitko kiistää tämän.

    Äänestä

  • kauhian hämmästynyt kirjoitti:

    Itse olen reilut 30 vuotta ollut rakennuksilla.
    Eikös siellä NCC :llä lopetettu ja irtisanottu suomalaista ammattiporukkaa ja tilalle otettiin "mestareiksi" koulupoikia.Puolalaisia sekä Venäläisiä tilalle.
    Senverran olen seurannut tätä touhua että ihmettelen että kukas nyt korjaa Venäläisten ja Puolalaisten sudet kun ei ole suomalaisia paikkaamassa?

    Senverran olen Virolaisten ja Venäläisten kanssa työskennellyt että tiedän niiden työmoraalin kyllä.Aina kun silmä välttää tehdään paskaa ..
    Voitko kiistää tämän.

    Samaa mieltä.
    Asun NCC:n rakentamassa talossa 6/2013 ja laatu on tätyttä kuraa.
    Yksivuotiskorjauksia odotellessa..

    Kotimme ympäristössä on useampi NCC:n työmaa ja varsinkin vaimo on huomannut kuinka nuo "ulkomaalaiset rakennusmiehet" ovat käytökseltään ajoittain teinipoikien tasolla.

    Äänestä

  • ncc mestarit/työmaat on kotimaisille ammattilaisille täysin väärä paikka työskennellä,yhtiön politiikka on miksi teettää suomalaisella kun ulkolainen on puolet halvempi(tämän kuulin itse kyseisen firman pääkonttorilla) myös työmaiden mielivaltaiset säännöt ovat asia joihin päättäjien tulisi puuttua..muilla työmailla ei taida tulla 500eur sakkoja siitä jos sanoo ikävästi ns mestarille jolle kusi on noussut päähän pompotellessaan kielitaidottomia ulkolaisia..välttäkää jos mahdollista, pikkumaisempaa hölmöilyä en ole kohdannut ikinä muilla työmailla..mestarin mielivalta on täälä pääasa ei järki eikä realismi kuten onneksi vielä monissa muissa yhtiöissä,olen ollut alalla 20vuotta eikä muualla ole työntekijääni poistettu työmaalta sen vuoksi että kypärässä oli 2 remmin kiinnityspistettä kun mestarin mukaan piti olla 4..asiasta eriävän mielipiteen esittäminen maksaa 500eur..:)

    Äänestä

Sinä Asukki et asu missään uudessa NCC:n talossa, olet sama trolli, joka palstalla näitä juttuja trollaa usein..
Työskentelen itse alalla, Ncc:n laatu on hyvää ja valvottua ja suomalais enemmistö on työmailla tekemässä, jos joukossa pari ulkomaalaista, niin So What? Mestarit ovat myöskin aina Suomalaisia. aloituskin täysin Shittiä oleva provo.

Äänestä
  • No johan nyt.
    Eikös NCC irtisanoi mestareita jotta voi palkata koulupoikia tilalle kun ovat halvempia.
    Elementtiporukalle kuten muillekkin kalusteasentajille kenkää vaan eikä palkanmaksustakaan ollut vielä takeita.
    Kiinteistöjä myyty alehintaan jotta saadaan kassaan rahaa.
    Tilalle vuokrafirman porukat jotka ovat poikkeuksetta venäläisiä ja puolalaisia.
    Suomen kansalaista harvemmin tapaat vuokrafirman listoilta ..Niin monesti olen yrittänyt mutta turhaa.
    Kunnon tekiät löytyvät muualta.
    Kuitenkin NCC:n työmaalla on tarkastuskäynneillä rekisteröity lähes kaikki paikallaoliat ulkomaalaisiksi.
    Laadusta esimerkiksi NCC rakensi yhtä valtavaa hallia lentökentän läheisyydessä.
    Sielle kaikki kattokaivot puuttuivat kun tuli rankkasade. Vesi meni villoihin ja sieltä toimistotiloihin jonka johdosta seinät homehtuivat..
    En viitsi jatkaa enempää mutta tunnistat kyllä kohteen.

    Äänestä

  • Kyseessä ei ole NCC:n omistama talo vaan rakentama.
    Ja jos en asu NCC:n rakennuttamassa talossa niin sinä et varmasti ole "alalla" töissä..
    Tosin vaihdamme toisenlaiseen asuntoon lähivuosina, se on jo lähes varmaa.
    Ainakin Helsingin Jätkäsaaren työmailla on kantavana äänenä ollut viro/puola.

    NCC:n PR-miehet koittavat nyt pelastaa uusien huonosti rakennettujen asuntojen myynnin..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämmästynyt kirjoitti:

Nyt on sitten sekin ihme nähty että NCC:llä oli Suomea puhuva inssi tai mestari.
Saattoi olla jopa syntyperäinen Suomalainen.Varmaan ilmoittanut olevansa venäläinen työhaastattelussa. Ei sinne muuten pääse töihin.
Laatu jyrää pentele.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu