Saumurin ostoon vinkkejä kaipaisin!

Saumuri

8

10575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmittaisi

      En suosittele tuota mallia, Lidl :ssä myytiin joskus tuota mallia ja googlasin englanninkielellä mitä muut sanoivat, kun ystäväni halusi ostaa ja autoin häntä.
      Tee samoin ja googlaile.
      Nuo halpiskoneet tuottavat vain harmia, kun tikit ei Toimi, ja säätöjä pitää tehdä koko ajan.Ei ole ompeluniloa tuollaisille koneilla.

      • Saumuri

        Mitä suosittelisit? Mitä tarkoitat "mallilla"?


    • Kotiompelija

      En osaa sanoa SIngerin saumurista minkälainen se on, sen tiedän, että yleensä saumureissa lankojen ja säätöjen kanssa saa olla aika tarkkana, mutta kun ovat kohdallaan, niin ompeleminen sujuu mukavasti. Saumuri on siitä hyvä, ettei ommel kiristä ohuissakaan kankaissa ja sillä saa nopeasti valmista.
      Hyviä saumureita ovat Juki ja Bernina, enkä ole moitteita kuullut Janomesta tai Elnastakaan. Aikoinaan myytiin tarjouksessa jotakin Eva-saumuria muistaakseni Anttilassa, ja se ei kuulemma ollut ollenkaan huono. Saumurien kanssa, kuten ompelukoneidenkin kanssa nykyään taitaa olla niin, että yksi valmistaja tekee useammalle merkille ja käytännössä samaa konetta myydään eri merkeillä. Itse olen ommellut Berninalla(800DL) enkä voi moittia. Säätöjä ei juuri ole tarvinnut muutella. Ensimmäinen saumurini oli Bernette 234 ja vaikka siinä ei ollut nykyään lähes kaikissa saumureissa olevaa differentiaalisyöttöä, sekin oli mainio kapine. Vain langanpujotus oli hankala ja työläs toimenpide... Vain myyjät tietävät, missä heidän edustamansa koneet valmistetaan. Kannattaa siis kysyä tarjouksia eri paikoista, jonkin esittelykoneen voi saada hyvinkin edullisesti. Ja sitten on tietysti tuo Karnaluks....

    • minäkinmieltä

      Kurkkasin keskusteluun, katsoin linkistä mallia, mitä aiot ostaa (ketjun aloittaja) minäpä googlasin myös lontoonkieltä ja löysin tämän:

      I have the older version, 14SH654. That thing doesn't say die! It's been going strong for 12 years and sews anything. I hope you have as good luck as I have. For my regular sewing machine I have a fancy Bernina, but my little Singer serger can hold it's own, especially for the price.

      Tuossa paikassa mistä löysin tekstin, keskusteltiin Lidl:n halvasta saumurista (keskustelu Englannissa)

      Eli tuossa tekstissä joku sanoo käyttäneensä saumuria todella ahkerasti 12 vuotta ja että on hyvä kone (vapaasti käännetty)

      Eli tuon mukaan se saumuri olisi hyvä!!

    • Karnaluksfani

      En kyllä ostaisi Singeriä,
      Miksi et tilaa Karnaluksista Juki, Bernina tai Janome saumuria, jos halvalla pitäisi ostaa
      niin sieltä saat laatukoneen halvalla,tilauskin maksaa vain 10 euroa ja tulee kotiovelle samaan hintaan.

      Itselläni Bernina 800 DL Karnaluksista ostin jo vuosia sitten ja olen ommellut ammattimaisesti ihan valtavat määrät eikä koneessa mitään vikaa, ei koskaan temppuile, helppo langoittaa ja siinä on rullapäärmäys, jota suosittelen jos aikoo saada ilon irti ompelusta!

    • Anonyymi

      Näin ammattihuoltomiehenä köyhän ei kannata ostaa halpaa. Nämä 150-300 euron saumurit ovat nykyään tehty etupäässä Vietnamissa, jossa valmistuskustannukset jotain kymmenisen euroa. 80-90 luvuilla nämä tehtiin Japanissa, missä materiaali ja työn jälki oli kuin yön ja päivän ero. Jos itse hankkisin uuden saumurin, niin Juki Karnaluksista on hinta/laatusuhteella paras ostos, vaikkakin rahat menevät Viroon. Bernina 700 ja 800-mallit olivat alkuperältään Jukeja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      66
      4195
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3969
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3482
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2893
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2719
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2134
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1226
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe