Saumurin ostoon vinkkejä kaipaisin!

Saumuri

8

10485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmittaisi

      En suosittele tuota mallia, Lidl :ssä myytiin joskus tuota mallia ja googlasin englanninkielellä mitä muut sanoivat, kun ystäväni halusi ostaa ja autoin häntä.
      Tee samoin ja googlaile.
      Nuo halpiskoneet tuottavat vain harmia, kun tikit ei Toimi, ja säätöjä pitää tehdä koko ajan.Ei ole ompeluniloa tuollaisille koneilla.

      • Saumuri

        Mitä suosittelisit? Mitä tarkoitat "mallilla"?


    • Kotiompelija

      En osaa sanoa SIngerin saumurista minkälainen se on, sen tiedän, että yleensä saumureissa lankojen ja säätöjen kanssa saa olla aika tarkkana, mutta kun ovat kohdallaan, niin ompeleminen sujuu mukavasti. Saumuri on siitä hyvä, ettei ommel kiristä ohuissakaan kankaissa ja sillä saa nopeasti valmista.
      Hyviä saumureita ovat Juki ja Bernina, enkä ole moitteita kuullut Janomesta tai Elnastakaan. Aikoinaan myytiin tarjouksessa jotakin Eva-saumuria muistaakseni Anttilassa, ja se ei kuulemma ollut ollenkaan huono. Saumurien kanssa, kuten ompelukoneidenkin kanssa nykyään taitaa olla niin, että yksi valmistaja tekee useammalle merkille ja käytännössä samaa konetta myydään eri merkeillä. Itse olen ommellut Berninalla(800DL) enkä voi moittia. Säätöjä ei juuri ole tarvinnut muutella. Ensimmäinen saumurini oli Bernette 234 ja vaikka siinä ei ollut nykyään lähes kaikissa saumureissa olevaa differentiaalisyöttöä, sekin oli mainio kapine. Vain langanpujotus oli hankala ja työläs toimenpide... Vain myyjät tietävät, missä heidän edustamansa koneet valmistetaan. Kannattaa siis kysyä tarjouksia eri paikoista, jonkin esittelykoneen voi saada hyvinkin edullisesti. Ja sitten on tietysti tuo Karnaluks....

    • minäkinmieltä

      Kurkkasin keskusteluun, katsoin linkistä mallia, mitä aiot ostaa (ketjun aloittaja) minäpä googlasin myös lontoonkieltä ja löysin tämän:

      I have the older version, 14SH654. That thing doesn't say die! It's been going strong for 12 years and sews anything. I hope you have as good luck as I have. For my regular sewing machine I have a fancy Bernina, but my little Singer serger can hold it's own, especially for the price.

      Tuossa paikassa mistä löysin tekstin, keskusteltiin Lidl:n halvasta saumurista (keskustelu Englannissa)

      Eli tuossa tekstissä joku sanoo käyttäneensä saumuria todella ahkerasti 12 vuotta ja että on hyvä kone (vapaasti käännetty)

      Eli tuon mukaan se saumuri olisi hyvä!!

    • Karnaluksfani

      En kyllä ostaisi Singeriä,
      Miksi et tilaa Karnaluksista Juki, Bernina tai Janome saumuria, jos halvalla pitäisi ostaa
      niin sieltä saat laatukoneen halvalla,tilauskin maksaa vain 10 euroa ja tulee kotiovelle samaan hintaan.

      Itselläni Bernina 800 DL Karnaluksista ostin jo vuosia sitten ja olen ommellut ammattimaisesti ihan valtavat määrät eikä koneessa mitään vikaa, ei koskaan temppuile, helppo langoittaa ja siinä on rullapäärmäys, jota suosittelen jos aikoo saada ilon irti ompelusta!

    • Anonyymi

      Näin ammattihuoltomiehenä köyhän ei kannata ostaa halpaa. Nämä 150-300 euron saumurit ovat nykyään tehty etupäässä Vietnamissa, jossa valmistuskustannukset jotain kymmenisen euroa. 80-90 luvuilla nämä tehtiin Japanissa, missä materiaali ja työn jälki oli kuin yön ja päivän ero. Jos itse hankkisin uuden saumurin, niin Juki Karnaluksista on hinta/laatusuhteella paras ostos, vaikkakin rahat menevät Viroon. Bernina 700 ja 800-mallit olivat alkuperältään Jukeja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      5355
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      43
      2615
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2212
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1749
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1374
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1291
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      155
      1264
    8. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1223
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      106
      972
    10. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      21
      917
    Aihe