Osaako joku jo tehnyt mitä on tullut maksamaan pitkästä tavarasta teetettynä autotalli?
Autotalli "pitkästä" tehtynä
erkki_kaaleppi
7229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Pakettitallit" kalliita. Teetä paikallisella kirvesmiehellä niin saat varmasti edullisemman tallin ja pystyt itse vaikuttamaan materiaaleihin ja mahdollisesti osallistumaan työhön ja säästämään siinäkin Noin 30-35neliön lämmin talli noin10000€ kaikki materiaalit.kirvesmies tekee sen 6viikon aikana urakkahinta noin 7000-8000€ kivijalasta kattoon. Vastaava pakettitalli 24000€ elementit pystytettynä.
Riippuu paikasta jos perustuksi ei tarvitse hirveästi kaivaa,hinta halvempi,
Kun sokkelit on valettu.loppu työ vie pari viikkoa,6 viikkoa tuntuu aika pitkältä urakka ajalta.
Taitaa 6 viikkoa sisältää muutaman kuivattelu viikon minkä lattialaatta vaatii.
60 neliötä josta reilu puolet tallia varastoa ja vajaa puolet katosta. Perustukset teetin, timpuri teki lisäksi rungon ja vesikattoon asti. Talli on lämmin. Maksoi yhteensä noin 25.000€. Omaa työtä ehkä 5-10 tonnilla.
tein mökille noin 30 m2 tallin. Se maksoi noin 5 000 mk.
Sain ostettua edullisen erän putkipalkkia ja muovipintaista profiilipeltiä. Talkoilla tehtiin maajussien kanssa pohjatyöt ja valettiin betonilaatta. Rungon ja pellitykset tein pääosin itse. Ovet tein myös itse ja asensin pari ikkunaa. Sähköt teki tuttu sähkäri ja yhden vesipisteen aseni myös tuttu putkimies. Jossain siinä tohinassa kävin kunnan rakennusmestarilta hakemassa luvat. Nyt ei puutu enään kuin lämpöeristys, mutta ei ole tullut laitettua kun ei ole ollut tarvetta.
Tämä nyt tuli tehtyä teräksestä ja pellistä ja varmaan on ainakin jämäkkä. Olis siinä ollut saatavissa puutavaraakin edukkaasti mutta itse kun olen paremmin metallimiehiä niin tälläkertaa näin.
Itse vastaus unohtui.
Jos tuohon olis tehnyt samalla vielä lämpöeristyksen ja levyttänyt sisäpuolen, hintaa olis tullut lisää noin 2 000 mk.
= 7000 mk, 20 v sitten kertaa inflaatio on 3 = 21 000 mk nyt ja euroissa noin 4000 euroa.
Jos tän saman homman teettää, ostaa tavarat kaupan hyllyltä ja tehdään viimesenpäälle suunnitelmat ja haetaan rak.luvat, kerroin on vähintään 3 ehkä neljä. Näinollen hinta on luokkaa 12 000 - 16 000 euroa.
Oman työn osuudella aika iso merkitys.
Lämpöeristetty, sähköineen itse tehtynä 40m2 kivestä tai puusta 90m2 noin 30000 e