Missä parhaat snorklausvedet?

aurinkoa rakastava

Onko rannoilla eroja snorklauksen suhteen? Olen jostain lukenut, että itärannoilla olisi paremmat koralliriutat, pitääkö tämä paikkaansa? Jos majoitumme itärannikolle, onko siellä ravintoloita, kuppiloita, kauppoja vai onko All Inclusive siellä järkevin?

1

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ap.

      Jospa minä vastaan taas vaihteeksi! :)
      Sitä itärannikkoa on useampi kymmenen kilometriä joten mitä kaupunkia tarkoitat?
      Jos tarkempi paikka on jo tiedossa niin ravintoloiden määrä selviää helposti tuosta ravintolaoppaasta. Kauppoja on kyllä joka kylässä.
      Itäpuolella olen uinut muutamalla rannalla ja ainakin ne syvenivät aika jyrkästi kun taas Flic en Flacin ranta länsipuolella oli niin matalaa että riutalle pääsi helposti moninpaikoin snorkklaamaan jopa ilman venekyytiä. Ei siis tarvinnut retkiä ostaa ja venekyytejä järjestellä. Meni vain kun itselle sopii.
      Siellä on myös syvä kraateri joka on ainakin laitesukeltajien suosiossa.
      Olen snorklannut myös pohjoisessa lähellä Coin de Mire-hotellia ja siellä oli matalampaa kivikkorantaa ja pystyi snorklaamaan heti rannasta.
      Näin useita kymmeniä eri kaloja, merimakkaroita ja pari mureenaa.
      Jos olet vaativampi harrastaja etkä mikään tavallinen turistisnorklaaja niin sitten kannattaa etsiä paikka josta tehdään veneretkiä riutalle.
      Muuten snorkkallaamaan pystyy melkein missä vaan eli kannattaa miettiä paljonko lomallaan snorklaa ja minkä painoarvon sille laskee!
      Idässä saattaa olla se ongelma että jos majoitutte johonkin kalliiseen ja hyvätasoiseen hotelliin niin se voi olla eristyksissä eli taksilla joutuu ajelemaan jos käy muualla syömässä. Tällöin all inclusive on hyvä vaihtoehto ajansäästön takia mutta useissa hotelleissa myös erittäin kallis!
      Kannattaa ehkä tutkia sateliittikuvaa ( googlemaps) rannikoista ja etsiä mikä paikka miellytttää omaa silmää eniten ja sitten kaivaa siitä lisätietoja.
      Hyviä paikkoja snorklata on Ile aux Cerfin saariretki ja katamariini retki Grand Baysta pohjoisen Flat Islandille. Siellä on aika kova virtaus joten ehdottomasti räpylät mukaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      314
      2978
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      198
      2810
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      53
      2405
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      166
      1484
    5. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1219
    6. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1212
    7. 58
      873
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      854
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      799
    10. 77
      784
    Aihe