Saako romuautovaraston perustaa minne haluaa?

äly ja voima

Kajaanissa vastaavasta romuautojen keräyspisteestä tuli uhkasakot maksuun Nygårdille mutta Karppinen on jo pikään pitänyt vastaavanlaista romuautojen varastointi aluetta Vuottolahdessa Ahon kaupan napuristossa. Nyttemmin kun romuautot ovat täytäneet koko piha-alueen, on varastointi tilaksi otettu myös läheinen tie.

Onko tälle kaatopaikkaa muistuttavalle alueelle jo uhkasakko vireillä kuten muillekin vastaaville paikoille?

Kuka siivoaa vuotavat öljyt alueelta ja kuka ne maksaa kun Karppinen ei ainakaan mitään maksa?

45

4021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anders Breivik

      Saa, tunkeutujia katson kiikaritähtäimen takaa.

      • aikuinen.

        oletko hauska omasta mielestäsi,todella lapsellista huumoria


    • Emil Voon Axe

      Yli kaksikymmentä vuotta on Nygård pitänyt järjestelmää pilkkanaan.
      Edellinen rakennustarkastaja luovutti kun totesi tehtävän toivottomaksi.
      Kun Leskinen valittiin seuraajaksi niin hän ensimmäisessä lehtihaastattelussa ilmoitti elämäntehtäväkseen tontin siivoamisen.
      Tästäkin on jo kymmenen vuotta vierähtänyt. Ei taida autonromut tontilta katoavan, eivät ole kyllä lisääntyneetkään kun ei sovi enempää.

      Käykää nykynuoriso kaaritiellä katsomassa.

    • Emil Von Axe
    • fiat

      Entäs Kajaanin autopurkaamot onhan siellä autoja pilvin pimein , öljyä on mennyt maahan jos tutkimaan lähdetään.

    • romut kuusankoskelle

      Pitää sitä olla päästä aika pipi kun haalii tonttinsa täyteen autonromuja. Romuautojen kierrätyksen vielä ymmärtää mutta näissä tapauksissa kummallakaan ei ole tarkoituskaan luopua romuistaan. Jos kaikki varastoisivat kaikki jätteensä omille tonteilleen, olisi kaupunki yhtä kaatopaikkaa.

      Ympäristö ja muutkin lait ovat olemassa, mutta näitä kahta sotkijaa ei koske mitkään lait. Jos virkamiehet eivät hoida töitään, niin kyseinen virkamies pitää eroittaa virastaan ja valita sellainen virkamies, joka tekee työnsä.

      • ulosottoon vaan

        Ihmetyttää miksi ulosottomies ei realisoi Karppisen omaisuutta ja ulosmittaa ja myy romuautoja romufirmalle. Siitä tuli helposti ulosottomiehelle tonneja rahaa. Työhön menisi muutama minuutti ja yksi puhelinsoitto, jolla haetuttaisi autot pois.

        Samalla ehkäistäisiin muiden vahinkojen syntyminen, jotka aiheutuu öljymaiden pois kaivamisesta ja niiden ekokemille toimittamisesta, joista lasku vähintään kymmeniä tonneja jos ei satoja tuhansia.


      • pellehermannisumilta

        Ei kansalaisen omaisuutta voi noin vain kukaan mennä myymään. Entäpä jos "ulosottoon vaan"-kirjoittajalla on vaikkapa vene omalla tontilla ja otetaan sitten esimerkiksi kolme halkoliiteriä ja vielä vaikkapa kaksi trampoliinia. Nyt jos MINÄ en tykkäisi siitä, niin suostuisitko pakkolunastukseen? Paljon autoja on paljon autoja, mutta ei pitäisi ketään haitata, erämaata riittää häiriöttä vaellettavaksi. Lisäksi jos autoista on todellakin nesteet otettu talteen, kyseessä on enemmänkin kulttuuriteko. Tauluja ja ryijyjä suojellaan oikein valtion varoin, miksei autonkerääjätkin saisi valtiolta tukea säilyttämilleen autoille, joita tarvitaan näyttelyihin, elokuviin tai vaikkapa varaosiksi aikanaan? Autothan ovat aikalaiskuvausta ja kulttuurihistoriaa aidoimmillaan. Suurin piirtein jokainen tykkää Vappuajoissa näkemistään vanhoista hopista, jonkunhan ne pitää ensin ottaa säilöön!


    • V.Iisas

      Minkälaisella aivorasialla pitää varustaa henkilö, joka kerää vanhoja, käyttökelvottomia autonromuja pihalleen?

    • Pöljää hommaa

      Kaikki romuautot paaliin.
      Maastossakin on paljon romuautoja vuotamassa, ainakin kivimäen alueella.
      Niitäkään ei siivota pois.

    • Niuanmiemi kamaa

      Hyvä oivallus yleiseltä syyttäjältä olisi nostaa syytteet ympäristörikoksista. Käräjäoikeudella on oikeus määrätä syytetyt mielentilatutkimuksiin. Jos todetaan syyntakeettomiksi, voidaan tuomita määräämättömäksi ajaksi hoitolaitokseen.

    • rosvojen rosvo

      Ilmeisesti juuri samasta paikasta poliisi taisi löytää jonkun aikaa sitten toistasataa varastettua polkupyörää. Rosvot yleensä varastaa kaikkea, mikä irti lähtee.

    • aakkoset

      b

    • pastoori

      Kertokaapa joutavat ruikuttajat mitä autot jonkun pihalla haittaa? Ei mitään, pitää vaan päästä keksimällä keksimään jotakin valitettavaa. Työntäkääpä porkkana perseeseen ja naattikaa.

      • ympäristöviranomaine

        Suomessa on ympäristön pilaamisen ja myrkkyjen laskemisen suhteen lait säädetty ja niitä pitäisi myös valvoa ja asioita viedä oikeuteen jos pilaantumista tapahtuu.

        Kaatopaikkojen perustaminen on luvanvaraista toimintaa ja ely-keskuksesta pitää saada lupa. Ko lupa edellyttää kirjallista selvitystä ja aikamoisia investointeja ja tulee maksamaan niin paljon, että yksityisillä henkilöillä ei ole normaalisti sellaisia varoja. Kaatopaikkojen perustamisluvat ovat "kiven alla" tavallisille kansalaisille ja kunnan kaatopaikat vaativat jo miljoonainvestoinnit.

        Oma tontti tai maa-alue ei ole mikään edellytys yksistään perustaa kaatopaikkaa.

        Viranomaisten tehtävä on puuttua näihin romuvarastoihin ja antaa määräykset siivoamisesta. Jos homma ei etene, pitää määrätä uhkasakko, joka myös perittävä jos siivoamista ei tehdä. Viimekädessä on siivous teetettävä viranomaisen käskystä ja kulut perittävä asianosaiselta.


      • kelukeskus
        ympäristöviranomaine kirjoitti:

        Suomessa on ympäristön pilaamisen ja myrkkyjen laskemisen suhteen lait säädetty ja niitä pitäisi myös valvoa ja asioita viedä oikeuteen jos pilaantumista tapahtuu.

        Kaatopaikkojen perustaminen on luvanvaraista toimintaa ja ely-keskuksesta pitää saada lupa. Ko lupa edellyttää kirjallista selvitystä ja aikamoisia investointeja ja tulee maksamaan niin paljon, että yksityisillä henkilöillä ei ole normaalisti sellaisia varoja. Kaatopaikkojen perustamisluvat ovat "kiven alla" tavallisille kansalaisille ja kunnan kaatopaikat vaativat jo miljoonainvestoinnit.

        Oma tontti tai maa-alue ei ole mikään edellytys yksistään perustaa kaatopaikkaa.

        Viranomaisten tehtävä on puuttua näihin romuvarastoihin ja antaa määräykset siivoamisesta. Jos homma ei etene, pitää määrätä uhkasakko, joka myös perittävä jos siivoamista ei tehdä. Viimekädessä on siivous teetettävä viranomaisen käskystä ja kulut perittävä asianosaiselta.

        ympäristöviranomaineSuomessa on ympäristön pilaamisen ja myrkkyjen laskemisen suhteen lait
        22.4.2014 14:46
        Miten on Talvivaaran kohdalla ely keskus antaa sotkea luontoa ei puutu sinne ollenkaan ,on paljon isompi luonnon tuhooja kuin joku auton romu pihalla.


      • wsfgbhntfrdrfdf
        kelukeskus kirjoitti:

        ympäristöviranomaineSuomessa on ympäristön pilaamisen ja myrkkyjen laskemisen suhteen lait
        22.4.2014 14:46
        Miten on Talvivaaran kohdalla ely keskus antaa sotkea luontoa ei puutu sinne ollenkaan ,on paljon isompi luonnon tuhooja kuin joku auton romu pihalla.

        Ja se liittyy tähän millä tavalla? Talvivaara on oma lukunsa eikä liity millään tavalla juuri tähän tapaukseen. Ei pihoilla aleta pitämään omia kaatopaikkoja sillä perusteella että "kun talvivaarakin...".


      • wsfgbhntfrdrfdf
        wsfgbhntfrdrfdf kirjoitti:

        Ja se liittyy tähän millä tavalla? Talvivaara on oma lukunsa eikä liity millään tavalla juuri tähän tapaukseen. Ei pihoilla aleta pitämään omia kaatopaikkoja sillä perusteella että "kun talvivaarakin...".

        jäi valitettavasti mainitsematta olen gay-homo


    • luonnonystävä

      Kaikista romuautoistahan on tyhjennetty tankit ja moottorit, niin niistä mitään valu. Korkeintaan spermaa jos kateelliset naapurit on käyneet ruikkimassa.

      • ei hyvää päivää....

        Kateellisia mistä? Omalle pihalle perustetusta törkyläjästä?


    • Kaaritie

      Tuolla aiemmin puhuttiin Leskisestä joka otti klasun homman elämäntehtäväkseen! Naurattaa suunnattomasti kuinka tämä sälli lähti mukaan Klasun naapurin aiheuttamaan ajojahtiin. Ihan niin munatonta hommaa molemmilta, Naapuri kiusaa klasua vuosikymmeniä ja kulkee kaupungintalolla valittamassa ja viimein yksi luuseri lähtee leikkiin mukaan ja ajojahti on valmis. Eipä tuosta rakennustarkastajasta kukaan mitään hyvää puhukaan..Ja tämä naapuri Kaaritieltä se vasta oikea uros on! Tekee kiusaa kuin pojankoltiainen! Ite polkee sillä kiinanmönkkärillään kaupungin puistoalueiksi kaavoitettuja alueita kuin teini-ikäinen penikka. Hankkikaa Klasunkiusaajat elämät..nussikaa vaikka se aika minkä normaalisti kyttäätte lasista naapurin pihalle.

    • Pätmän

      Tuollainen ympäristö-rik. joutaa telkien taa!

    • Jokainen tavallaan.

      Ajelin kattomassa paikkoja , ihan hirveitä kaatopaikkoja molemmat jutussa mainitut paikat.
      Silti ihmisellä on oikeus omistaa tavaraa, lain siihen puuttumatta.

    • Klasu on hieno mies

      Ei ne Klasun autot oikeasti ketään haittaa... Ihme ulinaa.

      • Lauantaimakkara

        Tosi on. Tsemppiä Klasulle.


    • En käy grillillä

      Katukin vissiin vasarona ahonkaupan takana?
      Purolassakin varastoidaan ajokkeja kadulla, ne haittaa liikennettä...

    • pölökky

      Käykääpä katsomassa vimpelin laskettelukeskuksen alla kuinka paljon valtio on jättäny ratapölkkyjä lahoamaan luontoon .Mikä pahin ympäristörikos mutta eipä Kajaanin kaupunki välitä mitään.

      • Pölökkypää

        Valtio, siis kuka?


    • suappia

      NÄKÖJÄÄN SAAPI ! eihän siellä huuhkajanvaarassa ja lohtajalla muita olekaan,kun romuautoja...

    • kohtaexnaapuri

      voipiha sitä kerräillä muutahi romua ku autoja, on tuossa yhen puiston ja urheilukentänkuppeessa omakotitalon pihan laajennus puistoon käynnissä.
      On venneitä, moottorikelekkoja, peräkärryjä, millon mitäki ja ei varmasti ees omalla pihalla kiurunpolunvarrella ja kalahaisee valtakunnan johtaja nuormies joka touhuttaa kaikelaista , mahtas verottajaaki kiinnostaa saati jotahi ympäritöviranomasta kirottaaaaaa naapuristo

      • KÄY SAUNASSA

        OLETKO VARMA HAISEEKO KALA VAI PIMPPALOORA?


    • hajottaanemutteikasaa

      Voi vaikka sikalaan perustaa ei paha haju

      • maacu

        Mitähän mahtaa klasulle nykyään kuulua, vieläkö virkavalta ahdistelee?


    • bananaama

      Heinisuolla olis tilaa mahtaako olla k rauta kiinteistö vapaana.

    • maacu

      Saako sinne roudata omia romuja, pihassa muutama sellaisia..

    • aab96

      Sepäs sattui onkin lähellä pitää ensi viikolla kipata sinne

    • Ohoperkeles

      Heinisuon romurauta heti siinä risteyksessä toivottaa matkailijat tervetulleiksi suomen kurjimpaan kaupunkiin.

    • uupel

      Komiahon autokorjaamon piha täynnä romuautoja voisi tarkastajat lähettää.

    • Pätmäni

      Kyrpå on jo ihan paksuna, kun kevät tulee ja kaikki ihanat romut paljastuvat hankien kätköistä. Ja niistä valittajille kivikyrpä perseeseen

    • Plajorautaa

      Mikäs purkaamo seon mainualle mennessä puutarhan risteykses onko tallina mees.

    • harasoolada

      Kuka se rupeaa myymään lada laatu autoo kainuussa ei taida takuuauto enää virota.
      Maahan ovat tuoneet uutta mallia

    • UAZZZ

      Tuleeko LADA KAUPPA PITÄÄ HET OSTAA PARI KPL HALAVAL OMPA TOINE VARAOSIKSI.

    • Joppisvarasto

      Vuokrattavana peltoa noin 5 hehtaaria autoille täällä sotkamon suunnalla.
      Pistäppäs osoitetta niin sovitaan vuosi maksu millä saa autot olla rauhassa täällä korpi maalla.

    • Anonyymi

      Poikkesin viikko sitten ohiajaessani Kajaanissa. Päätin käydä vilkaisemalla, miltä Kaaritiellä näyttää. Olin varma ettei mikään olllut muuttunut. Ja näin myös tapahtui: KAIKKI OLI ENNALLAAN. Metsä kasvaa romuautojen välistä ja talo on visusti linnoitettu. Ainakaan Kaaritieltä ei sinne pääse. Tuli mieleen, mahdetaanko siinä enää ensinkään edes asua? On siinä aikanaan omistajan pois menon jälkeen perillisiää mahdoton edessä. Tilanne on niin riistäytynyt hallinnasta ettei sitä uhkasakoilla pysty miksikään muuttamaan.

    • Anonyymi

      Klasu eiku porskuttaa, koirat haukkuu ja karavaani kulkee.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe