Vuokratakuu

Onko vuokraisännällä oikeus pidättää takuuraha itsellään?Kävi näin,että joku ohikulkia oli lomilla ollessani potkaissut kantapään kuvan asunnon ulkooveen,porraskäytävän puolelle ilmoitin isännöitsijälle vauriosta heti,nyt kun olen muuttamassa pois tuntu takuurahan palautus nyt kaatuvan tuohon ulkoven vaurioon(yli800E).Eikö ovien käytävän puoli kuulu taloyhtiön korjauksiin.Tämä saattas olla helpompi jos tekiän tietäs tai sitten ei.
131202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sun olis pitänyt tehdä rikosilmoitus, jolloin taloyhtiö olisi sillä saanut vakuutuksen korvaamaan ja voi olla, että olis jäänyt vain omavastuu. Isännöitsijä on kuitenkin toiminut tietämättömästi, ota yhteys häneen ja vaadi selvitys oven korjauksesta, että minkähänlainen lasku on vuokraisännälle lähetetty, pyydä kopio.

Äänestä
  • ilmoitus poliisille olis pitänyt tehdä isännöitsiän,onhan vaurio tullut taloyhtiön oveen eikä asunnon omistajan,jos kerta käytävän puoleiset vauriot kuuluu yhtiölle ja taloyhtiön vakuutus korvaa ilkivallan jos ja kun korvaa.Isännöitsiä on päällikkö asuntoyhtiössä ja hoitaa yhtiölle kuuluvat vauriot.Vuokraisäntä tarkasti huoneiston ja totesi,että kaikki ok mutta tuo käytävän puoleisen oven vaurio pysäytti vakuuksen palautuksen.

    Äänestä

  • Vuokralainen kirjoitti:

    ilmoitus poliisille olis pitänyt tehdä isännöitsiän,onhan vaurio tullut taloyhtiön oveen eikä asunnon omistajan,jos kerta käytävän puoleiset vauriot kuuluu yhtiölle ja taloyhtiön vakuutus korvaa ilkivallan jos ja kun korvaa.Isännöitsiä on päällikkö asuntoyhtiössä ja hoitaa yhtiölle kuuluvat vauriot.Vuokraisäntä tarkasti huoneiston ja totesi,että kaikki ok mutta tuo käytävän puoleisen oven vaurio pysäytti vakuuksen palautuksen.

    Ilmoita aluksi sille vuokranantajalle, että koska ulko-oven vaurio kuuluu taloyhtiön maksettavaksi, niin hän ei saa pidättää vakuusmaksua. Vuokranantajalle on ehkä sattunut sellainen virhe, että hän on luullut, että osakas joutuu korjaamaan oven. Havaittuaan erheensä, maksanee takuun takaisin.

    Äänestä

Ei ole oikeutta pidättää moisesta syystä joka kuuluu taloyhtiölle muutenkin. Sinulla on lainmukaan oikeus saada takuurahat takaisin. Käy ensin poliisilla kertomassa juttu ja senjåälkeen tee siviilikanne jonka jälkeen oikeus päättää vuokratakuurahojen palauttamisesta ja vuokraisäntä joutuu maksamaan korkoja ja muhkeat oikeudenkäyntikulut....

Äänestä
  • höpö höpö!

    Äänestä

  • Vuokraisäntäsi on heikoilla. Anna siis poliisille tutkintapyyntö, ilmoitan isännöitsijälle ja ota yhteyttä juristiin, jotka hoitavat myös maksuttomia oikeudenkäyntejä. Saat rahasi korkojen kanssa takaisin viimeistään oikeuden päätöksellä.

    Äänestä

  • Miten päin vain... kirjoitti:

    Vuokraisäntäsi on heikoilla. Anna siis poliisille tutkintapyyntö, ilmoitan isännöitsijälle ja ota yhteyttä juristiin, jotka hoitavat myös maksuttomia oikeudenkäyntejä. Saat rahasi korkojen kanssa takaisin viimeistään oikeuden päätöksellä.

    Näyttää siltä, että kyseessä on riitajuttu.
    Poliisin pakeille on turha mennä, sillä Suomessa
    poliisi tutkii vain rikoksia. Käräjillä kyllä
    tutkitaan riitajuttujakin. Tietystihän se jotain
    maksaa, mutta niin pientä riitaa Suomesta ei löydy, ettei käräjille kannata mennä.

    Äänestä

Vuokraajalla ei ole oikeutta pidättää takuuta, koska asunto-osakeyhtiöiden asuinhuoneistojen ulkoovet kuuluvat yhtiön korjattavaksi. Jos siis ovi korjataan, niin yhtiö maksaa kulut. Vuokranantajalle ei siis koidu kuluja.

Toiseksi, koska et ole aiheuttanut itse vikaa edes huolimattomuudellasi, niin eihän sinun rahoistasi voida ottaa toisen tekemiä ilkivaltaisuuksia.

Onko yhtiössä ammattitaitoista isännöitsijää?

Äänestä

Eikö vuokratakuu ole tarkoitettu vuokrien saannin varmistukseksi? Saako vuokranantaja veloittaa niistä korjauskuluja ilman vuokralaisen suostumusta, vaikka kulut kuuluisivatkin vuokralaisen maksettavaksi?

Äänestä
  • Ei vain vuokrasaataviin vaan vakuutta voidaan käyttää myös normaalin kulumisen ylimeneviin korjauksiin.

    Äänestä

  • nixuliina kirjoitti:

    Ei vain vuokrasaataviin vaan vakuutta voidaan käyttää myös normaalin kulumisen ylimeneviin korjauksiin.

    vuokralaisella sitten on? Vai onko mitään? Voiko vuokranantaja veloittaa vuokratakuista korjauskuluja oman harkintansa mukaan?

    Äänestä

  • asuja kirjoitti:

    vuokralaisella sitten on? Vai onko mitään? Voiko vuokranantaja veloittaa vuokratakuista korjauskuluja oman harkintansa mukaan?

    Vuokralaisen oikeusturva on heikko, jos on mennyt antamaan vakuusrahat vuokranantajan vapaasti käytettäväksi. Rahat pitää laittaa tilille, jota voidaan käyttää vain vuokralainen ja vuokranantaja yhdessä.

    Jos rahat ovat vuokranantajan hallussa, niin hän voi käyttää niitä korjauskuluhin oman harkintansa mukaan. Ethän sinä voi sitä millään estää. Kutenkin voit kiistää vuokranantajan oikeuden käyttää rahoja. Jos perustelusi ovat hyvät, niin vuokranantaja ei uskalla käyttää rahoja, koska voit viedä asian oikeuteen, jolloin vuokranantajalle koituu huomattavia lisäkuluja.

    Äänestä

asiallisista vastauksista,vuokraisäntä luki nämä teidän vastaukset ja tuli toisiin aatoksiin ja palautti tänään rahat 820 euroa apu löytyi netistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vuokralainen kirjoitti:

Onko vuokraisännällä oikeus pidättää takuuraha itsellään?Kävi näin,että joku ohikulkia oli lomilla ollessani potkaissut kantapään kuvan asunnon ulkooveen,porraskäytävän puolelle ilmoitin isännöitsijälle vauriosta heti,nyt kun olen muuttamassa pois tuntu takuurahan palautus nyt kaatuvan tuohon ulkoven vaurioon(yli800E).Eikö ovien käytävän puoli kuulu taloyhtiön korjauksiin.Tämä saattas olla helpompi jos tekiän tietäs tai sitten ei.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu