Rintojenpienennysleikkaus ei auttanut niska-hartiakipuihin

Epätoivoinen

Hei
Täällä on ollut paljon puhetta rintojenpienennysleikkauksista ja leikkauksen läpikäyneet tuntuvat olevan kovin tyytyväisiä, kun kivut jäivät leikkauspöydälle. Nyt haluaisinkin kysyä, onko kukaan muu samassa tilanteessa kuin minä. Mun leikkauksestani on aikaa jo viisi vuotta, mutta edelleen olkapäät ovat kipeät, hartiaseutu jännittynyt ja mikä inhottavinta, rintaranka liikkuu todella huonosti. Siis nuo oireet hankin itselleni, kun jouduin käyttämään tukevia liivejä ja kannattelemaan painavia rintoja.

Fysioterapeutilla olen käynyt ja hän kertoi, että ikävä kyllä monesti nämä vaivat tulevat vasta leikkauksen jälkeen. Sain hyviä jumppaohjeita ja olenkin tehnyt niitä kuuliaisesti päivittäin. Silti lapaluiden välissä on kipeä kohta, johon en yllä millään venytyksellä tai jumpalla. Siitä kipukohdasta lihasjännitys alkaa leviämään pitkiin selkälihaksiin, rintarankaan, hartioihin ja vielä päänsärkyä kaiken tämän lisäksi. Ajattelen itse, että menin leikkaukseen liian myöhään.

6

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auttaa

      Mene hierojalle.

    • Yx koulutettu hieroj

      Fysioterapeutti antoi sulle hyvät jumppaohjeet, mutta puuttuiko hän sinun kehon asentoon mitenkään. eihän vain ole jäänyt päälle sellainen virheellinen seisoma-asento, joka sinulla oli silloin kun vielä rinnat oli isot. Voi olla, että alitajuisesti yhä edelleen "kannattelet" rintojasi ja vedät harteita taakse, selkää ojennukseen, jolloin niskat menee jumiin, kun pää on muuhun kroppaan nähden väärässä asennossa.
      et paljon häviä, jos vielä pyörähdät fyssarilla tai ammattitaitoisella hierojalla. Hieroja yleensä vielä hierookin lihakset rennoiksi, mikä ei välttämätttä fyssarin toimenkuvaan jokapaikassa kuulu

    • 3+3

      Sun täytyy mennä kiropraktikolle tai vastaavalle, joka avaa selkäsi kaikki fasettinivellukot, jotka aiheuttavat lihasten kiristystä väärässä asennossa.

      Lisäksi liikut ja venyttelet lopun ikää, kuten kaikki terveetkin.

      http://www.kiropraktikkoliitto.fi/index.php/sinun-kiropraktikkosi

      Ja sitä ennen kannattaa tosiaan mennä hierojalle, jotta lihakset vetreytyvät. Liian kireät lihakset vetää nivelet heti uudestaan virheasentoon.

    • pienennettyäffä

      Mulla on pienennetty myös. Kävin ennen pienennystä kiropraktikolla. Ihanaa, mutta tajuttoman kallista. Suosittelen tätä, mutta mun hartia ja selkävaivoja on lieventänyt myös pilates ja syvävenyttely (Method Putkisto). Huono ryhti tms. ei rintoja pienentämällä välttämättä parane, mutta kevyemmällä rintavarustuksella on helpompi alkaa ryhtiä parantamaan. Edellä mainitut pilates ja venyttelyt ovat yksi tapa.

    • osta..

      Pilatesrulla.

      Maksaa 50€ ja kestää vuosia.

      Saa lukkoja auki ja hierottua lihaksia.

      Maksaa ittensä takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      276
      3440
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1903
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      29
      1549
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1441
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1083
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1024
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      983
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      89
      848
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      717
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      706
    Aihe