Ikea teki ikävästi!!!

Ikean kupla

Ostin puoli autollista huonekaluja Ikeasta. Maksoin toimituksesta huoneistoon mutta ei kalusteiden asennusta. Sovittuna päivänä ovikello soi. Oven takana oli kaksimetrinen korsto, joka pyysi kuittausta Ikean toimitukseen. Kertoi sitten ostamieni huonekalujen olevan kadulla.

Jatkossa tiedän miten toimia: esitän korstolle ostokuitin, missä toimitusehto on kotiin kannettuna. En kuittaa lähetystä. Jätän tavarat kadulle.

Soitin muuten Ikeaan ja vaadin toimitusmaksun palautusta, kun en saanut maksaani palveluakaan.

Kyllä ei ole palautusta kuulunut. En pahoita mieltäni, mutta nyt tiedän miten toimia Ikealta kotiin tilattavien kuormien kanssa.

Aurinkoa!

9

13866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt en tajua

      Miksi et esittänyt sitä kuittia sille korstolle tällä kerralla?

    • tarkkanakuinporkkana

      Siis kumman summan maksoit, kadunvarsi toimituksaen vaiko kotitoimituksen?

      Itsellesi teet vahinkoa kun jätät tavarat ulos niitä ei korvaa edes kotivakuutukseksi.

      Lueppa vielä kertaalleen se pienellä kirjoitettu teksti sopimuksessasi mitä kotiinkuljetus oikeasti sisältää.

    • Oudolta kuulostaa

      Me hommasimme myös koko kaksion kalustuksen Ikeasta (oli kiire saada asunto asumiskuntoon). Huomasimme että heillä todellakin on selvästi sivuillaan kerrottu että toimitustapoja on kaksi, eli joko kadun varteen (halvempaa ja nopeampaa, saa vaikka samana päivänä) tai sitten sisään kannettuna (maksaa enemmän ja kestää pitempään; tavarat saa aikaisintaan kahden päivän kuluttua siitä kun tilaus on tehty liikkeessä).

      Tavaroiden piti tulla klo 09.00 - 13.00 välisenä aikana ja kuljetus saapui 09.10. Olimme ottaneet tuon tavaroiden kannon sisään ja kaksi nuorta miestä hoiti sen nopeasti. Ikävä yllätys tuli kun huomasimme että tavaraa puuttui. Miesten mukaan heille oli annettu kaksi lavaa ja siinä kaikki.

      Ei muuta kuin soittamaan Ikeaan ja reklamoimaan. Ikean puolelta ryhdyttiin selvittämään asiaa, myönsivät että kyse on heidän virheestään, ja hoitivat puuttuvien tavaroiden kuljetuksen seuraavaksi päiväksi.

      Olimme myös tilanneet erillisen kokoamispalvelun ja puuttuvien tavaroiden takia he joutuivat tulemaan meille ylimääräisen kerran. Ikea lupasi hoitaa heidän ylimääräisen laskunsa suoraan heidän kanssaan; eli meidän pitää maksaa vain alunperin heidän kanssaan sovittu summa.

      Olimme palveluun oikein tyytyväisiä.

      Minäkään en ymmärrä miksi et välittömästi vaatinut että tämä "korsto" kantaa tavarat sisälle ja näyttänyt sinulla olevaa sopimusta. Jos meille olisi tehty sama juttu niin olisimme ehdottomasti kieltäytyneet allekirjoittamasta yhtään mitään ja olisimme soitelleet Ikeaan niin kauan että asia olisi ratkennut. Ja tietenkään emme olisi itse kantaneet mitään.

      Oletko aivan varma että olit valinnut sen toimitustavan jonka luulet?

    • perille asti

      Meillä kävi toisin päin (kerrostalo) eli olimme siinä käsityksessä, että tuodaan vaan ovesta rappuun, mutta kuljettajat hoitivat perille neljänteen kerrokseen. Kiitos Hakonen! En tiedä ymmärsimmekö itse jotain pieleen, mutta parempi näin päin :)

    • Anonyymi

      Ikean alustavat toimitusajat on ihan täyttä kusetusta. Varasin alustavan toimituspäivän vapaaksi, mitä muuta voi kun muutakaan tietoa ei ole kerrottu? Menet uuteen asuntoon odottelemaan että huonekalut tulevat ja kas eivätpä tulekkaan, eikä mitään tietoa ole millon tulevat. Miten voi olla ettei ikea tiedä oman sopimuskumppaninsa aikatauluja (posti, olisihan se pitänyt jo tajuta)? Surkeaa asiakaspalvelua.

    • Anonyymi

      Varmaan luulit että toimitus oli huoneistoon vaikka ei ollut vaan siihen osoitteeseen.

    • Anonyymi

      Ikean "kuljetus" on todellakin kusetusta. Älkää luottako että tavarat tulevat sovitusti. Maksu on suoritettu tilausta tehtäessä kokonaan, tavarat piti tulla seuraavana perjantaina eli vajaassa viikossa. Nyt on kulunut 4viikkoa emme ole vieläkään saaneet kuljetusta, syitä on selitelty milloin milläkin joskus on kuljettaja sairastunut tai ne ovat menneet väärään osoitteeseen. Kohta hermo pettää.

    • Anonyymi

      Kohta saan töistä lopputilin ikean keittiö kuljetusten takia. Jo viides lähetys tulossa, hemmetti aina pitää varata koko päivä odottaen kunnes joku kantaa ovelle jotain. En todellakaan suosittele

    • Anonyymi

      Ihan paska firma! Ei millään meinaa tulla sovittu lähetys. Kotiintoimitus ryssitty PK-seudulla jo kahtena päivänä.

      Asiakaspalvelua ei kiinnosta selvittää asiaa yhtään, sanovat vain, että saat sitten uuden tekstiviestin sinä päivänä kun lähetys tulee. Siis mitä vittua, enhän minä ole kotona vaan töissä. Aika pitää sopia mun kanssa millon toimitus on. Ensimmäisen toimituksen yhteydessä tiesin, että vapaapäivä. Mutta nyt ei ole taas vapaita jne.

      Tajutonta kusetusta koko ikea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      205
      4820
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      16
      3803
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      219
      3686
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      123
      3028
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      157
      2995
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      55
      2913
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      15
      2511
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2482
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      80
      2288
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2115
    Aihe