Ostin puoli autollista huonekaluja Ikeasta. Maksoin toimituksesta huoneistoon mutta ei kalusteiden asennusta. Sovittuna päivänä ovikello soi. Oven takana oli kaksimetrinen korsto, joka pyysi kuittausta Ikean toimitukseen. Kertoi sitten ostamieni huonekalujen olevan kadulla.
Jatkossa tiedän miten toimia: esitän korstolle ostokuitin, missä toimitusehto on kotiin kannettuna. En kuittaa lähetystä. Jätän tavarat kadulle.
Soitin muuten Ikeaan ja vaadin toimitusmaksun palautusta, kun en saanut maksaani palveluakaan.
Kyllä ei ole palautusta kuulunut. En pahoita mieltäni, mutta nyt tiedän miten toimia Ikealta kotiin tilattavien kuormien kanssa.
Aurinkoa!
Ikea teki ikävästi!!!
9
13948
Vastaukset
- Nyt en tajua
Miksi et esittänyt sitä kuittia sille korstolle tällä kerralla?
- tarkkanakuinporkkana
Siis kumman summan maksoit, kadunvarsi toimituksaen vaiko kotitoimituksen?
Itsellesi teet vahinkoa kun jätät tavarat ulos niitä ei korvaa edes kotivakuutukseksi.
Lueppa vielä kertaalleen se pienellä kirjoitettu teksti sopimuksessasi mitä kotiinkuljetus oikeasti sisältää. - Oudolta kuulostaa
Me hommasimme myös koko kaksion kalustuksen Ikeasta (oli kiire saada asunto asumiskuntoon). Huomasimme että heillä todellakin on selvästi sivuillaan kerrottu että toimitustapoja on kaksi, eli joko kadun varteen (halvempaa ja nopeampaa, saa vaikka samana päivänä) tai sitten sisään kannettuna (maksaa enemmän ja kestää pitempään; tavarat saa aikaisintaan kahden päivän kuluttua siitä kun tilaus on tehty liikkeessä).
Tavaroiden piti tulla klo 09.00 - 13.00 välisenä aikana ja kuljetus saapui 09.10. Olimme ottaneet tuon tavaroiden kannon sisään ja kaksi nuorta miestä hoiti sen nopeasti. Ikävä yllätys tuli kun huomasimme että tavaraa puuttui. Miesten mukaan heille oli annettu kaksi lavaa ja siinä kaikki.
Ei muuta kuin soittamaan Ikeaan ja reklamoimaan. Ikean puolelta ryhdyttiin selvittämään asiaa, myönsivät että kyse on heidän virheestään, ja hoitivat puuttuvien tavaroiden kuljetuksen seuraavaksi päiväksi.
Olimme myös tilanneet erillisen kokoamispalvelun ja puuttuvien tavaroiden takia he joutuivat tulemaan meille ylimääräisen kerran. Ikea lupasi hoitaa heidän ylimääräisen laskunsa suoraan heidän kanssaan; eli meidän pitää maksaa vain alunperin heidän kanssaan sovittu summa.
Olimme palveluun oikein tyytyväisiä.
Minäkään en ymmärrä miksi et välittömästi vaatinut että tämä "korsto" kantaa tavarat sisälle ja näyttänyt sinulla olevaa sopimusta. Jos meille olisi tehty sama juttu niin olisimme ehdottomasti kieltäytyneet allekirjoittamasta yhtään mitään ja olisimme soitelleet Ikeaan niin kauan että asia olisi ratkennut. Ja tietenkään emme olisi itse kantaneet mitään.
Oletko aivan varma että olit valinnut sen toimitustavan jonka luulet? - perille asti
Meillä kävi toisin päin (kerrostalo) eli olimme siinä käsityksessä, että tuodaan vaan ovesta rappuun, mutta kuljettajat hoitivat perille neljänteen kerrokseen. Kiitos Hakonen! En tiedä ymmärsimmekö itse jotain pieleen, mutta parempi näin päin :)
- Anonyymi
Ikean alustavat toimitusajat on ihan täyttä kusetusta. Varasin alustavan toimituspäivän vapaaksi, mitä muuta voi kun muutakaan tietoa ei ole kerrottu? Menet uuteen asuntoon odottelemaan että huonekalut tulevat ja kas eivätpä tulekkaan, eikä mitään tietoa ole millon tulevat. Miten voi olla ettei ikea tiedä oman sopimuskumppaninsa aikatauluja (posti, olisihan se pitänyt jo tajuta)? Surkeaa asiakaspalvelua.
- Anonyymi
Varmaan luulit että toimitus oli huoneistoon vaikka ei ollut vaan siihen osoitteeseen.
- Anonyymi
Ikean "kuljetus" on todellakin kusetusta. Älkää luottako että tavarat tulevat sovitusti. Maksu on suoritettu tilausta tehtäessä kokonaan, tavarat piti tulla seuraavana perjantaina eli vajaassa viikossa. Nyt on kulunut 4viikkoa emme ole vieläkään saaneet kuljetusta, syitä on selitelty milloin milläkin joskus on kuljettaja sairastunut tai ne ovat menneet väärään osoitteeseen. Kohta hermo pettää.
- Anonyymi
Kohta saan töistä lopputilin ikean keittiö kuljetusten takia. Jo viides lähetys tulossa, hemmetti aina pitää varata koko päivä odottaen kunnes joku kantaa ovelle jotain. En todellakaan suosittele
- Anonyymi
Ihan paska firma! Ei millään meinaa tulla sovittu lähetys. Kotiintoimitus ryssitty PK-seudulla jo kahtena päivänä.
Asiakaspalvelua ei kiinnosta selvittää asiaa yhtään, sanovat vain, että saat sitten uuden tekstiviestin sinä päivänä kun lähetys tulee. Siis mitä vittua, enhän minä ole kotona vaan töissä. Aika pitää sopia mun kanssa millon toimitus on. Ensimmäisen toimituksen yhteydessä tiesin, että vapaapäivä. Mutta nyt ei ole taas vapaita jne.
Tajutonta kusetusta koko ikea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3792918SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662314Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781979Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis801655- 1401562
- 691179
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li11978Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264975- 40844