Autoradiosta kuuluu hyvin Nova. Suomipop jotenkin, Kiss FM pätkii. Etäisyys Helsingistä vain 40 km. Laadukas radio, mutta kuuluu mielestäni heikosti. Onkohan radio rikki, vai onko näin myös muilla?
Autoradio Blaubunkt
Autoradio
2564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Millainen antenni sinulla autossa on ?
Kiss FM ja Suomi-pop ovat heikkoja paikallisasemia eivätkä kuulu kaukana Helsingistä (onkohan niiden antennimasto Pasilassa). Nova taas lähetetään Espoon Kivenlahdesta kuten YLE:n ohjelmat ja myös Sävelradio. Kuuluvat siksi hyvin, tehoa piisaa kai useita ellei kymmeniäkin kilowatteja.
Jos auto on Volkkari/Audi/Skoda/Seat, niin tarvitaan myös virransyöttö antennivahvistimelle, joka on antennin juuressa. Tätä varten radion asennustilan takaa antennijohdosta pitää löytyä metallilieriö, josta lähtee myös virtapiuha radion liittimelle. Jos piuhaa ei ole kytketty, kuuluu Novakin huonosti.
Ja sitten vielä se tosiasia, että Blaupunkt ei pärjää radion herkkyydessä japsiradioille, vaan TM:n testeissä sille on mitattu säännöllisesti häntäpään herkkyysarvoja.