Pennun jalat naksuu

Onko huolestuttavaa jos 4 kk pennun jalat välillä naksuu?
Meillä on todella suuri piha ja välillä mietin että rasittuuko pentu liikaa kun juoksee niin älyttömän paljon. Saattaa juosta monta tuntiakin vaikka pennulle ei edes heittäisi mitään.
26572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuskinpa pentu rasittuu liikaa, jos saa omaan tahtiin mennä. Se kyllä ymmärtää levätä kun siltä tuntuu. Oma piha ja vapaus mennä oman jaksamisen mukaan onkin parasta liikuntaa pennulle.
Kannattaa olla eläinlääkäriin vaikka puhelinyhteydessä tai mahdolliseen kasvattajaan ja kysellä naksumisesta.

Äänestä

Naksuminen tarkoittaa, että nivelet menevät yli. Voi olla pentuiän väljyyttä, mutta jos ei mene ohi, niin epäilisin polvien/lonkkien väljyyttä. Toki esimerkiksi koiran ranteet voivat olla yliliikkuvat, joka aiheuttaa naksumista. Nivelten yliliikkuvuus altistaa koiraa myöhemmin mm. nivelrikolle, joka on erittäin kivulias, parantumaton tauti.

Onko koira jäykkä riehumisen jälkeen? Onko ylösnousu hidasta rasituksen jälkeen? Istuuko/makaako toispuoleisesti? Onko liikkumisessa havaittavissa keinuvaa käyntiä/peitsausta/pupulaukkaa? Onko koira yltiöpäisen riehakas (koira liikkuu niin paljon, että saa endorfiinejä -> kipu hellittää hetkeksi, mutta pahenee myöhemmin)? Jyrsiikö se tassujaan siitä huolimatta, että kynnet on leikattu? Näykkiikö koira jonkin nivelen lähiympäristöä silmiinpistävän usein? Kieltäytyykö koira hyppimästä? Ontuuko se kovan rasituksen jälkeen (jos useammassa raajassa on vikaa, niin koira askelvirheet vaikeuttavat toistensa huomaamista)? Loppuuko tai väheneekö potentiaaliset oireet, jos koiralle syöttää 1 kk ajan jotain nivelvalmistetta (esim. J&V Nivelvalmiste on halpa ja toimiva)? Ovathan koiran etu- ja takajalat hyvärakenteiset ilman lenkoutta, vinoutta tms.?

Jos naksuminen ei lopu, niin koira kannattaa käyttää eläinlääkärillä. Kerro eläinlääkärille epäileväsi löysiä niveliä. Rutiinitarkastuksessa ell venyttelee varovaisesti koiraa ja kokeilee, onko yliliikkuvuutta. Toisaalta oman koirani ollessa kyseessä paikallistin naksumisen oikeanpuoleiseen lonkkaniveleen, josta löytyikin pitkälle edennyt nivelrikko (luupiikki naksahteli lonkkamaljan reunaa vasten). Runsaasti liikkuvan koiran lihaksien pitäisi tukea löysiäkin niveliä, ja siksi tuo naksuminen on vielä huolestuttavampaa. Toivottavasti se menee ohi!

En haluaisi maalailla piruja seinille, mutta jos koirasi on rodusta tai suvusta, jolle lonkkavika/polvinivelen luksaatio/kyynärnivelen ongelmat ovat tyypillisiä, niin koirallasi saattaa olla sellainen. Tällaisille ovat alttiina yltiöpäisen massiiviset ja suurikokoiset rodut, kuten englanninbulldoggi, ranskis, berni tai tanskis sekä tietyt jalostuksella muuten vain pilatut rodut, kuten sakemanni. Hyvin nuorikin koira voi sairastua :/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liikkuvainen pentu kirjoitti:

Onko huolestuttavaa jos 4 kk pennun jalat välillä naksuu?
Meillä on todella suuri piha ja välillä mietin että rasittuuko pentu liikaa kun juoksee niin älyttömän paljon. Saattaa juosta monta tuntiakin vaikka pennulle ei edes heittäisi mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu