Meidän isorotuinen koira menee junioriluokkaan. Sen kanssa ollaan harjoiteltu esiintymistä. Ongelma on, kun liikeessä koira poikittaa eteen tai haastaa leikkiin. Johtuu varmaan siitä, että seuraamisessa on opetettu olemaan oikealla sivulla ja kävelyvauhti ei ole koskaan ollut nopea. Seuratessa koira ei siis ravaa. Jännittää ihan kamalasti, kun tiedän etukäteen jo, että koira villiintyy kehässä juoksemisessa. Silloin tuomari pudottaa sijaa ja mainitsee "Vaatii kehätottumusta". Apua tuohon ongelmaani odottelen teiltä, joiden koirat osaa esiintyä.
Miten koiran saa ravaamaan näyttelyssä
6
3233
Vastaukset
- mätsäreihin mars mar
Menkää mätsäreihin harjoittelemaan ........
Kaikkihan on joskus ekakertalaisia, harjottelua, harjottelua ja koulutusta, siitä se tulee :) - ravi puuttuu
Kiitos sulle. Mutta, olisi ollut hiljattain mahdollisuus mennä mätsäriin, en uskaltanut.
Tämä 1 vuotias on koulutettu niin vahvaksi vierellä käveliäksi normaali vauhdisssa, siis katse suoraan eteenpäin. Jos olisin siellä mätsärissä yrittänyt juosta niin koira olisi riekkunut. Pelkään, että se yhdistää senjälkeen saman kehäkäytösen seuraavallakin kerralla, joka on siis se meidän näyttely.
Olen miettinyt, että häiriöttömässä maastossa seison keskellä koira kytkettynä ja ohjaan koiraa kulkemaan ympyrää, niin kuin hevosille tehdään. Tai sitten tiellä alan juoksun ja jos koira hyppii vasten, niin astun jaloille, jolloin se joutuu väistämään, mutta siinä varmaan riehaantuu lisää. Kertokaa lisää, miten tuon kanssa olisi paras toimia. - Katinka
Jos koirasi osaa jo 1v kävellä noin hienosti niin oppii se ravaamaankin kanssasi :)
Sinulla on nuori koira, ei siis mitään huolta. Ei se kuitenkaan hylkyä saa jos innostuu leikkimään. Nuoren kanssa nlyä ei kannata ottaa liian vakavasti.
Itse olen opettanut omiani ihan yksikseen rinkiä juosten ja silloin kun menee hyvin niin kovasti kehunut koiraa. Samalla myös harjoittelen pysähtymistä ravin jälkeen, kolmioliikkeitä ja edestakaisin esittämistä. Eikä koskaan liian pitkään kerrallaan.
Mieluusti vaikka joka päivä.
Siis opettele ensin omassa rauhassa ja myöhemmin mene mätsäreihin rohkeasti mukaan.
Kenties omalta paikkakunnaltasi löytyy jonkun rotujärjestön taikka ryhmän kautta nly-koulutusta, mukaan vaan sellaiseen. - ravi puuttuu
Kiitos taas. Ongelma on koiran jalkojen liike. Ei ota raviaskelia, vaan köpöttelee, niinkuin lepokävelyssä. Pk-rotu ja liikkeet pitäisi olla työkoiran mukaiset. Eilen olin häiriöttömässä paikassa ja kokeilin tuota keskellä seisten remmillä ohjausta, niin kuin hevosilla. Ei ottanut yhtään raviaskelta.
Olen harjoitellut tuota kolmiota, mutta ei vahingossakaan yhtään ravia, jotta pääsisin kehumaan.
Olen varmaan vaatinut liikaa sivulla seuraamista, jolloin koira tavallaan joutuu kulkemaan lepokäyntiä ja on tottunut siihen. Jos siinä tilanteessa vaihdan askellajini nopeammaksi, tämä koiruli alkaa poikittaa eteen ja riekkumaan. Sitten joudun tilanteessa komentamaan sivulle istumaan.
Vapaana ollessaan ravaa metsässä, mutta voi kun olisin onnellinen, jos saisin sen remmissäkin raviin, edes muutamaan askeleeseen, jotta voitaisiin jatkaa siitä. - Joku vaan
Jos koirasi kävelee nätisti vierelläsi niin rupea itse tekemään vauhtiin muutoksia. Hidastat kävelyä, nopeutat kävelyä jne. Oppii rytmin vaihdoksiin ja nopeasta kävelystä hitaaseen juoksuun ja taas rytmin vaihdoksia. Samalla koira joutuu itse seuraamaan sinun vauhtiasi. Kehumista kun rytmin vaihdokset menee hyvin. Pikkuhiljaa esim. juoksulle siirryttäessä mukaan käsky esin. ravi, jolloin koira tietää mitä nopeutta mennään. Lyhyitä toistoja lenkin aikana on helppo harjoitella. Nuori koira oppii ja kun vauhdit ja siirrot ovat hallussa niin koira vapautuu ja esiintyy ja liikkuu paremmin.
- ravi puuttuu
Joku vaan: "kun vauhdit ja siirrot ovat hallussa niin koira VAPAUTUU ja esiintyy ja liikkuu paremmin."
Toi oli se minulta huomioimatta jäänyt asian ydin. Koira nimittäin turhautuu nopeasti ja käskyn alla vierellä seuraamisen opetteluun on mennyt koko koiran ikä. Turhautuessaan saa "pentuhepulin" ja siksi olen opettanut vain normaaliin kävelyvauhtiin. Nykyisin ei reakoi mihinkään vastaantuleviin, mutta ilmeisesti ei ole myöskään vapautunut seuratessa. Ja kun koira ei koe sitä vapautumista olen tehnyt virheen vauhtia lisäämällä, jolloin koira kiihtyy ja alkaa poikittaa, murista.
Nyt alankin harjoitella normaali vauhdista hitaaseen. Ja jos koira menee hyvin, niin siitä suoraan nopeaan käskyllä "ravaa". Toisille koirilleni ravaa käskyn olen opettanut hihnasta pienellä nykäisyllä ja samalla askelvaihdollani. Tälle se ei ilmeisesti sovi, koska oletan koiran vapautuvan riekkumiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 245172
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34617- 1031402
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361360Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121220- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211024viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168885En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61843- 37799