MIEHEN vaatepaniikki !

Mies mäessä

Olen yleensä aika hyvä pukeutumaan siististi ja tilaisuuteen kuin tilaisuuteen sopivalla tavalla, mutta nyt tuli ongelmia. Ensin kesällä buddhalaisen parin häät ja kuukautta myöhemmin OMAT HÄÄT!

Olenhan toki ollut häissä vieraana, nyt viimeksi lauantaina veljeni häissä, kerran bestmaninakin. Mutta nyt sitten...

Olen toki buddhalaisuuteenkin tutustunut ihan oman yleissivistykseni ja mielenkiintoni vuoksi, mutta silti tunnen oloni erittäin epävarmaksi. En yhtään tiedä, miten pukeutuisin. En ole turhamainen, en vain halua vaikuttaa idiootilta.

Ja ne omat häät hermostuttavat myös, emme ole kovinkaan uskonnollisia, muuten häät ovat perinteiset "valkoiset häät", 1950-luvun musiikilla ja muodilla maustettuna. Morsiamella on maailman ihastuttavin 1950-luvun tyylinen ammattiompelijalta tilattu mekko. Miten pukeutuisin, jotta en näyttäisi prinsessani rinnalla juuri aikakoneesta tulleelta tai muuten vain liian modernilta?

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Buddhalaisuudesta en osaa sanoa mitään :o)

      Mutta 50-luvun ei pitäisi tuottaa ongelmia. Etsi käsiisi valokuvia tuon ajan juhlista ja poimi vinkkejä miesten puvuista. Ainakaan solmio ei ollut siihen aikaan kovin leveä, eikä puvun takin käänteet. Kampauksia voit myös katsastaa, eiköhän sitä hiusvoidettakin ole vielä saatavilla.

      Ei liene tarkoitus, että olet museaalinen ilmestys, vaan modernisti 50-luvulla maustettu. Eihän morsiamellasikaan ole mikään retropuku, vaan ihan uusi luomus.

    • kysy tietäjältä

      Buddalaisten häiden pukeutuminen kannattaa kysyä tilaisuuden järjestäjältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      282
      2574
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1379
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1251
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1241
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      97
      1188
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1185
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1042
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      946
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      890
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      797
    Aihe