Halosen aikakaudella lanseerattiin tietä, miten jokaisen, jonka kaikki aistit eivät ole 100% terveitä, pitäisi kouluttaa ja sitä kautta saada työvoimamarkkinoille. Tilanne ei kuitenkaan ole näin yksinkertainen, miltä se eliittipäättäjien mielestä näyttää.
On yksi mutta hirvittävän suuri ongelma. Mitkä vakuutusyhtiöt suostuvat antamaan työnantalle vakuutuksen sellaisen henkilön palkkaamisest, jos näkö tai kuulo ovat alle 100 %:n arvojen?
Älkää herran tähden syyllistäkö näitä henkilöitä, jotka näkö, kuulo- tai muiden aistivajaustensa johdosta eivät kenties monien koulutustensa jälkeen kuitenkaan työllisty koulutustaan vastaavaan työhön. Eivät he ole päättäneet siitä, syntyäkö täysin 100 % terveeksi vai ei. On hirvittävä pettymys huomata, ettei työllistykään, kun ensin annettiin uskoa, että kelpaa koulutukseen (jonne kelpasikin) ja sitten ei pääsekään haluamaansa työhön. Olisi kirveellä jälleen töitä ja ekun uusiksi.
Toivon että edellä mainitut asiat selvitetään perinpohjin, muutoin itsetuntonsa menettäneiden määrä sen kuin kasvaa ja moni heiistä alkoholisoituu tai sulkeutuu jälleen näkymättömiin.
Kuka työnantaja vakuuttaa?
Näinkö on?
1
133
Vastaukset 1
- 9+2
missä kohtaa tässä piti nauraa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163941
- 86780
- 57751
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?71711- 46633
- 60572
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71556Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35545Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537- 26531