Kuka työnantaja vakuuttaa?

Näinkö on?

Halosen aikakaudella lanseerattiin tietä, miten jokaisen, jonka kaikki aistit eivät ole 100% terveitä, pitäisi kouluttaa ja sitä kautta saada työvoimamarkkinoille. Tilanne ei kuitenkaan ole näin yksinkertainen, miltä se eliittipäättäjien mielestä näyttää.
On yksi mutta hirvittävän suuri ongelma. Mitkä vakuutusyhtiöt suostuvat antamaan työnantalle vakuutuksen sellaisen henkilön palkkaamisest, jos näkö tai kuulo ovat alle 100 %:n arvojen?

Älkää herran tähden syyllistäkö näitä henkilöitä, jotka näkö, kuulo- tai muiden aistivajaustensa johdosta eivät kenties monien koulutustensa jälkeen kuitenkaan työllisty koulutustaan vastaavaan työhön. Eivät he ole päättäneet siitä, syntyäkö täysin 100 % terveeksi vai ei. On hirvittävä pettymys huomata, ettei työllistykään, kun ensin annettiin uskoa, että kelpaa koulutukseen (jonne kelpasikin) ja sitten ei pääsekään haluamaansa työhön. Olisi kirveellä jälleen töitä ja ekun uusiksi.
Toivon että edellä mainitut asiat selvitetään perinpohjin, muutoin itsetuntonsa menettäneiden määrä sen kuin kasvaa ja moni heiistä alkoholisoituu tai sulkeutuu jälleen näkymättömiin.

1

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+2

      missä kohtaa tässä piti nauraa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      475
      3562
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      36
      2940
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2866
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      149
      2756
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2075
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      162
      2073
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1934
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      99
      1784
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1559
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1500
    Aihe