Mettlach Ges.Gesch. Keramiikka

Olutkannu kaapissa

Onko saksalainen keramiikkatehdas tunnettu?

2

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mamasha

      Onpa hyvinkin. Kyseessä on nykyisin Villeroy & Boch -nimisenä paremmin tunnettu keramiikkatehdas, joka verkosta löytyvien tietojen mukaan käytti jossain vaiheessa (n. vuoden 1900 tienoilla) tuotannossaan leimaa "Mettlach Ges. Gesch". Villeroy & Bochilla on ollut tehdas saksalaisesssa Mettlachin kaupungissa. Nykyisin suuri osa tuotannostaan lienee siirretty Kiinaan, enkä ole varma, onko Mettlachissa vielä tuotantoa, mutta V&B:n tehtaanmyymälät siellä ovat kuitenkin säilyneet.

      • Olutkannu kaapissa

        Kiitoksia tiedosta. Minulla on isoisoäitini peruna vanha olutkannu, jossa on samanlainen korkkimeininki kuin vanhoissa limsapulloissa aikanaan, tukevampi vain. Materiaali on varmaan fajanssia, e.m. leimat pohjassa, ja kannun kyljissä ja kannessa venäläiset koristeelliset kirjaimet ja koristeellinen kuviot.
        Ikää kannulla on varmasti paljon.
        Täytyy varmaan pistäytyä sen kanssa joillakin antiikkimessuilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe