Olemme matkaamassa Viking linen gabrielalla tukholmaan toukokuussa ja keskiviikkolähdöllä Helsingistä. Muutamia kertoja olen laivalla käynyt mutta aina viikonloppuisin, joten herää muutama kysymys:
- onko laivoilla keskiviikkoisin väkeä?
- kauankohan kestää helsingissä päästä ulos laivasta? Laiva on klo 10.10 hkissä ja jäähallin (ei siis hartwallin) lähettyvillä pitäisi olla jo klo 11. Onkohan mahdollista? Oletuksena tietysti että laiva on ajoissa.
- onko laivoilla keskiviikkoisin väkeä?
- kauankohan kestää helsingissä päästä ulos laivasta? Laiva on klo 10.10 hkissä ja jäähallin (ei siis hartwallin) lähettyvillä pitäisi olla jo klo 11. Onkohan mahdollista? Oletuksena tietysti että laiva on ajoissa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oletko omalla autolla, taksilla vai ratikalla liikkeellä?
10 ltä arkipäivänä on tukkosta päästä Katajanokalta pois.
Ekana rekat ja automatkustajat syöksyvät jonottamaan silloille, sitten taksit ja sitten ratikat siellä välissä. Laivalta ulos terminaaliin vie myös aikaa, ellet päivystä ulko-oven luona yhdeksältä eläkeläisten kanssa.
Eiköhän laivallakin väkeä riitä?
Kevät on hiljaista aikaa, paljon ei alkuviikon lähdöillä ole ylennsä porukkaa.
Tiukkaa tekee ehtiminen, etenkin jos olette julkisilla liikenteessä (oletteko?)
Mutta ensimmäisten joukossa ulos, niin uskon että ehditte, siihen vaan pakko mennä jonottomaan noin tuntia ennen,
Laivalla on väkeä joka ikisenä päivänä.
Aika riippuu monesta tekijästä. Kuten siitä, oletko liikkeellä jalkaisin vai autolla. Jos jalkaisin, niin mm.. siitä, oletko jonossa ensimmäisiä eli jo Kustaanmiekan kohdalla odottamassa ulospääsyä, tai aivan jonon hännillä. Vielä enemmän aika on kiinni siitä, millainen liikenne on. Jos Katajanokan sillalla on sattunut jotain, on täydellinen sumppu valmis ei mikään muu kuin jalankulkuliikenne ei luista.
Tavallisesti tuollainen 50 minuuttia on riittävästi.