heippa kaikki! Eli olen perheeni kanssa miettinyt koiran ottoa, mutta sopivaa rotua ei mahda löytyä. Perheeseeni kuuluu minä, isäni ja kaksi pikkusikoani (jotka ovat ala-koulu ikäisiä) rodun tulisi olla pieni (sylikoira) , ja mahdollisimman vähän haukkuva. Luonne taas ihmis/lapsirakas, ja helposti koulutettava. Turkki voisi olla myös mahdollisamman helppohoitoinen (ei pakollinen kriteeri) Ulkonäkö tietenkin mahdollisimman söpön näköinen, ei mielellään lytty naamaa tai vinttikoiraa. Kiitos etukäteen kaikille vastaajille!
ehdotelkaa koirarotuja!
7
218
Vastaukset
- :')
pomerian?
- Tämä ota!
Suomenpystykorva?
- bloggey
Pomeriaa oon harkinnut, mutta tykkäisin mielummin lyhytkarvaisessta.. Mutta harkinassa on! ja suomen pystykorva on liian iso ja haukkumis herkkä ja sehän on vielä metsästyskoira? Eli metsästysvietti on varmaan hyvin korkea.
- kunvor
Lelukoira on sulle paras
- laps parka
Voi hyvä lapsi, hae koirakirjoja kirjastosta ja tutki sieltä.
MITEN kuvittelet, että täällä netissä ventovieraat ihmiset osais tietää, mikä sun perheelle on sopivin rotu, jos ette itse edes tiedä.
Paras on kun unohdatte koirahankinnan ja ostakaa vaik kilpikonna.- Ai niink
No voi tantta-kulta. Et taida tietääkään että myös kilppareita on monta eri rotua. Mikä niistä siis olisi aloittajan perheelle mielestäsi paras? Ja meinaatko todella, ihan aikuisena ihmisenä, että kilpparit olisi jotenkin helpompia kuin koira? Ei ole, read my lips: Ei ole!
- Mie ja 2 koiraa
Tiibetinspanielia ainakin suositellaan joissain yhteyksissä ensimmäiseksi koiraksi. Muita mieleen tulevia olisi villakoirat (monta kokoa), bichon frise, perhoskoira.. Tutkikaa kotona yhdessä tietoa eriroduista. Kennelliiton sivuilla on testi, jossa voi katsoa mitkä rodut koneen mielestä voisivat sopia kriteereihinne. Voitte sitten tutustua sieltä tuleviin rotuihin paremmin. Lisäksi tutustukaa koiranomistajan peruskurssiin ja katsokaa oletteko oieasti valmiita koiralle! Koira vaatii todellapaljon, mutta paljon se sitten myös antaa.
http://www.koiranomistajanperuskurssi.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464