Oireileva chattilainen

lpoolian

Seurattuani pääsiäsen menoa päätin kirjoittaa avauksen. Monella on asiat todella huonosti. Ongelmista suurimmat ovat työttömyys, alkoholi ja yksinäisyys jotka ruokkivan toinen toisiaan ja aiheuttavat läjän uusia ongelmia. Joillain yksilöillä on näiden ongelmien lisäksi selkeä mielenterveysongelma. Toisella lyhyemmän aikaa ja jollain taas pitkäkestoisempaa sorttia.

Nämä ongelmat taas ovat chatissa nähtävissä herjaamisena, naisten kiusapiireinä, joka on koulukiusaamistyyppistä jossa on johtaja sekä hänen klaaninsa. Sukupuolesta riippumatta myös punaisilla lähentelyä joka muuttuu epäterveeksi silloin kun lähentelyn kohde huomauttaa ei kiitos ja lähentelijä reagoi asiaan agressiolla joka on usein nähtävissä herjaamisena ja mustamaalauksena.

Näin keski-ikäisenä kun emme ole nuoria emmekä vielä vanhuksia vaan aikuisia niin meidän tulisi ymmärtää käyttäytyä. Oireleva chattilainen on taas kun isokokoinen lapsi.

Mitä sitten tulisi tehdä? Varmasti paras tapa on lopettaa herjaavien viestien välittyminen omalle ruudulleen yksinkertaisesti ruksimalla ainakin itseä koskevat herjat. Todellinen ongelman ratkaisu löytynee kyllä usein yksilön alkoholin käytön vähentämisestä ja mahdollisista terveydenhuollon palveluista. Oireleva chattilainen on usein jäänyt sosiaalitoimen asiakkuuteen vaikka tarvitsisi terveydenhuoltoa.

Meillä, ketkä emme tunnusta kyseistä ongelmaa olisi varmaan parasta suhtautua asiaan kuten aikuinen kiukuttelevaan lapseen, ymmärtäväisesti ja kohteliaasti ja jos tämä ei auta, niin myös ruksia. Provosoitua ei saisi. Luotsit tekevät huoneessa omat johtopäätökset.

Oirelevalle toivotan oikein hyvää kevättä, kohta on kesä ja moni asia on paremmin. Lopuille toivotan ymmärrystä ja malttia. Oireileva keskustelijakin on ihminen.

3

328

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielenvikaista

      Mielenterveysongelmilta ei ole kukaan turvassa ja niitä voi tulla kenelle tahansa. Onhan niitä ollut ihmisillä iät ja ajat ja mikä määrittelee kuka on normaali ja kuka ei. Ollakko epänormaali vai vähän enemmän epänormaali. Uskonnoilla on peitelty monet mielenvikaisuudet ja on se nykyäänkin melko mielenvikaista.

      Tässä yhteiskunnassa on se vika kun kaikki ihmiset koitetaan vääntää samaan muottiin. Erilaisuutta ei hyväksytä. Terveyshuolto hoitaa ongelmat niin että pilleripurkkeja kouraan jotta nuppi menee entistäkin enemmän sekasin. Lääketeollisuus porskuttaa ihmisten ongelmilla. Kaikki eivät sopeudu tähän liian kovaan ja vaativaan yhteiskuntaan.

    • köyhä...

      Liian pieni raha on se mikä ne monet mielenterveysongelmat aiheuttaa .

    • huolestunut namista

      Onneksi kaikki eivät ole lähteneet mukaan mainitsemasi mielenterveysongelmaisen tyttösen provoamiseen.

      Sillä tytöllä täytyy kyllä olla jotain kamalaa tapahtunut jossain vaiheessa, ei hän muuten olisi niin huomionkipeä ja mustasukkainen jokaisesta aikuisesta miehestä. Voi vain arvailla kaikkea hylätyksi tulemisen ja isän hyväksykäytön väliltä.. tyttörassu. Uskoisin, että hänkin kuntoutuisi jos vain saisi ammattiauttajan apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      77
      1027
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      650
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe