Kuumaliima

HotGlue

Kuumaliima on halpa ja hyväksi todettu väline erilaisissa pienissä projekteissa, joissa esineet/asiat eivät joudu kovaan rasitukseen.

Mutta kestääkö se aikaa? Esim. jos jotain tarjotinta käyttää päivittäin, jossa vaikkapa kahvat on paksulla kuumaliima kerroksella kiinnitetty niin kuluuko/heikkeneekö se ajan kanssa vai vain rasituksessa?
Vai onko se niin hyvää tavaraa että sitä voi käyttää pysyvänä ratkaisuna?

15

18118

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samakeeper

      Tykkään kans kuumaliimasta. Laaduissa on jotain eroa, mutta tämä ei välttämättä näy hinnassa. Luulen että kestää aikaakin. Kuumaliima alkaa miedollakin lämmöllä jo menettää muotoaan ja sulaa. Jos tarjotin on metallinen ja siinä kuuma teepannu levittää lämpöään tarjotinta pitkin liimasaumaan niin voi jäädä kahva käteen.

      Liimaa sillä vain, ja jos ei kestäkään niin sitten keksit jotain muuta. Jos saat tehtyä vastaavanlaisen koekappaleen rasituskokeita varten niin aina parempi, ettei astioita sitten tuhoudu tositilanteessa. Liimasauman pinta-ala ja muotoilu on vielä ratkaisevammassa osassa kuin liima itse. Konepesua ei varmaan voi suositella ja käsin pestessäkin kuumaa vettä pitää välttää.

    • mandariiniappelsiini

      Mä en tykkää kuumaliimasta. Se ei pidä jos liimaa sileitä asioita, vaan irtoaa sieltä välistä laattana :D Olen lopettanut moisen käytön kokonaan.

    • Halooooo

      Mistä kuumaliimaa voi edes ostaa??

      • Neulova

    • K.Uumaliima

      Eihän se nyt kuumaa ostettaessa ole, se lämmitetään mikrossa.

    • kätevä_käsi

      Kuumaliima lienee tarkoitettu lähinnä askartelukäyttöön eikä lujuutta vaativiin liimauksiin....käyttötavaroita en sillä alkais liimailemaan, niihin löytyy kyllä tarkoituksenmukaiset liimat vaikka rautakaupasta

    • liimapyssy

      Niinkuin tuolla jo todettiin; ei kestä sileillä pinnoilla. Esimerkiksi jalkalista maalatussa seinässä ei pysy. Huokoisilla ja karkeilla pinnoilla pitää hyvin. Kaiuttimen puinen suojakotelo on kestänyt hyvin jopa saunan alaosassa (noin metri lattiasta).

    • Kaapo.naksunenä

      Mutta entäpä pistoolin teho? Katselin juuri Tokmannilla useammanlaisia mutkia ja tehot vaihtelivat paristokäyttöisen 8W aina 200W malliin (11 millin puikko.) Lämpötilaksi mainittiin 140 astetta, johon kuumenee 190 minsassa.

      • Kaapo.naksunenä

        siis 10 minsassa!:)


    • Anonyymi

      "Kuumaliima on halpa ja hyväksi todettu väline erilaisissa pienissä projekteissa, joissa esineet/asiat eivät joudu kovaan rasitukseen."

      Ei se nyt oikein liimasta käy. Joskus kun pitää tilapäisesti saada jotain juttuja yhteen niin juuri ja juuri semmoiseen käy.

      Mutta jos esimerkiksi puuliimoista on kyse niin kunnon liima on sellaista että väkisin saumaa irti väännettäessä lohkeaa puu eikä se liimasauma. Kuumaliiman kanssa niin ei käy mutta esimerkiksi Pva, polyuretaani, nahkaliima, urea/formaldehydiliima ovat kestävämpiä kuin puu.

    • Anonyymi

      Kestääkö kuumaliimalla liimatut koristeet ulkona pakkasella? Entä sateella?

      • Anonyymi

        Minulla ollut muutaman vuoden ovessa kranssi johon koristeet laitettu kuumaliimalla, tosin se on sateelta suojassa ja ihme kyllä ei ole linnutkaan käyneet nokkimassa.


    • Anonyymi

      Kaupungit hiljenee entistä paremmin kehityksen kehittyessä.

    • Anonyymi

      Jos haluaa suht nopeasti liimata niin ruisktuubeissa myytävät 2-komponenttiliimat on aika kestäviä ja esim. Bostic rapidissa on kelpo tulppa joten voi käyttää useita kertoja. Vuosi sitten ostin eikä ole kuivunut tuubeihin.

    • Anonyymi00016

      En suosittele muuhun kuin johonki askarteluun ei kestä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      69
      3028
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      364
      1129
    3. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      795
    4. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      739
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      263
      646
    6. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      139
      586
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      569
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      538
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      515
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      29
      489
    Aihe