Kuumaliima on halpa ja hyväksi todettu väline erilaisissa pienissä projekteissa, joissa esineet/asiat eivät joudu kovaan rasitukseen.
Mutta kestääkö se aikaa? Esim. jos jotain tarjotinta käyttää päivittäin, jossa vaikkapa kahvat on paksulla kuumaliima kerroksella kiinnitetty niin kuluuko/heikkeneekö se ajan kanssa vai vain rasituksessa?
Vai onko se niin hyvää tavaraa että sitä voi käyttää pysyvänä ratkaisuna?
Kuumaliima
14
17973
Vastaukset
- Samakeeper
Tykkään kans kuumaliimasta. Laaduissa on jotain eroa, mutta tämä ei välttämättä näy hinnassa. Luulen että kestää aikaakin. Kuumaliima alkaa miedollakin lämmöllä jo menettää muotoaan ja sulaa. Jos tarjotin on metallinen ja siinä kuuma teepannu levittää lämpöään tarjotinta pitkin liimasaumaan niin voi jäädä kahva käteen.
Liimaa sillä vain, ja jos ei kestäkään niin sitten keksit jotain muuta. Jos saat tehtyä vastaavanlaisen koekappaleen rasituskokeita varten niin aina parempi, ettei astioita sitten tuhoudu tositilanteessa. Liimasauman pinta-ala ja muotoilu on vielä ratkaisevammassa osassa kuin liima itse. Konepesua ei varmaan voi suositella ja käsin pestessäkin kuumaa vettä pitää välttää. - mandariiniappelsiini
Mä en tykkää kuumaliimasta. Se ei pidä jos liimaa sileitä asioita, vaan irtoaa sieltä välistä laattana :D Olen lopettanut moisen käytön kokonaan.
- Halooooo
Mistä kuumaliimaa voi edes ostaa??
- Neulova
Kuumaliimaa varten tarvitaan liimapistooli ja siihen sopivia liimapuikkoja. Liimapistooleja saa askartelukauppoja, mutta ihan kelvollisen liimapistoolin ja liimat saa Clas Ohlsoniltakin: https://www.clasohlson.com/fi/Liimapistooli-Cocraft-HG-80/Pr406998000 , https://www.clasohlson.com/fi/Liimapuikot-Cocraft/Pr308079000 .
Kommentin liiman lämmittämisestä mikrossa voit ottaa vitsinä, liimapistooli huolehtii liiman kuumentamisesta.
- K.Uumaliima
Eihän se nyt kuumaa ostettaessa ole, se lämmitetään mikrossa.
- kätevä_käsi
Kuumaliima lienee tarkoitettu lähinnä askartelukäyttöön eikä lujuutta vaativiin liimauksiin....käyttötavaroita en sillä alkais liimailemaan, niihin löytyy kyllä tarkoituksenmukaiset liimat vaikka rautakaupasta
- liimapyssy
Niinkuin tuolla jo todettiin; ei kestä sileillä pinnoilla. Esimerkiksi jalkalista maalatussa seinässä ei pysy. Huokoisilla ja karkeilla pinnoilla pitää hyvin. Kaiuttimen puinen suojakotelo on kestänyt hyvin jopa saunan alaosassa (noin metri lattiasta).
- Kaapo.naksunenä
Mutta entäpä pistoolin teho? Katselin juuri Tokmannilla useammanlaisia mutkia ja tehot vaihtelivat paristokäyttöisen 8W aina 200W malliin (11 millin puikko.) Lämpötilaksi mainittiin 140 astetta, johon kuumenee 190 minsassa.
- Kaapo.naksunenä
siis 10 minsassa!:)
- Anonyymi
"Kuumaliima on halpa ja hyväksi todettu väline erilaisissa pienissä projekteissa, joissa esineet/asiat eivät joudu kovaan rasitukseen."
Ei se nyt oikein liimasta käy. Joskus kun pitää tilapäisesti saada jotain juttuja yhteen niin juuri ja juuri semmoiseen käy.
Mutta jos esimerkiksi puuliimoista on kyse niin kunnon liima on sellaista että väkisin saumaa irti väännettäessä lohkeaa puu eikä se liimasauma. Kuumaliiman kanssa niin ei käy mutta esimerkiksi Pva, polyuretaani, nahkaliima, urea/formaldehydiliima ovat kestävämpiä kuin puu. - Anonyymi
Kestääkö kuumaliimalla liimatut koristeet ulkona pakkasella? Entä sateella?
- Anonyymi
Minulla ollut muutaman vuoden ovessa kranssi johon koristeet laitettu kuumaliimalla, tosin se on sateelta suojassa ja ihme kyllä ei ole linnutkaan käyneet nokkimassa.
- Anonyymi
Kaupungit hiljenee entistä paremmin kehityksen kehittyessä.
- Anonyymi
Jos haluaa suht nopeasti liimata niin ruisktuubeissa myytävät 2-komponenttiliimat on aika kestäviä ja esim. Bostic rapidissa on kelpo tulppa joten voi käyttää useita kertoja. Vuosi sitten ostin eikä ole kuivunut tuubeihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1572199Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222074Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka4911601Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3111378Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J4201209Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte191168Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s1341046kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001035Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.1071035Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6880