Heipä hei arvoisat Suomi 24 käyttäjät. Nyt tarvitaan kokemusta omaavaa tai tästä asiasta tietävää neuvojaa.
Elikkä olen kohta 16-vuotias ongelma perheen ongelma lapsi. Olen suunnitellut poikaystäväni kanssa joka täyttää kohta 21, että muuttaisin asumaan hänen perheen/vanhempiensa luokse.
Oikea perheeni kyllä pitää poikaystävästäni ja hänen perheestä, mutta ei päästä minua muuttamaan. Tähän ei liity perus "liian nuori" jne syyt. Sillä olen kumminkin muuttamassa syksyllä toiselle paikkakunnalle poikaystävän kanssa jossa sijaitsee myös opiskelupaikkani.
Älkää ehdottako odottamaan kesän yli sillä en halua asua kotona.
Nytkin viiltelen reidet ja poden pahaa oloa yksin kenenkään tietämättä, että kotona asuminen aiheuttaa tämän.
Poikaystävän perhe olisi valmis kustantamaan kaiken tarpeelisen minulle ja olisivat avosylin ottamassa vastaan.
Joten voiko 16v muuttaa ilman vanhempien lupaa ja voivatko vanhempani hakea minut väkisin pois tai sotkea sossut mukaan yms?
Aijon kyllä puhua tästä vanhemmillenni, kun muutto on lähellä, mutta sitä ennen haluan kerätä tietoa kuinka paljon he pystyvät vaikuttaa tähän.
Kiitos jo etukäteen ja toivon saavani ASIALLISIA vastauksia (:!
voiko 16v muuttaa pois kotoa?
2
128
Vastaukset
- Kervonmies
Vanhempasi voivat kyllä vaikuttaa sinun muuttamiseesi, koska ovat laillisesti sinusta, ala-ikäisestä, vielä vastuussa. En tiedä, miksi koet niin pahaa oloa kotona asumisesta, mutta jos on tarpeeksi hyvät syyt ja järkevät niin sossut ja lastensuojelu tukee muuttamistasi erilleen vanhemmistasi. Lähtökohtaisesti ulkopuolisena sinua on vaikeampi neuvoa tämän enempää, koska en tunne sinua tai perhettäsi. Sossuihin kannattaa kuitenkin olla yhteydessä niin viiltelystä kuin muutostakin.
Hei muuttaja!
Tosiasia on se, että alaikäinen (alle 18-vuotias) ei voi muuttaa pois kotoa ilman vanhempien lupaa.
Voisit kuitenkin yrittää virittää keskustelua muuttamisen eduista opiskelupaikkakunnalle jo kesällä. Jos vietät siellä kesän tutustut uusiin paikkoihin, löydät kavereita ja saatat saada vaikka kesätöitä. Uskon, että ainoa mahdollisuus tilanteessasi on rauhallisella ja luultavasti useammilla keskusteluilla saada vanhempasi vakuutettua siitä, että muuttaminen jo kesällä on hyvä idea.
Terveisin,
Nettisaapas/ Toni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1076156Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370