Eteisen lattiassa kosteusvaurio

Huolissaan

Viikonloppuna kävi niin, että ammeeseen unohtui vesi juoksumaan ja matto kivasti juuri sillä hetkellä peitti viemärinkantta. Tämän takia vettä pääse eteiseen (eteinen on melko pieni, neliö pari) ja oli veden peitossa, mutta tämä huomattiin lähes heti. Vesi ei tietääkseni kauaa ehtinyt eteisessä seistä. Saimme kuivattua lattian, mitä nyt pinta jäi vähän kosteaksi. Aamulla laminaatti on parista kohtaa pullistellut ja pahimmista otettiin laminaatit pois. Tietenkin pinta on monesta kohtaa on nyt karhea eli laminaatin sileä pinta ei ole säilynyt. Alla oleva puu oli kuivaa ja ei ole vieläkään oireillut. Onko tässä nyt käynyt mitään pahemmin ? Onko tämän pahemmilta kosteusvaurioilta tai homeuhalta säästytty?

12

662

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekka se vaan tietää

      millainen on lattiarakenne? Mitä on puupinnan alla? Ei kannata yöunia menettää mutta olisi kuitenkin hyvä tarkastaa pintaa syvemmältä.
      Koti- tai kiinteistövakuutuksen kautta voi saada tarkastuksen jopa ilman omavastuuta. Soita vakuutusyhtiöön ja kerro miten kävi. Luultavasti heillä on joku yhteistyöfirma joka hoitaa tarkastuksen ja kertoo tarviiko tehdä mitään.

    • Huolissaan

      Kiitos Pekka! Lattiarakenne on tosiaan jotain vanhaa peruspuuta mitä käytetty näissä 50-60-luvulla rakennetuissa taloissa. Enempää en osaa sanoa. Mitä nyt katsonut pahimpien pullistumien alta puun tilaa niin ollut kuivaa ja oman väristään. Yhdessä kohtaa oli pari pientä mustahkoa pilkkua tai juovaa ja löysin yhden heikosti märän kohdan jonka kuivasin ja poistin. Ei ollut iso kohta. Tästä kohtaa lattia vielä vähän haiskahtaa ummehtuneelle. Muut sauman pullistumat yms ovat kuitenkin suht hyvin palanneet paikoilleen.

    • Seinät näköjään aineki unohtunu täysin! Jos lattia lainehtinu, on vettä menny alas sivuilleppäin.

    • Huolissaan

      Aivan totta! Hyvä kun sanot. Sieltä döfays tuntu tulevan kun yhen listan takaa katsoi.. Suora kuilu vain alaspäin siinä. Tosin sinnepäin se vesi juuri ja juuri yltyi..

    • ei vettä

      Turbopuhaltimilla saa aika hyvin tuollaiset vesivauriot kuivatettua. Myös juuri listojen kohdalta.

    • Huolissaan

      Listan ja lattian alla on jonkinlainen ihme sorapohja. Mitä sieltä nyt erottaa ja saa irti. Satunnaisia pahvimaisia paloja jotka ehkä ovat uretaania. Haju on vain yhdessä kohtaa kämppää. Riittääkö jos tuohon kohtaan tosiaan laittaa jonkin turbopuhaltimen vai kuivattajan touhuamaan?

      Listat eivät ole kärsineet mitään vahinkoa.

      • Se on myöhästä jos haisee, purkuun(riittävän isosti!) ja uutta tilalle!


      • Huolissaan
        aaaarrggh kirjoitti:

        Se on myöhästä jos haisee, purkuun(riittävän isosti!) ja uutta tilalle!

        Oletko varma? Haisee lähinnä märähkölle betonille pienesti. Ja siis seinä purkuun vai?


      • Huolissaan
        Huolissaan kirjoitti:

        Oletko varma? Haisee lähinnä märähkölle betonille pienesti. Ja siis seinä purkuun vai?

        Ja haju vähentynyt


      • kuivata
        Huolissaan kirjoitti:

        Ja haju vähentynyt

        Kokeile nyt ensin sitä kuivattamista kuivaajalla tai turbopuhaltimella. Jos haju ei palaa, niin se oli siinä.


    • Apua homeremonttiin

      Hei
      Perheemme pyytää apuanne.Olemme eläneet home-evakossa melkein kaksi vuotta ja nyt joudumme remontoimaan asumiskelvottomana olevan asuntomme melkein nolla budjetilla.

      Linkistä pääset antamaan meille äänesi. Jos kysyy postinumeroa, syötä omasi niin pääset suoraan meidän kohtaan. Kaunis kiitos

      http://www.omaunelmasi.fi/?p=unelmagalleria&gid=9126

    • Ulpukka.

      Tä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      468
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe