Eteisen lattiassa kosteusvaurio

Huolissaan

Viikonloppuna kävi niin, että ammeeseen unohtui vesi juoksumaan ja matto kivasti juuri sillä hetkellä peitti viemärinkantta. Tämän takia vettä pääse eteiseen (eteinen on melko pieni, neliö pari) ja oli veden peitossa, mutta tämä huomattiin lähes heti. Vesi ei tietääkseni kauaa ehtinyt eteisessä seistä. Saimme kuivattua lattian, mitä nyt pinta jäi vähän kosteaksi. Aamulla laminaatti on parista kohtaa pullistellut ja pahimmista otettiin laminaatit pois. Tietenkin pinta on monesta kohtaa on nyt karhea eli laminaatin sileä pinta ei ole säilynyt. Alla oleva puu oli kuivaa ja ei ole vieläkään oireillut. Onko tässä nyt käynyt mitään pahemmin ? Onko tämän pahemmilta kosteusvaurioilta tai homeuhalta säästytty?

12

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekka se vaan tietää

      millainen on lattiarakenne? Mitä on puupinnan alla? Ei kannata yöunia menettää mutta olisi kuitenkin hyvä tarkastaa pintaa syvemmältä.
      Koti- tai kiinteistövakuutuksen kautta voi saada tarkastuksen jopa ilman omavastuuta. Soita vakuutusyhtiöön ja kerro miten kävi. Luultavasti heillä on joku yhteistyöfirma joka hoitaa tarkastuksen ja kertoo tarviiko tehdä mitään.

    • Huolissaan

      Kiitos Pekka! Lattiarakenne on tosiaan jotain vanhaa peruspuuta mitä käytetty näissä 50-60-luvulla rakennetuissa taloissa. Enempää en osaa sanoa. Mitä nyt katsonut pahimpien pullistumien alta puun tilaa niin ollut kuivaa ja oman väristään. Yhdessä kohtaa oli pari pientä mustahkoa pilkkua tai juovaa ja löysin yhden heikosti märän kohdan jonka kuivasin ja poistin. Ei ollut iso kohta. Tästä kohtaa lattia vielä vähän haiskahtaa ummehtuneelle. Muut sauman pullistumat yms ovat kuitenkin suht hyvin palanneet paikoilleen.

    • Seinät näköjään aineki unohtunu täysin! Jos lattia lainehtinu, on vettä menny alas sivuilleppäin.

    • Huolissaan

      Aivan totta! Hyvä kun sanot. Sieltä döfays tuntu tulevan kun yhen listan takaa katsoi.. Suora kuilu vain alaspäin siinä. Tosin sinnepäin se vesi juuri ja juuri yltyi..

    • ei vettä

      Turbopuhaltimilla saa aika hyvin tuollaiset vesivauriot kuivatettua. Myös juuri listojen kohdalta.

    • Huolissaan

      Listan ja lattian alla on jonkinlainen ihme sorapohja. Mitä sieltä nyt erottaa ja saa irti. Satunnaisia pahvimaisia paloja jotka ehkä ovat uretaania. Haju on vain yhdessä kohtaa kämppää. Riittääkö jos tuohon kohtaan tosiaan laittaa jonkin turbopuhaltimen vai kuivattajan touhuamaan?

      Listat eivät ole kärsineet mitään vahinkoa.

      • Se on myöhästä jos haisee, purkuun(riittävän isosti!) ja uutta tilalle!


      • Huolissaan
        aaaarrggh kirjoitti:

        Se on myöhästä jos haisee, purkuun(riittävän isosti!) ja uutta tilalle!

        Oletko varma? Haisee lähinnä märähkölle betonille pienesti. Ja siis seinä purkuun vai?


      • Huolissaan
        Huolissaan kirjoitti:

        Oletko varma? Haisee lähinnä märähkölle betonille pienesti. Ja siis seinä purkuun vai?

        Ja haju vähentynyt


      • kuivata
        Huolissaan kirjoitti:

        Ja haju vähentynyt

        Kokeile nyt ensin sitä kuivattamista kuivaajalla tai turbopuhaltimella. Jos haju ei palaa, niin se oli siinä.


    • Apua homeremonttiin

      Hei
      Perheemme pyytää apuanne.Olemme eläneet home-evakossa melkein kaksi vuotta ja nyt joudumme remontoimaan asumiskelvottomana olevan asuntomme melkein nolla budjetilla.

      Linkistä pääset antamaan meille äänesi. Jos kysyy postinumeroa, syötä omasi niin pääset suoraan meidän kohtaan. Kaunis kiitos

      http://www.omaunelmasi.fi/?p=unelmagalleria&gid=9126

    • Ulpukka.

      Tä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe