Talossamme asuu todennäköisesti huumeidenvälittäjä joka varastaa kellareista tavaraa,joka nähty vievän pois anasettua tavaraa johonkin,piikittäjätkin on tavattu yhtiömme tiloista josta poliisit saivat kiinni mutta asiasta ei ole kulunut mitään .Onko poliisi flekmaattinen vai eikö resurssit anna myöten hoitaa asioita.Mielestäni asuntoon olisi saatava
etsintälupa ja hakea huumeita ja varastettuja tavaroita.
humehörhöt
6
777
Vastaukset
- batman
"Todennäköisesti" talossanne asuu huumeidiileri? Ja ihan piikittäjiäkin on nähty ja peräti saatu kiinni? Piikittäjä saa rangaistuksen huumausaineen käyttörikoksesta, poliisi tai käräjäoikeuden tuomari ei ole velvollinen ilmoittamaan mahd. rangaistuksista tai jatkotoimenpiteistä rappukäytävän ilmoitustaululla. Rikosilmoituksen voi tehdä kuka tahansa lähimpään piiriin, jos epäilee anastettua tavaraa kätkettävän kotitalonsa kellariin. Poliisi etenee sitten tutkinnassa omien menetelmiensä mukaan. Sitä paitsi se on "flegmaattinen" vai tarkoititko "passiivinen", jolla on tyystin eri merkitys.. taisi pevin purkaus tulla ei ihan selvin päin, sen verran pukkaa kirjoitusvihrettä...
- vuokra-asukas
Just niin, tätä se teettää kun nuo perkeleen kunnan sossutoimistot ja -vuokra-asunto"yhtiöt" asuttaa kunnan vuokra-asuntoihin kaikenmaailman pohjasakkaa ja paskasakkia kunnon ihmisiä häiriköimään! Ne ripottelee niitä joka taloon ja saastuttaa näin joka ainoan paikan tehden kunnan vuokrataloista gheton ja slummin! Keräisivät sen pohjasakan edes johonkin yhteen kaupunginosaan että kunnon ihmisille olisi rauhallisia asuinalueita edullisella vuokralla.
- vtt27
Ole aktiivinen ja tee poliisille selväksi, että olet tosissasi roskaläjien pois saamiseksi.Olen nähnyt saman ja kyseinen joukkio sai lähdöt sen jälkeen, kun poliisi ratsasi asunnon.Viimeinen pisara omalla kohdalla oli omaan autoon murtautuminen.Oli kiva todeta, että milläs korjaat.Onnettoman pienituloinen muutenkin kun olen."Pommittamalla" ns. sellaiset haaskat lähtee.
- tiilenpaa
olen todellakin ymmälläni siitä miten kohtaan .nämä rupu sakin edustajat,olen itse ennen ollut samallainen , mutta olen ottanut opikseni lopettanut kaiken pahan teon, aineet sekä naapurien häirinnän. muutin muutama kuukausi sitten tyttö ystäväni kanssa malmin lähiseen pieneen lähiöön jossa asuu noin 40% alkoholisteja ,aine hörhöi sekä nuoria jotka ovat vissiin ekois omis asunnois meteli ja häiritsevä käytös ,roskisdyykkarit jamuut jotka vievät keltsuista kaiken.en voi muuta sanoa että saa olla välillä peloissaan ja tiedän että ne eivät kohtele ystävänä jos puutun heidän elämään.
- Äimän käki
Eikös välittäjä saa rahaa/tavaraa asiakkailtaan maksuksi.
Miksi hän itse jossain kellarikomeroissa könttäisi? - Poliisi
Olen seurannút ammattini puolesta niin paljon diilereitä, että talossasi asuva ei varmasti ole sellainen. He pitävät matalaa profiilia ja "asiakkaat" eivät saa häiritä muita asukkaita, varsinkaan piikittää talossa. Riippuu kaupungista missä asut, mutta esim. helsingissä piikittäjä rappukäytävässä ei ole niin ihmeellinen näky.
Sitä paitsi diilerillä ei usein ole tarvetta kähveltää naapurin suksia tai viime kesän hilloja, huumeiden välittämisestä saa jo sinänsä runsaasti rahaa.
Mielestäni sinun kannattaisi asian antaa olla. Ihan omaksi parhaaksesi, jos olet väärässä laitat itsesi todella noloon tilanteeseen. Kyylääminen, nuuskiminen ja omien virhepäätelmien tekeminen (naapuri varastaa, mistä tiedät?) ei ole sama kuin yhteisön/talon auttaminen. Flekmaattinen=flegmaattinen.
Sosiaalisen yhteisön painostus ja syyttely tuo yhteiskuntaan vain enemmän ongelmia ja eripuraa. Myöskään mahdollista (!!!) narkkarinaapuriasi se ei auttaisi. Olen työskennellyt heidän kanssaan ja harvaa tarvitsee pelätä. Älkää hyvät ihmiset etsikö elämäänne sisältöä muiden elämiä kaivelemalla, teillä ei ole oikeutta aiheuttaa muille ongelmia vain koska luulette.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1269392
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485383Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p343893Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352644Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731418Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376