Naittaminen nykyajan Suomessa?

Poikamies vm. -57

Nyt olisi yksi talousvaikeuksiin joutunut uskovainen yh-naistuttava naittamassa alle 20-vuotiasta tytärtään minulle.

Tyttö kiinnostaa minua, mutta kuinka pian naittaessa on mentävä kihloihin ja naimisiin?

Tuleeko naitettavaa kuulla?

3

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksnuori

      Juu, kanttii kysyä tytön mielipidettä. Vaikka olisi kuinka uskovainen ja vanhakin(olen ehkä nuori, kun musta yli 25 v on vanha...). Ja vaikutus naiseen pitää jotenkin tehdä. Mulla itellä on vaikeuksia, kun kihlattu itse haluaakin mut mieheksi, mutta kun en ikinä tullut "kosineeksi" enkä oikein osannut tehdä itseäni tykö. Siis, jos aiot ottaa vaimon, keskity siihen vaimoon äläkä mihinkään muuhun.

    • tytti

      Kuulehan nyt mies, mies, mies... ai jai jai.
      Jos olet tosissasi sen tytön suhteen, kysyt häneltä itseltään. Teillä on aikamoinen ikäero ja on varma, että asia ei ole aivan yksiselitteinen tytölle.

      Vaikka äiti onkin talousvaikeuksissa, ei se liity hänen tyttäreensä milläänlailla. Nykypäivän Suomessa, jos joku haluaa parantaa omaa talouttaa rahallisesti naimalla jonkun miehen, on se tehtävä itse, eikä siihen voi käyttää asiaan kuulumatonta henkilöä. Jos siis tyttö suostuu äitinsä painotamana, voisitko elää asian kanssa, että sinulla on nuorikko, joka haaveilee toisesta ja anoppi, joka maksaa velkojaan sinun rahoillasi.
      NYT HERÄTYS!

      Asia on eri jos tyttö itse osoittaa mielenkiintoa sinua kohtaan aidosti. Painottaen sanaa AIDOSTI!

    • piikaparka

      Heh. Olen itsekin joutunut kerran naittamisen kohteeksi ja minulle sanottiin kun en kyseiseen mieheen rakastunut, että minussa on joku vika kun en uskalla rakastua. Naitettavaa ei haluttu kuulla.

      Kysy ihmeessä tarkat tiedot, että koska pitää mennä kihloihin, koska avioon ja mitä muita toivomuksia ois. Heh. Talousvaikeuksia ratkotaan näköjään monin tavoin nykyään. Voi tyttöparkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4591
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3522
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2893
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2841
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe