Turvallinen maa

vaikuttaako Farc vielä kuvioissa........ onko kolumbia matkakohteena turvallinen.....mitä alueita ei suositella
5409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kyllä FARC vaikuttaa vielä.
Kolumbia on yksi vaarallisimpia matkustusmaita.
Ja kaikkein vaarallisin paikka koko Amerikan mantereella on Kolumbian ja Panaman välinen raja-alue.

Äänestä
  • Panaman ja Kolumbian välinen raja-alue on puhdasta viidakkoa. Ei sinne kovin helpolla eksy. Ei ole ihan sama kuin Suomen ja Venäjän rajaseutu, josta menee hyvin tehtyjä metsäautoteitä rajan yli, pelkkä puomi välissä.


    Yhdistetyssä rikollisuusindeksissä Kolumbian edellä(2014):

    Venezuela (2. sija maailmassa)
    Jamaika
    Guatemala
    D.Rep
    Puerto Rico
    El Salvador
    Brasilia
    Bolivia
    Costa Rica
    Ecuador
    Peru
    Argentina

    Murhatilastoissa Kolumbian edellä 2014:

    Honduras 1.maailmassa
    Venezuela 2.maailmassa
    El Salvador
    Guatemala
    Jamaika

    Silti Kolumbia on 10. maailmassa, joten kyllä siellä voi nalli napsathaa.

    Lähde: Wikipedia, Numbeo, Nationmaster

    Yllättäen Meksiko ei ole kovin korkealla noissa listoissa.

    Äänestä

On käyty kahdesti Karibianmeren puoleisissa kohteissa; Cartagena, Isla de Baru, Santa Marta ja Santa Martan lähellä oleva upea Tayronan luonnonpuisto on myös nähty.

Turvalliselta vaikuttaa. Liikuttiin päivällä ja illalla. Iltaisin etenkin Cartagenassa oli paljon ihmisiä liikkeellä, myös perheitä. Tutustuttiin paikallisiin ja pidetään vieläkin yhteyttä. Vartijoita ja poliiseja näkyy katukuvassa paljon.

Parhaita lomia joita on ikinä ollut, on Kolumbia. Sinne suunnitellaan taas uutta reissua. Käy Tayronassa!

Äänestä
  • Ei ole tänä päivänä niin vaarallinen kuin 80-luvulla. Se paha maine on jäänyt, eikä Kolumbia taida siitä äkkiä päästä eroon. Poliiseja ja vartioita on kaduilla paljon. Turistit on tervetulleita. Tietysti järki kannattaa pitää mukana ja mikä tahansa Etelä-Amerikan valtio on vaarallinen, myös paikallisille, saati sitten vaaleahipiäiselle suomalaiselle.

    Omieni ja muidenkin reissaajien mukaan juuri kolumbialaiset on kaikkein rennoimpia ja ystävällisimpiä meitä gringoja kohtaan Etelä-Amerikassa. Cartagenan rannoilla kaupustelijat on kyllä aika rasittavia takiaisia. Illalla kun kävelin yksin kaupungilla, niin aina kutsuttiin pöytään istumaan ja tarjosivat juotavaa(aguardiente) ja kutsuttiin vielä jatkoille.

    Jos tykkää salsasta, niin sitten Caliin. Medellinissä on monien mielestä maailman kauneimmat naiset, tosin myös paljon plastiikkakirurgiaa. Luonnonpuistoja löytyy ja Tayrona Santa Martassa on niistä tunnetuin. Kolonialistista arkkitehtuuria löytyy joka kaupungista.

    Kaikkein paras on jos tuntee paikallisia, joiden kanssa liikkua.

    Äänestä

Itse olen pyörinyt Barranquillassa 9kuukautta. Toisen suomalaisen kaverin kanssa tutustuttiin aika läpikotaisin koko kaupunkiin sekä päivällä että yöllä. Mihinkään väkivaltaan emme törmänneet kertaakaan. Ainoastaan kaverilta pöllittiin pari kännykkää karnevaaliaikaan, sekin tapahtui tyylikkäästi. Pikkurikollisuus on yleistä mutta senkin kanssa voi elää kun pitää järjen päässä. Suurin riski Kolumbiassa on että sieltä ei halua enää pois kun maahan ja ihmisiin kerran tykästyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


<<<<< kirjoitti:

vaikuttaako Farc vielä kuvioissa........ onko kolumbia matkakohteena turvallinen.....mitä alueita ei suositella

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu