vaikuttaako Farc vielä kuvioissa........ onko kolumbia matkakohteena turvallinen.....mitä alueita ei suositella
Turvallinen maa
5
325
Vastaukset
- Kanaria turvallisemp
kyllä FARC vaikuttaa vielä.
Kolumbia on yksi vaarallisimpia matkustusmaita.
Ja kaikkein vaarallisin paikka koko Amerikan mantereella on Kolumbian ja Panaman välinen raja-alue.- gringo
Panaman ja Kolumbian välinen raja-alue on puhdasta viidakkoa. Ei sinne kovin helpolla eksy. Ei ole ihan sama kuin Suomen ja Venäjän rajaseutu, josta menee hyvin tehtyjä metsäautoteitä rajan yli, pelkkä puomi välissä.
Yhdistetyssä rikollisuusindeksissä Kolumbian edellä(2014):
Venezuela (2. sija maailmassa)
Jamaika
Guatemala
D.Rep
Puerto Rico
El Salvador
Brasilia
Bolivia
Costa Rica
Ecuador
Peru
Argentina
Murhatilastoissa Kolumbian edellä 2014:
Honduras 1.maailmassa
Venezuela 2.maailmassa
El Salvador
Guatemala
Jamaika
Silti Kolumbia on 10. maailmassa, joten kyllä siellä voi nalli napsathaa.
Lähde: Wikipedia, Numbeo, Nationmaster
Yllättäen Meksiko ei ole kovin korkealla noissa listoissa.
- Mimmiiiii1111111
On käyty kahdesti Karibianmeren puoleisissa kohteissa; Cartagena, Isla de Baru, Santa Marta ja Santa Martan lähellä oleva upea Tayronan luonnonpuisto on myös nähty.
Turvalliselta vaikuttaa. Liikuttiin päivällä ja illalla. Iltaisin etenkin Cartagenassa oli paljon ihmisiä liikkeellä, myös perheitä. Tutustuttiin paikallisiin ja pidetään vieläkin yhteyttä. Vartijoita ja poliiseja näkyy katukuvassa paljon.
Parhaita lomia joita on ikinä ollut, on Kolumbia. Sinne suunnitellaan taas uutta reissua. Käy Tayronassa!- gringo
Ei ole tänä päivänä niin vaarallinen kuin 80-luvulla. Se paha maine on jäänyt, eikä Kolumbia taida siitä äkkiä päästä eroon. Poliiseja ja vartioita on kaduilla paljon. Turistit on tervetulleita. Tietysti järki kannattaa pitää mukana ja mikä tahansa Etelä-Amerikan valtio on vaarallinen, myös paikallisille, saati sitten vaaleahipiäiselle suomalaiselle.
Omieni ja muidenkin reissaajien mukaan juuri kolumbialaiset on kaikkein rennoimpia ja ystävällisimpiä meitä gringoja kohtaan Etelä-Amerikassa. Cartagenan rannoilla kaupustelijat on kyllä aika rasittavia takiaisia. Illalla kun kävelin yksin kaupungilla, niin aina kutsuttiin pöytään istumaan ja tarjosivat juotavaa(aguardiente) ja kutsuttiin vielä jatkoille.
Jos tykkää salsasta, niin sitten Caliin. Medellinissä on monien mielestä maailman kauneimmat naiset, tosin myös paljon plastiikkakirurgiaa. Luonnonpuistoja löytyy ja Tayrona Santa Martassa on niistä tunnetuin. Kolonialistista arkkitehtuuria löytyy joka kaupungista.
Kaikkein paras on jos tuntee paikallisia, joiden kanssa liikkua.
- Henkka76
Itse olen pyörinyt Barranquillassa 9kuukautta. Toisen suomalaisen kaverin kanssa tutustuttiin aika läpikotaisin koko kaupunkiin sekä päivällä että yöllä. Mihinkään väkivaltaan emme törmänneet kertaakaan. Ainoastaan kaverilta pöllittiin pari kännykkää karnevaaliaikaan, sekin tapahtui tyylikkäästi. Pikkurikollisuus on yleistä mutta senkin kanssa voi elää kun pitää järjen päässä. Suurin riski Kolumbiassa on että sieltä ei halua enää pois kun maahan ja ihmisiin kerran tykästyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h382852- 1302448
- 1582094
- 412055
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201788- 401389
- 511047
- 861005
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24982- 114934