liimattujen liitosten avaaminen

kimmo-a-s

Morppes,

ajattelin yrittää kunnostaa vanhempieni vanhat paljon tunnearvoa sisältävät ruokailuryhmän tuolit. Faija niitä on joskus jo liimaillut puuliimalla. Liiman merkkiä ja laatua en tiedä mutta oletettavasti jotain niin perus kauraa ku vaan voi olla. Nyt pitäisikin saada tuolit purettua liitoksistaan. Osa on irtoillut ajan myötä itsekseen mutta osa on hyvinkin tiukassa. Onko mitään konsteja joilla saisi vanhat liimaliitokset auki. Puu on oletettavasti tiikkiä. Auttaisko esmes tuolien saunottaminen mitään. Nahka ja luuliimahan antais lämmöllä periksi mutta entäs nää teolliset tuubipuuliimat.

itselläni on luuliimaa jota ajattelin käyttää kasatessani tuoleja. Onko hyvä ratkaisu vai kannattaako käyttää ihan normi puuliimaa.

kimmo

3

1982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zirup

      Poks! Jos osa liitoksista on tiukasti kiinni, miksi ne pitäisi aukoa väkisin? Todennäköisesti saat vain hajotettua etkä korjattua.

      Puu-tai kuminuija ovat hyviä välineitä liitosten aukomiseen. Injektioruisku on myös hyvä väline, jos ei saa liitosta kokonaan auki, niin sillä voi ruiskuttaa ohutta liimaa liitoksiin. Ne osat, jotka saat irti, putsaa huolellisesti vanhasta liimasta puukolla ja taltalla. Muuten touhusi on turhaa.

      Luuliima on hyvää ja puuliima on hyvää. Jos tuoleissa on käytetty jotain vastaavaa eläinliimaa, niin siitä vaan. Mutta saa sen vaihtaa puuliimaan. Ja eikun kunnon puristukset, niin kyllä pitää :)

    • Zirup

      Ai hitsit. Unohdin viimeksi kertoa, että jos liimaa luuliimalla tms kuumaliimalla, sen kanssa pitää olla nopea. Koska jäähtynyt liima ei vaan pelitä. Eli siinä mielessä puuliima on parempi, koska aikaa on enempi. Tosin ei senkään kanssa kannata hidastella.

      Nykyään entisöijät taitavat käyttää enempi puuliimaa. Antiikkituoleihin kuumaliimaa, muihin puuliimaa.

    • konservointi työssä itte oon nii perus B3 ta perus puuliima käy hyvin ja toi injektio ruiskuun pitää vedellä vähän liimaa ohentaa jotta menee varmemmin mutta puristus aika pitenee mutta lujaksi tulee.. älä irroita liitosta jos ei helpolla lähde kokemusta on että voi rikkoutua liimaa vaan niihin jotka irtoilee neulaan vaan liimaa avot tulee luja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      30
      5587
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      186
      2179
    3. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      9
      2085
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      162
      1669
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      69
      1399
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      32
      1374
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1344
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1214
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1175
    10. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      217
      1134
    Aihe