Troijan horse pois!!!

AVG löytää kyseisen Hepan, mut ei kykene poistamaan... mIstä apu?

Troijan horse IRC/Backdoor.sdBot.55.U
joka sijaitsee
Windows\system32ojquks.exe

ONKO VAARALLINEN?
51377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kannattaisi varmaan ladata vaikka kokeiluversio troijalaisenpoisto-ohjelmasta,ne ovat erittäin tehokkaita.Jos sulla ei ole ennestään Spywareblaster ohjelmaa niin suosittelen lämpimästi sen käyttöönottoa pysyvästi.
Näitä ohjelmia löydät helposti hakukoneella.

Äänestä

Ota nettipiuha irti ja poista se "ojquks.exe" tiedosto delete/poista-komennolla. Samalla voit tarkistaa virusohjelmalla koko system32-kansion. Jos muita viruksia löytyy poistat myös ne tai annat virusohjelman siirtää ne quarintine-kansioon.

Ennen poistamista ota poistettavien virus.exe-tiedostojen (kuten ojquks.exe) nimet ylös.

Mene käynnistä/suorita/ ja kirjoita komento "regedit" jolloin avautuu rekisteritiedostot. Mene ylimpään eli "oma tietokone"-kansioon ja klikkaa yläpalkista muokkaa/etsi. Kirjoita virustiedoston nimi etsintäluukkuun (esim. ojquks.exe) ja suorita haku. Kaikki haun löytämät rekisterit pitää poistaa. Ylimpänä on luultavasti "oletus"-niminen rekisteri joka ei suostu poistumaan eikä sitä tarvitsekaan poistaa.
Huom. rekisterieditorissa pitää olla tarkkana oikeinkirjoituksen kanssa. Näpyvirheitä ei sallita.

Viruksen rekisteriin sijoittamat rekisteritiedot nimittäin hakevat viruksen netistä takaisin koneelle aina uudestaan ja uudestaan, vaikka itse virus olisi poistettu system32-kansiosta.

Troijalaiset löytää system32-kansiosta helpommin kun järjestää tiedostot päivämäärän mukaan. Uudet tiedostot ovat silloin lopussa. Kaikki epäilyttävät uudet tiedostost kannattaa tarkastaa virusohjelmalla. Virusohjelma ilmoittaa viruksen nimen. Tietoja sen ominaispiirteistä ja poistamisesta löytyy yleensä tietoa netistä nimellä googlaamalla.

Äänestä
  • "Viruksen rekisteriin sijoittamat rekisteritiedot nimittäin hakevat viruksen netistä takaisin koneelle aina uudestaan ja uudestaan, vaikka itse virus olisi poistettu system32-kansiosta"
    Eikö palomuuri estä?

    Äänestä

  • k.k.k.k kirjoitti:

    "Viruksen rekisteriin sijoittamat rekisteritiedot nimittäin hakevat viruksen netistä takaisin koneelle aina uudestaan ja uudestaan, vaikka itse virus olisi poistettu system32-kansiosta"
    Eikö palomuuri estä?

    Eihän palomuuri estänyt sen tuloa koneelle aikaisemminkaan. Jotkut troijalaiset osaavat sitäpaitsi koneelle päästyään tehdä aukkoja palomuuriin. Jos rekisterissä on tallella troijalaisen sinne tekemä "tilaus", se on takaisin koneella alle aikayksikön.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

AVG löytää kyseisen Hepan, mut ei kykene poistamaan... mIstä apu?

Troijan horse IRC/Backdoor.sdBot.55.U
joka sijaitsee
Windows\system32ojquks.exe

ONKO VAARALLINEN?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu