Meillä on rakennettuna rivitalon pihaan grillikota. Siinä on tilaa n. 20 hengelle. Nyt ongelmia on aiheuttanut ilmanvaihto. tulisijan alle tulee halkaisijaltaan 20cm ilmanvaihtoputki. arinan yläpuolelta menee suorahormi katolle. eli ei ole ns. luukkumalli.Millä korkeudella arinan tulee olla ja paljonko sen ja hormin välinen ero tulee olla sekä kuinka korkealla lattiasta hormin tulee olla? Savua puskee hormin reunoilta liikaa sisälle.
grillikota
1
1467
Vastaukset
- tulee
En saanut selkoa millainen konstruktio kaikkineensa se kota ja tulisija on.
Itselläni on sellainen kuusikulmainen kota, joka on halkaisijaltaan noin viisi metriä. Seinät nousevat tasakorkealle noin metrin korkeuteen ja sitten katto on aika jyrkkä, eli nousee noin neljaan ja puoleen metriin. Tulisija on itse hitsattu laatikko joka on noin 30 senttiä korkea. Katossa on huipulla aukko, halkaisijaltaan noin 60 senttiä. Minkäänlaista ongelmaa ei savusta ole.
Ilmeisesti tarvitsisitte laajemman huuvan tulisijan päälle, tai sitten poistatte sen hormin kokonaan.
Savun meneminen hormiin perustuu lämpöpatsaaseen, jonka tuli saa aikaan ja todennäköisesti tätä vetoa ei hormiinne synny jostain syystä.
Talvella kun menen kotaan ja viritän tulen, niin savuhan leijuu ihan siinä ympärillä, mutta kun tuli viriää ja lämpöpatsas alkaa kerääntyä yläosaan, niin savu häipyy laakista. Toisaalta, jos pitää pientä liian tulta, niin savupatsas yläosassa laskeutuu niin alas, että istuallaan voi olla raittiissa ilmassa, mutta seisoessa pää on savupilvessä.
Jos teillä kodassa on samanlainen jyrkkä katto ja ei huuvaa siinä tulisijan yllä, mutta hormin alareuna kuitenkin on tulen päällä, voi käydä että lämpöpatsas kerääntyy hormin vierelle kodan kattoon ja savukin on siellä.
Kokeilkaa nostaa koemielessä se hormin alalaita ihan katonrajaan, niin kuinka käy.
Toibvottavasti tästä sepustuksesta oli jotain apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624282Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1541812Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141513Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351278Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681063- 56914
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.167829Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811- 39781