Humppilan lasi, mutta mikä?

tiitu86

Netin oon sellannut läpi, mutta vastaavaa Humppilan lasin kulhuo ei ole tullut vastaan.
Osaisko joku kertoa kuinka vanha, mihin sarjaan kuuluu, arvo jne tietoja.

http://aijaa.com/sxoOgb

7

1060

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keräilyn aakkoset

      Kyseessä on 1960 luvun alun kulhosarja Humppilan piimä. Harvoin enää myynnissä. Huutojaupassa about 450 ekee.

    • tiitu86

      oikein paljon kiitoksia sinulle! :)

    • 2+12

      Missähän huutokaupassa tuollaisesta saa 450€? Kirppiksellä noita vastaavia myydään hintatasoon 30€ - 50€:lla. Kun tuon maljan nimen lukee toisten päin, niin siitä viimeistään huomaa, että nimimerkin "keräilyn aakkoset" vastaus on pelkkää potaskaa.

      • tauno oksman

        Niin harmittaa kyllä ,että tämmöisiä vastauksia kuten keräilyn aakkoset kirjoitti,
        tulee tällekin palstalle.Kumma,että joku vaivautuu moiseen soopaan,eikö ole
        itsellä mitään tekemista.Tavallaan pilkataan aloittajan kysymystä ja aliarvioidaan
        täten ihmistä.
        Ei voi laskea edes vitsiksi moista vastausta.
        Tiitu86,älä välitä,kyllä löytyy hinta-arvio joka on suunnilleen kohdallaan.
        Humppilan lasi ei nyt ole kovin hinnoissaan vaan malja ehkä muutaman kympin.
        Olisiko Tauno Wirkkalan suunnittelema ,ehkäpä joku todella tietää,toivotaan niin.
        Itselläni pelkkä arvaus suunnittelijasta.Humppilan lasi perustettiin -52 joten kovin vanhoja
        eivät esineet ole kaikenkaikkiaan.


    • 2+12

      Tämä on "uudemman" Humppilan Lasin tuotantoa ehkä 70-luvulta. Siis sen, joka sijaitsi ja jonka oranssi rakennus sijaitsee edelleen 2-tien varrella. Vanha Helanderien aikainen tehdas sijaitsi vanhassa navetassa ja eri paikassa Humppilassa. Sen jatkajaksi tämä uudempi aikanaan perustettiin.

      Humppilan Lasitehtaan historiasta ja tuotannosta on tehty ansiokas kirja ja sieltä tuo saattaisi löytyä, jos joku ehtisi katsoa. Muutaman kympin tavaran vuosi ulkopuoliset valitettavasti tuskin enempää viitsivät nähdä vaivaa.

      Voit itse katsella esim. huuto.netin toteutuneista kaupoista, mihin hintaan Humppilaa siellä myydään. Tai voit googlen kuvahaulla hakea hintatietoja muistakin paikoista. Näillä kun ei valitettavasti ole mitään yksiselitteistä "arvoa", jonka kuka tahansa, missä tahansa ja kenelle tahansa myyden siitä voisi saada.

    • keräilyn aakkoset

      Anteeksi.

    • tiitu86

      Ihan mielenkiinnolla tuota Humppilan lasin arvoa tulin tänne kyselemään, koska netti on katottu läpi. Googlen kuvapalvelu ja huuto.net jne jne, mutta missään ei tätä kyseistä kulhoa ole vastaan tullut. Sillä arvelin että olisikohan harvinaisempi koske ei tosiaan yhtään kuvaan eteen tästä tullut, itsekkään en muista nähneeni missään kirpparilla tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe