Hei,
onko muilla sama tuska C-mallin Vectran farkun takaluukun kanssa. Ei meinaa millään mennä kiinni, ja saa paiskoa hullun kovaa. Samalla kun on kurakelit on kädet aina "paskassa" kun joutuu paiskomaan ulkopuolelta takaluukkua kiinni.
onko muilla sama tuska C-mallin Vectran farkun takaluukun kanssa. Ei meinaa millään mennä kiinni, ja saa paiskoa hullun kovaa. Samalla kun on kurakelit on kädet aina "paskassa" kun joutuu paiskomaan ulkopuolelta takaluukkua kiinni.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ajelin tässä yhden viikonlopun autoliikkeen esittely farkku-vectralla aj siinä huomasin tuon saman ongelman. Toisaalta en ole varma, että johtuiko se siitä kun käytin peräkontin muovikaukaloa pois enkä sitten takaisinlaittaessa ollut varma, että miten päin se ois sinne pitäny laittaa. Jos laitoin sen väärin niin se saatoi myös aiheuttaa kyseisen ongelman.
oli onkelmia takaluukun kanssa.mutta piti opetella sulkemiseen oma tyylinsä.samoten en ymmärrä takaluukun lukitusta. että miksi takalyykky ei aukea samalla kun muut ovet. en oo keksiny siihen sopivaa selitystä.muutta pieniä on nämä onkelmat.autohan on tosi kaunis.hyvä ajaa ym ym ym
Tämmöisistä pienistä asioista näkee kuinka auto on tehty. Kyllä uudessa autossa pitää mennä takaluukku kiinni niin että heilahtaa... 8x vuoden autoissa voi kuvitella jo paukutusta kuuluvan.
Itse ainakin katson myös tämmöisiä seikkoja. Yksi huono kohta viittaa muihinkin...
Uudessa Golfissa on aikakin todettu tuo ongelma, takaluukkua saa paiskoa tosissaan.
Yhdessä Vectrassa oli takaluukunlukon vastakappaleen ruuvit löystyneet, olisko sama vika?
On totta että tässä on suunnittelussa käytetty hiukka tiukkaa toleranssia: Pienikin vastus (esim muovikaukalon reuna) tavaratilassa estää kiinnimenon.
Kun sitten opit katsoaan ettei tiellä ole mitään ja lisäksi lyömaan luukun kiinni, se menee kyllä.
Tiivisteetkin alkaa antaa myöten pikku hiljaa.
Noihin kommentteihin siitä, mistä tämä johtuu, en ota kantaa. Säätö tuskin on mahdollista.
Autoa en silti vaihtaisi, vaikka joku huonoksi tällä perusteella väittääkin.
Kyllä ajo-ominaisuudet, turvallisuus ja laatu ovat kuitenkin takaluukun kireyteen verrattuna ihan eri kriteerejä.´
Luukku ei avaudu siksi, ettei siellä takakontissa kävisi varkaita.