Ostin asp-lainalla vuosi sitten ensiasunnon (kolmio), nyt kun katselen vuokra-asuntojen hintoja niin lensi kahvit pitkin pöytiä.
30 neliötä pienemmästä luukusta pyydetään samaa vuokraa kuin minun täysin remontoidussa kolimiossani on asumiskulut lainoineen.
Ei jumankauta...onneksi tajusin säästää sen 10% asp-tilille, luojan kiitos.
30 neliötä pienemmästä luukusta pyydetään samaa vuokraa kuin minun täysin remontoidussa kolimiossani on asumiskulut lainoineen.
Ei jumankauta...onneksi tajusin säästää sen 10% asp-tilille, luojan kiitos.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Jos vuoden päästä sen kolmiosi hinta on vain puolet nykyisestä, että siitä kun lasket kuukautta päälle menetyksen, niin voi toisetkin kahvit pärähtää pöydälle. Olisi ehkä kannattanut vielä vähän odottaa eikä ostaa juuri kuplan huipulla.
Jos ja jos, en näe mitään syytä laskulle, korot alhaalla ja asunto etelä-suomessa kasvavan kaupungin keskustasta 2km päässä. Remontoitu lattiasta kattoon eikä taloyhtiöön ole tulossa isoja remontteja. Aika huoletta tässä saa nyt elellä, nopeasti mennyt vuosi ja siinä samalla laina reippaasti lyhentynyt.
Olen todella tyytyväinen että sain oman ostettua, joutuihan siinä hetken säästämään hiki hatussa vuokran lisäksi , mutta onneksi ei enää. Jää rahaa muuhunkin kuin asumiseen.
Tuo on ihan totta.
Vuokralla on kallista + yritä nyt siinä säästää 10% omarahoitusta.
Ei ihme, että moni on valinnut rommileirin (näin voi itselleenkin uskotella ettei edes kannata ostaa)
"Jos ja jos, en näe mitään syytä laskulle" Miksi sitten täällä guset housussa yrität mainostaa jättivelkaantumista:D
Tosiaan kesällähän tuo laki omarahoitusosuudesta pamahtaa päälle. Se on menoa.
Jälleen siirtyy rommaus eteenpäib. Näitä syitä on teillä tyhjätaskuilla ollut maailman sivu. Vaan rommannut onko? Ne eipä ole :)
Me ajoissa ostaneet sen kuin vain asumme laadukkaissa omistamissamme osakkeissa/kiinteistöissä... ja sekös se sinua korpeaa niin maan vietävästi :)
Ostit varmaan 50-luvulla? Se on ajoissa kuten minä tein.
jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos jos
Näin sinne rommileiriin jäädään, osuit laupias naulankantaan! suoraan ytimeen!
Nyt Hallitus ajaa vielä lainakattoa alkavaksi v.2016..auts se on vuokralaisen pakko alkaa säästämään jos meinaa kohta ikinä omaan päästä.
https://www.op.fi/op/henkiloasiakkaat/opastus/90-prosentin-lainakatto-tulee-vuonna-2016?cid=151768448&srcpl=3
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/nyt saastamaan, lainakatto tulee 2016/201402620087
Yksi asia on muuten vielä todella hienoa, kun ostin oman niin asunto samalla remontoitiin uusin kodinkonein, nyt uudessa asunnossa on sähkölasku 30% PIENEMPI. Entinen asunto oli pieni asumisoikeus-asunto jossa ikivanhat koneet. Keittiön kaapistotkin alkoivat hajota käsiin, muovimatto lattialla yms.. kaikki halvinta.
Suosittelen asp-säästämistä ja oman ostamista.
Huh 90 prosenttia velkaa kolmiosta, joka on ostettu kaikkien aikojen huippuhintaan juuri kun maan talous horjuu pahasti ja työttömyys räjähtää silmille, eikä asuntohintojen romahdusta voi mikään estää. Kaupankäynti kuplahinnoilla on jo täysin pysähtynyt.
Mietin kyllä todella usein, että ovatko nämä täysin vastaavanalaiset rommiviestit pelkkiä provoja? Samanlaisia viestejä on tällä palstalla nähty jo 13 vuotta ja muilla palstoilla vuosia ennen suoli24 aikaa. Mietin tätä siksi, että eihän kukaan voi olla noin tyhmä oikeasti.
Paitsi tietysti palstan TOLLOT TYFFET :D
Osa on varmasti vain provoja, mutta aika omituinen mielenlaatu saa olla, että jaksaisi tuollaista provota vuosikausia, joten kyllä täällä on oltava ihan aitojakin rommareita palstalla.
Ja nyt, kun viestit kantautuu että jopa -30% on saatu menemään läpi, niin ostaako he?
Ei osta, vaan odottavat ihmettä saapuvaksi -70% muodossa.
Ja jatkavat trollausta.
Mikä kohta tuossa trolliksi parjaamasi viestissä ei ole totta juuri nyt?
Jos kysyt minulta?
(vinkki, voit painaa sitä "vastaa" nappia niin ei tarvitse arvata)
Tämä kohta:
"ostettu kaikkien aikojen huippuhintaan juuri kun maan talous horjuu pahasti ja työttömyys räjähtää silmille, eikä asuntohintojen romahdusta voi mikään estää. Kaupankäynti kuplahinnoilla on jo täysin pysähtynyt."
Noista mikään ei pidä paikkaansa:
- huippuhinnat oli, on tultu alas
- työttömyys kasvaa, mutta ei räjähdä. Työvoiman alatarve suuntautuu uusiksi
- kaupankäynti ei ole seis. Nyt saa jo kohtuullisella hinnalla ostettua, kannattaa tinkiä.
Kaikki meni väärin. Ihan kaikki.
Kyseinen asunto oli ostettu vuosi sitten eli hyvinkin kuplan huipun aikaan.
Yli 60 000 uutta työnhakijaa tai työnsä menettänyttä tms. viimeisen vuoden aikana ei muka ole räjähdys? Mikähän sitten olisi?
Viestissä sanottiin nimen omaan että niillä kuplahinnoilla ei enää käydä kauppaa. Vain reilusti alenevilla hinnoilla.
Eli edelleenkään ei tullut mitään todellisia perusteluja viestin trolliksi syyttämiselle.
EIVÄT NE MITÄÄN KOSKAAN OSTA KUN EI OLE LUOTTOTIEDOT KONDIKSESSA. HAAVEILLAAN ETTÄ JOKU JOUTUISI LUOPUMAAN SIITÄ OMASTA KÄMPÄSTÄ/ TALOSTA JOITA NÄÄ TUHNUT KADEHTIVAT! VAIN KATEUDESTA ON KYSE!
Olitko itse kateellinen tuhnuna ollessa? Yleensähän vuokralta mennään "omaan." Vai saitko perintönä kämpän tai talon?
Koska bensan ja maidon hinta romahtaa? Nekin ovat tähän asti pelkästään nousseet, eikä mikään voi nousta ikuisesti. Mitä piempi nousu, sitä suurempi pudotus. Ja tämä sama koskee myös palkkoja. Vai mitä arvon tuhero?
Tuo huutaja kun varmaan tarkoitti, että nämä rommarit tietävät, ettei heillä ole koskaan realistisia mahdollisuuksia omaan pääsemiseen. Itsekin asustelin vuokralla opiskeluaikoina muutaman vuoden, mutta heti töihin päästyäni ostin ensimmäisen asuntoni... En ollut silloin kateellinen, koska tiesin pääseväni mukaan tuohon voittajien kastiin.
Perinnöt ovat sitten bonusta. Ei niiden varaan lasketa elämää.
Aika vauhdilla nuo pyynnit kyllä ovat tippuneet ja samalla myytävien asuntojen määrä ainakin pääkaupunkiseudulla on lisääntynyt koko ajan...
Kyllä, on ostajan markkinat käynnissä.
Ensin se lainalupaus, sitten tarjoamaan.
Rahamiehillä tämä tietenkin vielä helpompaa.
Miksi nyt pitäisi hosua ostojen kanssa? Näköpiirissä ei ole mitään sellaista kehitystä, joka kääntäisi asuntojen hinnat takaisin nousuun. Päinvastoin joka päivä tulee tuutin täydeltä huonoa ja huonompaa uutista, jotka vaikuttavat myös asuntojen hintoja alentavasti. Maltti on nyt valttia asuntomarkkinoilla. Pelkoa hintojen karkaamisesta ei nyt ole.
Siksi, että jotkut ovat odotelleet jo 15 vuotta samalla tapaa. Sinun 15 vuoden odottelusi on ehkä vasta alussa, mutta onko 15 odottelu mielestäsi kannattanut? Jos on, niin haluan kuulla perustelut.
Tähän osati ylivoimaisesti parhaiten on pärjännyt niin, että ei ole jäänyt katsomaan tilannetta, vaan ostanut sen oman silloin kun on tullut siihen tilanteeseen, että se on ajankohtaista.
Ei siis pelota EKP:n tuleva koron lasku ja setelirahoitus.. 10v kuluttua velat on maksettu ja rahan arvo aivan eri luokkaa.
Vuokralla ei voita mitään.
Kyllä tuolla asiallisen keskutelun palstoilla näkyy myös sellaisia viestejä kun joku tuskailee sitä että asuntoja ei saa pyyntihinnalla.
Asunto kannattaa ostaa, kun oma talous näyttää hyvältä. Rommarit tukeutuvat aina perusteluissaan yleiseen talouskehitykseen. Ovat siis ikuisia perässähiihtäjiä ja siksi heille asunnot maksavat aina vähän liikaa. Ostavat asunnon sitten sillä kuplavelalla, kun perheen kasvaessa on pakko.
Vuokrat nousee täältä iäisyyteen.
Nyky tyffe yittää sitten tonnin eläkkeellä maksaa 4000€ kuukausivuokraa kusisesta luukusta kalliossa.
Lopullinen hinta oli pyynnistä -8%, pyyntihinta puolestaan oli 5% alhaisempi kuin vastaava joskus pintaremontoitu, kylpyhuone oli remontoitu 2005 muuten itse remontoitiin kauttaaltaan.Tämä siis vuosi sitten, ehkä nyt saisi tingittyä muutaman prosentin tuosta vielä pois.
Asp-lainassa voi muuten maksaa 2v pelkkiä korkoja ilman että lainaehtoihin puututaan, huom ilman että lainaehtoihin puututaan. Mitä samassa tilanteessa tekisi vuokralainen?
Tuo lyhennysvapaa kannattaa jättää myöhemmäksi kuin lainan alkuun. Alussa korko on suurin ja pankki mielellään antaakin lyhennysvapaata heti alkuun. Eli alussa lyhennetään vähintään maksuohjelman mukaan ja myöhemmin sitten pidetään vapaita, ettei tule maksaneeksi pankille korkoa niin paljoa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/48043#2232311
Linkistä aukeaa keskustelu, joka on vuodelta 2001. Heti toisena kommentoinut realihinta on jo legenda. Hän uumoilee romahdusta samalla tapaa ja samoilla perusteilla kuin tämänkin päivän romauttelijat. Aikaa on menny 13 vuotta, mutta meno ei ole muuttunut.
Onneksi olkoon! Turha kuvitella, että ainakaan pääkaupungin seudulla asuntojen hinnat kovin paljon voisivat laskea. Koko ajan rakennetaan uusia asuntoja, eivätkä rakennuskustannukset halpene.
Pienet ja kohtuukokoiset asunnot käyvät entistä paremmin kaupaksi, koska suurten asuntojen ostajille ei enää .myönnetä ihan mielettömän suuria lainoja ilman omia säästöjä. Asunto on edelleen yksi varmimmista sijoituskohteista.
Antiluki, nyt taidat pikkuisen huijata taas, ei yli 60 vuotiaalle asp lainaa myönnetä, joten jatkat vuokrasumistasi.........
auts.. sieltä se lävähti oikea maksakoukku ja niin keräilee lurkit luitaan vielä vappunakin..
Asp lainan etuja
voi maksella 2 vuotta pelkkiä korkoja eikä lainaehtoihin puututa.
10v korkokatto
pienempi marginaali kuin normaalilainaan.
ilmainen valtion takaus.
4+1% verotonta korkoa säästöille.
Jos paha päivä iskee mitä tekee vuokralurkki? Tiputtaako isäntä vuokran puoleen muutamaksi vuodeksi?
Antiluki on vielä nuori lihaksikas sixpackin omaava komistus, toisin kuin LUKI joka vetää kyllä jo viimeisiään, jutut ainakin viittaa vanhuuden surkastuttamiin rusina-aivoihin.
Alemmat sosiaaliluokat (= vuokralaiset) rapistuvat nopeammin ja kuolevat selvästi nuorempina.
On siis todistettu, että vitutukseen voi kuolla!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9579612
"Jos paha päivä iskee mitä tekee vuokralurkki? Tiputtaako isäntä vuokran puoleen muutamaksi vuodeksi?"
Vastaus tulee tässä:
http://www.kela.fi/ajankohtaista-henkiloasiakkaat/-/asset_publisher/kg5xtoqDw6Wf/content/kelan-asumistukimenot-nousivat-1-4-miljardiin-euroon-vuonna-2013
Lisäksi sossunluukulta saa kivasti. Eli lyhyesti vastaus kysymykseesi: MAKSATTAA MUILLA! Se ei onnistu asuntovelkaiselta.
Au, tuhnut, tyffet, rommi, rommaten, tuhnun nevada, savella, kassulla..
Hah. Omistusasujakin saa luukulta tukea asumiskuluihin (hoitovastike). Mahdollinen laina pistetään luonnollisesti lyhennysvapaalle, jolloin maksettavaksi jää enää satanen tai kaksi kuussa korkoja.
Ja asumisen taso säilyy "hieman" parempana kuin sossun maksuraameihin mahtuvassa vuokraluukussa. Ei taida sossusta irrota 100 % rahoitusta yli 45 m² kämppään jne.
Omistusasuja pystyy em. keinoin jatkamaan asumistaan useamman vuoden ennen kuin tarvii edes harkita kämpän vaihtamista halvempaan. Ja senkin jälkeen on asumisen taso jotain muuta kuin kulahtanut yksiö/kaksio kaupungin vuokraslummissa, jossa on vappu ikuinen.
Ei luki mikään ikäloppu ole. Sehän on täällä kehusellut miten osti ensimmäistä mopoa 80 luvun lopussa.
Töitä hän ei ole koskaan tehnyt pävääkään, suoraa lapsilisiltä eläkkellee.
Tuollainen asunto on vielä varsin viisas hankinta. Se on siinä rajoilla, onko rommi suurempi kuin vuokra vastaavasta. Eli rommissakaan et nyt välttämättä häviä enempää kuin vuokranmaksaja häviää kaiken aikaa. Samoin rommin etenemän odotus olisi ollut varsin tehotonta asuessasi ASO:ssa.
Laskujeni mukaan rommissa oman kannattavuusraja vs. vuokra on ostohintana sadantonnin pinnassa. Halvempi kannattaa omistaa ja jos kalliimman tarvitsee, kannattaa se tarveajaksi vuokrata. Näin omalla rahalla operoitaessa. Velaksi kannattaa ostaa vielä 150000 asuntokin, koska muuten ei omista koskaan mitään.
Kelalla riittää rahaa koska valtio ottaa velkaa ecb:ltä joka printtaa billin. Kelan tuet voisi nousta vaikka 120% bkt:stä, virtuaali setelit löytyy aina, koska ne naputetaan olevaisuuteen jollain elvytys tekosyyllä. Sitten ne jaellaan lakipykälillä. Valtiohan saa ne kämpät ja rahat takaisin sitten perintöverona, joten kyse on enemmänkin pitkäaikais lainasta.
Palstan rommareita vuokrakulut eivät kosketa mitenkään, koska sossu hoitaa.
Koska mamu meet töihin?HÄ?
No etpä varmaan muuta kykene tekemään.
Olen tässä jo viimeiset kymmenen vuotta seurannut tätä palstaa ja eräiden mukaan aina ollaan "kuplan huipulla". :) Onneksi asunto tuli ostettua jo silloin kymmenen vuotta sitten ja on nyt kohta maksettu :)
Itse eksyin näihin romahduskeskuteluihin, kun olin juuri ostanut ensimmäisen oman 1998. Eli ainakin sen 16 vuotta tätä kuplaa ja romahduksen aattoa on jankutettu.